08.05.2019

Najpiękniejsze Piosenki: Jaques Brel

Najpiękniejsze Piosenki: Jaques Brel

 

Wystąpią:
Dorota Wasilewska i Jan Jakub Należyty

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Jacques Brel (ur. 8.04.1929 – zm. 9.10.1978) – belgijski bard, autor i kompozytor piosenek, aktor. W wieku 21 lat porzucił pracę w fabryce kartonów swojego ojca i mimo jego protestów zaczął występy kabaretowe, by chwilę później wyjechać do Paryża na pierwsze nagrania, które przyniosły mu powszechną popularność. Pisał i śpiewał głównie po francusku i flamandzku, niemal zawsze w pierwszej osobie, prezentując własne sądy, przekonania, odczucia. Bardzo ekspresyjnie interpretował swoje pełne emocji piosenki przepełnione bólem, tęsknotą, ale też nie pozbawione akcentów satyrycznych, humorystycznych. W latach 60-tych, będąc u szczytu powodzenia, postanowił porzucić karierę muzyczną i poświęcić się aktorstwu. Zagrał w kilkunastu filmach, pisał także scenariusze, komponował muzykę filmową, próbował swoich sił jako reżyser. Dziś trudno wyobrazić sobie jednak właśnie piosenkę francuską bez jego utworów, które znajdziemy na kilkunastu autorskich płytach Brela. Polskie wersje – to przede wszystkim znakomite tłumaczenia Wojciecha Młynarskiego, a także Jerzego Menela i Jana Jakuba Należytego.

 

Dorota Wasilewska – wokalistka, pianistka, kompozytorka. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia na ul. Bednarskiej w Warszawie w klasie interpretacji piosenki. W 1986 r. na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu wraz z Wiesławą Sus zdobyła II nagrodę oraz nagrodę ZAKR za interpretację utworu Taka gmina z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. W 1989 r. otrzymała też indywidualne wyróżnienie na wrocławskim PPA. Jeden z jej utworów dotarł do półfinału Międzynarodowego Konkursu na Piosenkę, zorganizowanego przez Billboard w Tulsa w 1991 r. Jest autorką muzyki do filmów dokumentalnych, spektakli telewizyjnych i teatralnych. Jako kierownik muzyczny przewodniczyła wielu przedsięwzięciom artystycznym (Piosenki Paolo Conte w tł. Jerzego Menela, w wykonaniu Juliana Mere, Miłość i więcej nic – reżyseria i wykonanie Jan Jakub Należyty). Wraz z Krystyną Tkacz i Jarosławem Wasikiem wzięła udział w spektaklu Dariusza Wasilewskiego i Jerzego Menela – Jacquesa Brela Miłość i Śmierć. Komponuje, akompaniuje, aranżuje, śpiewa (10 lat współpracowała z Grupą Mojego Brata, grając i śpiewając muzykę gospel). W 2005 r. ukazała się solowa płyta Doroty Wasilewskiej CD Wniebogłosy, tym bardziej cieszy wiadomość, że artystka przygotowuje właśnie nową płytę.

 

Jan Jakub Należyty – aktor estrady, piosenkarz, komediopisarz, autor scenariuszy teatralnych i tekstów piosenek; założyciel i współwłaściciel Krakowskiego Teatru Komedia; zadebiutował na XX Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1983 roku, gdzie zdobył nagrodę Grand Prix im. Karola Musioła. Okrzyknięto go wtedy odkryciem i nietuzinkową osobowością estradową. Od początku pracy artystycznej fascynuje go piosenka francuska. W jego repertuarze znajdziemy utwory Franka Sinatry, Jacquesa Brela, Charlesa Aznavoura, Gilberta Becauda we własnych tłumaczeniach, ale także autorskie piosenki artysty. Przez lata występował w wielu teatrach warszawskich (m.in.”Starej Prochowni”,”Rampie”), a także na scenach w Kielcach, Białymstoku czy  Płocku. Pisał teksty dla Zbigniewa Wodeckiego. Utwory Jana Jakuba Należytego wykonują najwybitniejsi artyści polskiej estrady i teatru, m.in. Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki, Piotr Rubik, Emilian Kamiński.

Środa, 08.05.2019, sala kameralna 203
godz. 19:00

Bilet - 20 / 15 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL