93. Salon Literacko Muzyczny
93. Salon Literacko Muzyczny
Stolik Literacki „Trzy pocałunki” – wieczór autorski Andrzeja Krzysztofa Torbusa
Stolik Muzyczny „Prosta historia” – recital Włodzimierza Mazonia z udziałem Renaty Jaśkowskiej (śpiew)
Prowadzenie – Basia Stępniak-Wilk
Andrzej Krzysztof Torbus – urodził się w 1950 roku w Sosnowcu; poeta, prozaik, autor książek dla dzieci, tekstów piosenek, scenariuszy estradowych, redaktor wydawnictw, krytyk literacki, recenzent, publicysta, laureat wielu konkursów literackich; współzałożyciel legendarnej Grupy Poetyckiej „Tylicz”; studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim; działał w Korespondencyjnym Klubie Młodych Pisarzy, współredagował miesięczniki literackie „Regiony” i „Okolice”; oprócz wierszy pisze książki dla dzieci, prozę, teksty piosenek (m.in. wielokrotny laureat Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej oraz Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu); utwory publikował w prasie polskiej i zagranicznej; jego wiersze tłumaczone były na kilka języków obcych.
Najważniejsze publikacje dla dzieci: „Podróż Pana Smoka” (1982), „Przedszkolaka elementarz dziejów” (trzy części, 1985-1987), „Olimpiada w ZOO” (1988), „Powrót Pana Smoka” (1988), „Krakowskie gołębie” (1995), „Tomek Wskazówka” (2001), „O toruńskich piernikach i teorii Kopernika” (2001).
Tomiki poezji: „Lato pogańskie” (1978), „Ballady marnotrawnego” (1990), „Błędomierz. Poemat o prowincji” (1995), „Nocne rozmowy” (1996), „Nostalgie” (1998), „Miłośniki. Miłosne liryki” (2001), „Na skraju lasu jest zielony dom”, „Moje Wigilie, moje zimy” (2012), „Trzy pocałunki” poemat (2017), w przygotowaniu: „Obrachunki osobiste”.
Włodek Mazoń – od urodzenia mieszka w Krakowie. Autor i kompozytor pieśni, które sam wykonuje, propagator polskiej piosenki oraz piosenki autorskiej. Laureat konkursów piosenki poetyckiej, m.in. przeglądów „Kwiaty na kamieniach” w Bytomiu i Muzycznej Bitwy w Gorlicach. W swoim dorobku ma kilka płyt – głównie z autorskimi piosenkami. Na płytach i podczas występów towarzyszy mu wokalnie Renata Jaśkowska.
Sam o sobie mówi:
„ Najchętniej na scenie lubię powiedzieć dobry wieczór a potem grać i śpiewać. Kocham hardrocka, a jednak to Okudżawa, Cohen i wiele różnorakich pieśni przez wielu napisanych, śpiewanych na mojej drodze miało wpływ na moją twórczość. Tak więc zamieszkałem w krainie łagodności z małą nutą bluesa,z piosenką literacką w klimacie poezji i prostotą chwili… Tyle ja … ”
Wtorek, 12.12.2017, Scena NCK
godz. 18:00
Bilet - 2 zł