Skaldowie – Gwiazdy dla Autyzmu
Skaldowie – Gwiazdy dla Autyzmu
wiosenny koncert charytatywny na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie
Po raz ósmy w NCK organizowany jest koncert, podczas którego zbierane są środki na pomoc dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie. Cały dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe SOSW Centrum Autyzmu, aby móc zapewnić najwyższy standard edukacji podopiecznym. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe wyposażenie ośrodka, organizację atrakcyjnych zajęć, wycieczek i treningów społecznych.
Tym razem Orkiestra Wieniawa zaprosiła do współpracy założycieli zespołu Skaldowie – braci Andrzeja i Jacka Zielińskich. Skaldowie to najdłużej działający na polskiej scenie muzycznej zespół rockandrollowy. Ich dyskografia pełna jest wielkich przebojów, które na stałe wpisały się w kanon polskich piosenek popowo-rockowych. Podczas koncertu usłyszymy takie hity jak: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Prześliczna wiolonczelistka czy Medytacje wiejskiego listonosza. Wszystko w nowych i specjalnie przygotowanych przez Mateusza Szmigla aranżacjach. Utwory wykona tradycyjnie Orkiestra Wieniawa pod batutą Jarosława Ignaszaka. Można śmiało powiedzieć, że synonimem Orkiestry jest eksperyment, łączenie brzmień, gatunków i stylów oraz ciągłe przełamywanie barier i stereotypów przypisywanych orkiestrom dętym. Dotychczas z Wieniawą wystąpili m.in.: Natalia Kukulska, Kayah, Czesław Mozil, Mateusz Ziółko, Artur Andrus, Rahim czy AbradAb. Wraz z Wieniawą wystąpi także Chór Fermata, za którego przygotowanie odpowiada Anna Roj. Warto dodać, że koncert poprowadzi przebojowy mieszkaniec Nowej Huty – Adam Grzanka we własnej osobie!
Goście specjalni:
Łukasz Lach – wokalista, instrumentalista, kompozytor i producent, lider grupy L.Stadt. Współtwórca eksperymentalnych, post-rockowych projektów Radiev, Chwasty i Almost Dead Celebrities. Jest również autorem muzyki filmowej (m.in. Pod Wiatr, Pan Samochodzik i Templariusze), a jako instrumentalista i wokalista koncertował lub nagrywał m.in. z Kasią Lins, Robertem Gawlińskim, T.Love, Melą Koteluk, Renatą Przemyk, Kielichem, Soniamiki czy Heart & Soul.
Michał Wódz – klawiszowiec, klarnecista, kompozytor i aranżer. Ukończył studia na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie klarnetu. W zakresie jego muzycznej działalności mieści się zarówno muzyka klasyczna, jak i rozrywkowa. Pełnił funkcję kierownika muzycznego i aranżera podczas występów z artystami takimi jak Stanisław Soyka, Grażyna Łobaszewska czy Jacek Zieliński. Współpracował i występował ze Skaldami (po raz pierwszy w wieku 11 lat), Karoliną Lizer, Jackiem Kawalcem i Stanisławem Wenglorzem. W 2020 roku koordynował od strony muzycznej akcję „Cała Polska śpiewa Skaldów”.
Oprócz świetnej zabawy, jednym z wielu celów koncertu jest promowanie wiedzy na temat autyzmu. Większość z nas nie wie i nie zdaje sobie sprawy, że statystycznie liczba osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu rośnie, w tym momencie już 1 na 100 osób. Zaburzenia związane z autyzmem utrudniają nawiązywanie kontaktów społecznych, komunikowanie się czy radzenie sobie podczas zmieniających się sytuacji życiowych. Wychodząc naprzeciw rosnącemu problemowi zostaną zorganizowane punkty informacyjne, w których na wszelkie pytania będą udzielać odpowiedzi specjaliści. Koncertowi będzie towarzyszyć kiermasz oraz wystawa prac uczniów.
Inicjatorem i koordynatorem wydarzenia jest Roman Głowacki, pedagog specjalny, nauczyciel w Centrum Autyzmu oraz muzyk. Jego największą pasją jest praca terapeutyczna z drugim człowiekiem i pomaganie mu w stawaniu się lepszym każdego dnia.
Organizatorzy: Nowohuckie Centrum Kultury i Orkiestra Wieniawa na rzecz SOSW Centrum Autyzmu
Sponsorzy: Oknoplast
Piątek, 26.04.2024, Scena NCK
godz. 19:00
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL
Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.