15.03.2018

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii – V edycja

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii – V edycja

 

Tylko do 15 listopada trwa rejestracja szkół do V edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego – Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990). Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe). Nauczyciele-opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

 

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, obejmującej okres historii Polski na tle historii Europy i świata lat 1970-1990. „Historia tak, polityka nie” – to hasło, które od I edycji przyświeca realizacji Olimpiady – co wielokrotnie przypomina Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, organizatora konkursu. W IV edycji konkursu wzięło udział 530 szkół oraz ponad 3 tysiące uczniów klas drugich liceum i trzecich technikum z całego kraju.

Dzisiaj, mając za sobą doświadczenie czterech edycji konkursu, wspólnie z prof. Jerzym Eislerem – przewodniczącym Komitetu Merytorycznego konkursu, możemy potwierdzić, że finaliści wszystkich dotychczasowych edycji, to przyszłe elity naszego państwa, bez względu na wyuczony zawód, który rozpocznie ich drogę na rynku pracy. Wszystkim nam powinno zależeć by o nich mówić i w nich inwestować, o co w imieniu Organizatora apeluję.
– Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, organizatora konkursu

 

Struktura konkursu:

Na etap szkolny komisja konkursowa przygotuje zestaw pytań podstawowych, na które odpowiedź powinien znać każdy kto kończy szkołę średnią i wkracza w dorosłe życie. Zachęcam nauczycieli do skorzystania z możliwości sprawdzenia wiedzy swoich uczniów na temat wydarzeń ludzi i miejsc, które odegrały ważną rolę w dochodzeniu Polaków do wolności. Temu właśnie służy etap szkolny konkursu.

Etap wojewódzki jest już rywalizacją na wyższym poziomie znajomości historii Polski. W jego organizacji pomagają nam partnerzy organizacyjni – jednostki samorządowe 16 województw Polski. Nowohuckie Centrum Kultury, tradycyjnie już, będzie gościło uczniów małopolskich szkół.

Przed finałem grupa 48 finalistów przyjeżdża do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której młodzież bierze udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji oraz zwiedza Gdańsk szlakiem historycznym. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią już jako drużyna wojewódzka.

Egzamin finałowy, koncert zespołu muzycznego, pełniącego rolę ambasadora danej edycji konkursu oraz uroczysta gala odbywają się co roku w innym mieście wojewódzkim. Finał V edycji realizowany będzie w czerwcu 2018 roku w Katowicach, a jego Ambasadorem na być zespół Fisz Emade, który zagra na zakończenie konkursu. Na mapie Polski, region śląski na czele z Hutą Katowice i kopalniami, jak m.in. „Wujek” i „Piast”, zapisały się w żywej pamięci pokolenia uczestniczącego w tamtych trudnych wydarzeniach, zakończonych odzyskaniem niepodległości. Olimpiada pielęgnuje tę pamięć.

 

Zgłoszenia:

Formularz rejestracyjny do konkursu dostępny jest na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl.
Rejestracja szkół rozpocznie się 15 września 2017 r., a zakończy 15 listopada 2017 r.

 

Nagrody:

Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe).

Nauczyciele-opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

 

Jak wspominają Olimpiadę zeszłoroczni laureaci?

Olimpiada Solidarności dała mi coś czego nie dała mi żadna inna olimpiada- mianowicie nauczyła mnie radzić sobie z wystąpieniami publicznymi
oraz a może i przed wszystkim Olimpiada to ludzie, z którymi zawiązałem znajomości i wspomnienia, które pozostaną na całe życie.
– Michał Zajda, reprezentant drużyny z województwa małopolskiego, która zajęła II miejsce w konkursie

To jedyny tak atrakcyjny konkurs – nie tylko ze względu na nagrody, cały harmonogram olimpiady był naprawdę ciekawy! Olimpiada Solidarności „Dwie dekady historii” daje nam wiele możliwości – chociażby zawarcie nowych, trwałych znajomości, nabycie umiejętności pracy w grupie oraz pogłębianie wiedzy dotyczącej najnowszej historii Polski, nierzadko o różne ciekawostki. Wiecie, że Gierek wykupił licencję na traktor Massey Ferguson z silnikiem Perkinsa? Doszczętne pogłębianie wiedzy – dosłownie!
– Natalia Gołuńska, uczestniczka konkursu, drużyna województwa pomorskiego

Dlaczego nauczyciele biorą udział w konkursie? Po co mi to? To była ,,moja’’ trzecia Olimpiada w której jako opiekun wprowadziłem uczniów – w sumie pięciu – do finału; a więc: Po pierwsze to satysfakcja dla mnie ale też możliwość obserwowania jak uczniowie stopniowo ,,wchodzą’’ coraz bardziej w tematykę, która jest trudna i wymaga dużego nakładu pracy. Po drugie to też niezła zabawa dla mnie gdy trzeba ,,wgryzać’’ się w filmy, teksty piosenek, ilustracje. Po trzecie wreszcie wartością dodaną jest oryginalny pomysł na wizytę studyjną w Gdańsku i jej przebieg, na zmienne każdorazowo miasto, które jest gospodarzem finału. Co jeszcze? Iza, moja tegoroczna finalistka, gdyby mogła startowałaby w tym roku raz jeszcze – to chyba najlepsza rekomendacja.
– Krzysztof Grzesiak, nauczyciel historii w LO w Śremie, Wielkopolska

 

Do pobrania:

Notatka prasowa <kliknij>
Plakat:

 

Więcej informacji:
www.olimpiadasolidarności.pl
www.facebook.com/olimpiadasolidarnosci

Wtorek, 28.11.2017, etap szkolny
godz. 10:00

Czwartek, 15.03.2018, etap wojewódzki
godz. 09:00

Informacje:

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: EDUKACJA@NCK.KRAKOW.PL