Scena Letnia 2016
Scena Letnia 2016
Wzorem poprzednich lat organizujemy cykl letnich koncertów. W lipcu i sierpniu na plenerowej scenie ustawionej przed budynkiem NCK pojawią się artyści z różnych muzycznych krain. Będzie poezja śpiewana, folk, orkiestra dęta, rock, muzyka klezmerska i chór gospel… będzie jazz!!! Dziewięć ciepłych, wakacyjnych wieczorów zapełnimy muzyką, a państwa zapraszamy do zapełniania widowni.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Lipiec 2016
3 lipca (niedziela), godz. 18.00 – ORKIESTRA WIENIAWA
Orkiestra Wieniawa to najprężniej rozwijający się zespół typu concert band. Tworzy go przeszło 50-ciu utalentowanych muzyków, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu, pasji i radości muzykowania zmieniają stereotypowe myślenie o orkiestrach dętych.
Orkiestra Wieniawa poszczycić się może wyjazdami na festiwale zagraniczne do Włoch, Irlandii, Finlandii, Niemiec oraz Luksemburga, a także współpracą z gwiazdami takimi jak Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Maria Sadowska oraz Mateusz Ziółko.
10 lipca (niedziela), godz. 18.00 – Zespół FORTET & MILI MORENA
Fortet to oryginalna formacja jazzowa, wykorzystująca nowoczesne brzmienia jazzu, także tego, naznaczonego wrażliwością słowiańską, oraz elementy muzyki etnicznej, poprzez wprowadzenie wyrazistej latynoskiej sekcji rytmicznej. Ten niezwykły brzmieniowy mariaż jest wynikiem zamiłowań i pasji założyciela formacji Tadeusza Leśniaka, wielokrotnie nagradzanego kompozytora i aranżera.
Muzyka zespołu jest bardzo nośna także dlatego, że w utworach równie mocno pobrzmiewa klimat krakowskich piwnic jazzowych, jak i latynoski puls, wybijany z pasją przez sekcję rytmiczną w oryginalny i zaskakujący sposób. Autorem większości kompozycji jest Tadeusz Leśniak, który jako jeden z pierwszych w Polsce muzyków w sposób twórczy połączył jazz z tradycyjną muzyką ludową Peru, Chile i Argentyny.
Mili Morena ukończyła szkołę baletową (Prodanza) i muzyczną (Paolita Concepcion). Jako piosenkarka i tancerka współpracowała ze znanymi na całym świecie autorytetami kubańskiej muzyki, m.in. z Los Van Van, Grupo Moncada, Paulo FG, Dan Den, Pachito Alonzo, NG La Banda, czy nominowaną do nagrody Grammy „Septeto Nacional de Ignacio Pińeiro”. Do Polski przyjechała w grudniu ’99. Występowała z wieloma osobistościami polskiej sceny – Piotrem Gąsowskim, Marylą Rodowicz, Michałem Milowiczem, Kasą, Majką Jeżowską, Rudim Schuberthem, Ewą Bem, Korą i Tomaszem Kammelem.
17 lipca (niedziela), godz. 18.00 – Zespół „Pozytywnie Nakręceni”
Zespół Pozytywnie Nakręceni (wcześniej znany jako Zespół Bez Nazwy) powstał w Pińczowie w 2012 roku. Gra swoją „muzykę świata”: folk i etno z elementami rocka, muzyki klezmerskiej, bałkańskiej i tureckiej. Niedawno wydał pierwszą płytę „Folk & Roll”, gra regularne koncerty.
Sierpień 2016
1 sierpnia (poniedziałek), godz.18.00 – KLEZMAFOUR
Prawdziwe objawienie muzyki klezmerskiej i bałkańskiej, tak w Polsce jak i poza jej granicami. Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą. I właśnie z klezmerskiej tradycji tego regionu czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem.
Zespół składający się z klasycznie wykształconych muzyków jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festval 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą koncertową po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box. Zespół jest finalistą programu „Must be the Music”.
Na swoim koncie ma występy na tak ważnych festiwalach jak Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Ethno Port Poznań, Lviv Klezmer Fest (Ukraina), Leeds Jewish Festval (Wielka Brytania), Intercultural Days, Stambuł (Turcja). Oprócz koncertów na dużych festiwalach zespół doskonale sprawdza się na koncertach w filharmoniach (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Baltica, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy).
2 sierpnia (wtorek), godz.18.00 – KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Na repertuar zespołu, założonego w 1997 roku, składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy – brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ’ami.
Zespół jest laureatem szeregu prestiżowych wyróżnień, tak międzynarodowych jak i krajowych. Grand Prix International Competition of Folk Music Recordings, Nagroda World Music BBC Radio 3 w kategorii “Newcomer”, Kwartalna Nagroda Niemieckiej Krytyki Fonograficznej, 3 Fryderyki, tytuł Folkowego Fonogramu Roku, Wirtualne Gęśle, nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską, w 40 krajach na 5 kontynentach.
