16.03.2021

liteARTura: „Mały Królewic” – spotkanie autorskie ze Stanisławą Trebunią-Staszel

liteARTura: „Mały Królewic” – spotkanie autorskie ze Stanisławą Trebunią-Staszel

Oprawa artystyczna –  Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy” oraz Zespół Góralski „Hamernik”

Najpopularniejsza na świecie powiastka filozoficzna dla dzieci i dorosłych „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego dostępna jest już w około 400 językach, gwarach i dialektach, w tym również w wersji wielkopolskiej, śląskiej czy góralskiej. „Mały Królewic”, z obrozkami autora, przełożyła na gwarę podhalańską Stanisława Trebunia-Staszel.

Nie miałam na celu archaizacji języka, ani oderwania go od codziennego, współczesnego użycia, ale raczej przywrócenie życia pięknym, zapomnianym dziś sformułowaniom gwarowym. Mam nadzieję, że przekład będzie czytelny także dla odbiorców młodego pokolenia, a dla tych, którzy natrafią na problemy, pomocą jest słowniczek, który zamieszczamy na końcu powieści.
– Stanisława Trebunia-Staszel

 

Zapraszamy do udziału na żywo (z przestrzeganiem obowiązujących obostrzeń) oraz na transmisję live na Facebooku NCK.

Podczas wydarzenia możliwość zakupu książek wydawnictwa Media Rodzina.

 

dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, prezes Zarządu Polskiego Instytutu Antropologii. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Interesują ją współczesne procesy budowania wspólnot  lokalnych i regionalnych oraz związane z nimi praktyki tożsamościowe. Ostatnio jej zainteresowania badawcze koncentrują się na antropologii i etnologii w Trzeciej Rzeszy. Na co dzień mieszka w Krakowie, ale nie zapomina o swym ukochanym Podhalu. Od lat związana jest z podhalańskim ruchem regionalnym. Współpracuje z zespołami góralskimi i miejscowymi instytucjami kultury. Działa w Stowarzyszeniu Drogami Tischnera. Jest autorką wielu artykułów  oraz kilku książek, m.in.: Śladami podhalańskiej mody (2007, 2010);  Strój Podhalański (2011);  Z Nowego Targu do Kieżmarku (2012); «Lud zdolny do życia». Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta (2019).

Prowadzący:
dr Łukasz Sochacki – etnolog, dyrektor ds. studenckich Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się etnologią Polski i Europy, religijnością, sztuką ludową. Autor wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych. Redaktor zbiorowego opracowania pt. „Góralszczyzna mniej znana. W poszukiwaniu lokalnych tradycji”, 2020. 

 

Współorganizatorzy:
Krakowski Oddział Związku Podhalan im. Włodzimierza Wnuka z siedzibą w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK, ul. Jagiellońska 6, 31-019 Kraków. Tradycje zorganizowanej działalności Górali w Krakowie sięgają 1906 roku, kiedy to powstała Akademicka Sekcja Podhalan, utworzonego w Zakopanem w 1904 r. Związku Górali pod wezwaniem bł. Andrzeja Boboli. W nawiązaniu do hasła „W jedności siła”, które nasi ojcowie wypisali na swoim sztandarze, celem Oddziału Krakowskiego jest integracja środowiska Górali i miłośników gór, mieszkających w Krakowie, do wspólnego działania na rzecz rodzinnej ziemi, Krakowa i Polski. Specyfiką Krakowskiego Oddziału, jest zrzeszanie Górali i Sympatyków reprezentujących niemal wszystkie subregiony góralszczyzny Podstawową formą działalności są comiesięczne spotkania (posiady), których tematyka nawiązuje do dziedzictwa kulturowego szeroko pojętego Podhala. Innymi formami jest organizacja wycieczek, rajdów i wypraw turystycznych. Akcja „Wiązanki” to otaczanie coroczną pamięcią kilkudziesięciu mogił Ludzi Gór na krakowskich i podhalańskich cmentarzach.

 

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej

Wtorek, 16.03.2021, sala kameralna 203 / transmisja live Facebook NCK
godz. 17:30

Wstęp wolny

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL