19.10.2016

Pinokio – Teatr Lalek „Rabcio”

Pinokio – Teatr Lalek „Rabcio”

Jarosław  Antoniuk, na  motywach  Carla Collodiego

Drewniany pajac, który stał się człowiekiem, skończył   131 lat! Urodził się we Włoszech i mimo wieku wciąż jest młody, wciąż niepoprawny, przyciągający widzów oraz czytelników. „Pinokio” to jedna z najbardziej znanych powieści dla dzieci, która kształtuje wyobraźnię dzieci i jest źródłem wielu inspiracji teatralnych i literackich.

Większość dzieci zna opowieść o Pinokiu, szeptaną przez rodziców „do poduszki”. Być może śniły o  wspaniałych i niesamowitych, czasem niebezpiecznych przygodach, w których igrało się ze śmiercią, ale też o tych dziecięcych, wiodących do Krainy Zabawek pokusach i pragnieniach. Pewnie też każdy dorosły  człowiek w zakamarkach swej pamięci zachowuje chociażby fragment niezwykłych losów  wymyślonych przez Carla Collodiego.

„Pinokio” to opowieść o życiu, o dojrzewaniu, o stawaniu się  z pajaca człowiekiem. Bo przecież pajac czy osioł to wcale nie brzmi dumnie. Ale nawet  będąc nimi – można  dorosnąć, zrozumieć, zmienić się. Ile jest z Pinokia w każdym z nas? Czy Pinokio to urwis, czy szukający własnej  tożsamości zagubiony i zapatrzony we własne potrzeby chłopiec?

Inscenizacja włącz opowieść o drewnianej lalce w widowisko teatralne przygotowane przez trupę  wędrujących komediantów. To oni tworzą niepowtarzalną aurę  i  grupę aktorską niemalże z Cirque du  Soleil, która zabiegami czysto teatralnymi przemienia swój  teatralny wóz w Kolejne miejsca znane z historii Pinokia – dom Dżeppetta, Pole Cudów, Cyrk, Wesołe Miasteczko.

Pinokio jest moralitetem i współczesnym Odyseuszem, który szuka w podróży własnej drogi, a dobra wróżka niby  Anioł chroni chłopca . Pinokio żądny jest poznania świata, chętnie podejmuje  ryzykowne i  bezmyślne decyzje. Cierpi za każdym razem. Sztuka  odwołuje  się  do wyobraźni współczesnego widza. Z jednej strony wejście w  życie młodego, nieukształtowanego człowieka, z drugiej poważny temat odpowiedzialności i dojrzewania.

Adaptacja, Reżyseria – Jarosław Antoniuk

Scenografia – Ewa Farkašová

Muzyka – Bogdan Szczepański

Asystent reżysera – Piotr Serafin

Obsada:

Pinokio – Krystyna Kachel
Wróżka, Przechodzień II – Ewelina Klocek
Kolombina, Lis – Agnieszka Kwiatkowska
Arlekin, Kot, Knot – Karol Krzystanek
Ogniojad, Gospodarz – Łukasz Łęcki
Dżepetto, Przechodzień I – Piotr Serafin

Środa, 19.10.2016, Scena NCK
godz. 10:00

Bilet - 20zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl