20.07.2021

NH FEST // Rekonstrukcja AUDIOMURALU

NH FEST // Rekonstrukcja AUDIOMURALU

Audiomural na południowej ścianie Nowohuckiego Centrum Kultury (budynek B) powstał w ramach 1. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki w 2013 r. Zajmuje powierzchnię blisko 700 m2, jego wykonanie trwało 12 dni, a w realizację projektu zaangażowanych było 20 osób – głównie studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ośmiu latach od stworzenia muralu zostanie on zrekonstruowany i stanie się wyjątkowym elementem zrewitalizowanego zaplecza budynku.

 

Audiomural NCK jest wpisanym w kontekst miejsca syntetycznym obrazem klawiatury fortepianu i sprzętu do realizacji dźwięku. Łączy klawisze będące jednocześnie suwakami z elementami konsolety mikserskiej (potencjometry, gniazda canon i jack, gniazdo zasilania, przycisk on / off). Projekt jest realizacją site-specific wpisującą się w zastaną bryłę i funkcję budynku. Nawiązuje do elementów nowego logotypu Nowohuckiego Centrum Kultury.

Bezpośrednio za ścianą, na której widnieje malowidło, znajduje się największa sala koncertowa w Krakowie. Od tej strony do budynku podjeżdżają m.in. ekipy realizatorów dźwięku instalujące w sali koncertowej własne miksery i sprzęt akustyczny, rozpoznając w muralu nawiązanie do swoich narzędzi pracy. Jednocześnie umiejscowienie muralu z tyłu budynku i za salą koncertową lokuje go jako backstage instytucji, miejsce jej zasilania i sterowania nią, podłączania do prądu, źródła energii – miejsce “podłączania się do kultury”.

– Aleksandra Toborowicz, projektantka muralu, 2013 r.

 

Projekt – Aleksandra Toborowicz
Koordynacja – Michał Pałasz
Wykonawcy: Michał Pałasz, Paulina Lichwicka, Inga Chłódek, Weronika Kasprzyk, Aleksandra Toborowicz, Ksenia Gryckiewicz, Krzysztof Goliński, Edyta Dufaj, Dasha Abibok, Monika Banach, Joanna Róg-Ociepka, Błażej Toborowicz, Aleksandra Piórek, Anna Kapusta, Marta Sukiennik, Weronika Pokojska, Krzysztof Surówka
 

Poniedziałek, 19.07.2021, Rynek NCK

Wtorek, 20.07.2021, Rynek NCK

Galeria CENTRUM
telefon: 12 644 02 66 wew. 25
e-mail: GALERIA@NCK.KRAKOW.PL