3 sierpnia (środa), godz. 18.00 – ROBERT KASPRZYCKI BAND
Robert Kasprzycki – znany śpiewający autor (m.in. Nieba do wynajęcia), showman obdarzony niesamowitym poczuciem humoru. Znakomity pieśniarz liryczny z zacięciem satyrycznym – tak określił go Piotr Bałtroczyk. Ma na koncie ponad tysiąc koncertów. Jesienią 2014 wydał nową płytę „Trzymaj się wiatru kochana” – singiel promujący płytę, utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki przez 22 tygodnie. W programie koncertu znajdą się najbardziej znane utwory ze wszystkich studyjnych albumów artysty. Będzie to niezapomniana muzyczna uczta połączona z zabawą z publicznością. Kasprzyckiemu Towarzyszyć będą znakomici muzycy: Krzysztof Wyrwa – bas, Max Szelęgiewicz – gitara, Adam Zadora – perkusja.
7 sierpnia (niedziela), godz. 18.00 – Zespół „DOBRE LUDZIE”
Ambicją zespołu Dobre Ludzie jest tworzenie nowej jakości piosenki poetyckiej, łączącej niebanalne teksty z dbałością o brzmienie.
Dobre Ludzie to zaskakująca mieszanka gatunkowa, której pomysłodawcami są: muzykujący poeta i dziennikarz Szymon Babuchowski oraz gitarzysta fingerstyle Patryk Filipowicz. Początkowo występowali jako duet Babuchowski & Filipowicz. Z czasem aranżacje zaczęły się rozbudowywać i trzeba było pomyśleć o wzbogaceniu instrumentarium. Odkąd w 2013 r. dołączył do muzyków basista Jacek Raciborski, zespół przyjął nazwę Dobre Ludzie. W tym składzie artyści nagrali album „Łagodne przejście”, na którym pojawiło się także wielu gości.
Różnorodność stylistyczna i uniwersalne przesłanie zawarte w tekstach sprawia, że piosenki zespołu Dobre Ludzie często goszczą w audycjach radiowych i na listach przebojów.
Skład zespołu:
Szymon Babuchowski – śpiew, teksty
Jacek Raciborski – gitara basowa, mandolina
Paweł Węgier – gitara akustyczna
Paulina Kuzynin – instrumenty klawiszowe, chórki
Jakub Kuzynin – perkusja
21 sierpnia (niedziela), godz.18.00 – Harcerski zespół wokalno-instrumentalny „WOŁOSATKI”
Harcerski zespół wokalno-instrumentalny – powstał w 1974 roku. Swoją twórczością i akustycznym brzmieniem wpisuje się w nurt piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Grupa prezentuje przeważnie utwory własne, kultywując ideę śpiewania wielogłosowego, łącząc tradycję ze współczesnymi kierunkami muzyki. Zespół wylansował wiele przebojów śpiewanych przez całą harcerską i turystyczną Polskę. Nagrał i wydał kilkanaście płyt oraz dziesięć edycji „Śpiewniczka Bieszczadniczka”. Liczne występy w telewizji, radiu, koncerty w kraju i za granicą przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień.
28 sierpnia (niedziela), godz.18.00 – CHÓR GOSPELSENIOR
Pierwszy w Krakowie chór gospel, w którym śpiewają sami seniorzy (w wieku od 60 – 80 lat) oraz pierwszy tego typu zespół działający na terenie Nowej Huty. Chór powstał dzięki projektowi pt. „Nowa Huta E-MOTION – emocje i poruszenie, czyli gospel w Nowej Hucie”. Projekt ten został zrealizowany przez grupę wolontariuszy działających przy Krakowskim Centrum Seniora, we współpracy ze Stowarzyszeniem Gospel oraz Miejskim Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Społecznych. Członkowie trzydziestoosobowego chóru, to w większości mieszkańcy Nowej Huty. Śpiewają pieśni o tematyce religijnej w języku angielskim i polskim, aktywnie uczestniczą w krakowskich i ogólnopolskich projektach m.in. Festiwalu 7xGospel, „Gospel na Skałce 2015 i „Gospel na Skałce 2016”. Dyrygentem chóru jest Lea Kjeldsen, Dunka od 20 lat mieszkająca w Krakowie, a akompaniatorem Grzegorz Różycki.
Niedziela, 03.07.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - ORKIESTRA WIENIAWA
Niedziela, 10.07.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - Zespół FORTET & MILI MORENA
Niedziela, 17.07.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - Zespół POZYTYWNIE NAKRĘCENI
Poniedziałek, 01.08.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - KLEZMAFOUR
Wtorek, 02.08.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - KAPELA ZE WSI WARSZAWA
Środa, 03.08.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - ROBERT KASPRZYCKI BAND & WOLNA GRUPA BUKOWINA
Niedziela, 07.08.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - Zespół DOBRE LUDZIE
Niedziela, 21.08.2016, scena plenerowa
godz. 18:00 - WOŁOSATKI
Niedziela, 28.08.2016, scena letnia
godz. 18:00 - CHÓR GOSPELSENIOR