30.08.2019

„Sonety krymskie” Moniuszki

„Sonety krymskie”  Moniuszki – koncert

Odkrywane po latach zapomnienia niezwykłe dzieło Stanisława Moniuszki zabrzmi 30 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury, w 200. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego twórcy.
Z Chórem Polskiego Radia wystąpi tenor Aleksander Kunach oraz {oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Dirka Vermeulena.
„Sonety krymskie” to kantata, którą Stanisław Moniuszko napisał do słów zaczerpniętych ze słynnego zbioru 18 sonetów Adama Mickiewicza w 1867 roku. Pierwsze wykonanie kompozycji Moniuszki w 1868 roku w Warszawie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Oskar Kolberg recenzował z zachwytem: „Sonety ułożone w muzykę – rzecz rzadka, prawie nie praktykowana”.

To właśnie dzieło Chór Polskiego Radia zamierza przypomnieć w roku, w którym świętujemy jubileusz 200. rocznicy urodzin Moniuszki. Wykonanie to będzie jednak niezwykłe. Do nowohuckiego koncertu zaproszona bowiem została grająca na instrumentach z epoki {oh!} Orkiestra Historyczna, dzięki czemu napisane ponad 150 lat temu „Sonety krymskie” zyskają szczególny, historyczny wydźwięk. W roli solisty wystąpi znakomity tenor Aleksander Kunach. Całość poprowadzi ceniony belgijski dyrygent Dirk Vermeulen.

Wykonawcy:

Aleksander Kunach – tenor
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – kierownictwo artystyczne
{oh!} Orkiestra Historyczna
Dirk Vermeulen – dyrygent

Organizatorzy:
Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris
Nowohuckie Centrum Kultury
Projekt współfinansowany przez Gminę Miejska Kraków

Piątek, 30.08.2019, Scena NCK
godz. 19:30

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL