12.06.2022

Koncert Przyjaźni POLSKA – UKRAINA

Koncert Przyjaźni POLSKA – UKRAINA

Koncert zespołów artystycznych NCK oraz zaproszonych gości, dedykowany walczącej Ukrainie.

W trakcie koncertu prowadzona będzie zbiórka datków na rzecz Ukrainy.

 W programie:

Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTAopieka  artystyczna: Sabina Szybka, przygotowanie taneczne: Anna Barańska
Zespół Góralski HAMERNIKkierownictwo artystyczne: Anna i Kazimierz Lassakowie
Grupa Baletowa ETIUDApedagog i choreograf: Katarzyna Stolarczyk-Skoczylas
Amatorski Klub Tańca Towarzyskiego encekpedagog i choreograf: Ada Wantuch
Zespół Tańca Nowoczesnego KLIPSGrupy DISCOFormacja FLESZ DANCEinstruktor i choreograf: Katarzyna Trynka-Ropa
Grupy HIP-HOPinstruktor i choreograf: Patrycja Bańbuła
Grupa MARAMinstruktor i choreograf: Ada Tabaka SAKINA
Studio Piosenkiprzygotowanie wokalne: Joanna Grandys Wnuk, Małgorzata Hyży-Wypart
Goście z Ukrainy /  przygotowanie wokalne: Larysa Ivanina

oraz gość specjalny:
Zoriana Grzybowska z programem „Pieśni wolnej Ukrainy”
akompaniament: Sabina Kołodziej
słowo: Artur Grzybowski

Zoriana Grzybowska – wokalistka i instrumentalistka – gra na bandurze, ukraińskim instrumencie strunowym. W swoim repertuarze ma tradycyjne, ukraińskie pieśni ludowe, jak i utwory kompozytorów współczesnych, a także pieśni i arie operowe i operetkowe.  Zoriana Grzybowska urodziła się w Chersonie na Ukrainie, ale jej rodzina ze strony matki pochodzi z Huculszczyzny, z Nadwórnej (ukr. Nadwirnej), położonej w Gorganach na południe od Stanisławowa (obecnie Iwanofrankowska). Niedługo po narodzinach Zoriany rodzice przenieśli się do Bronicy, rodzinnej wsi ojca, niedaleko Drohobycza, gdzie na świat przyszły jej trzy siostry. Naukę śpiewu i gry na bandurze rozpoczęła w wieku lat 10. w drohobyckiej Podstawowej Szkole Muzycznej i kontynuowała ją w Średniej Szkole Muzycznej, w klasie Aleksandra Wereszczyńskiego, a następnie na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Drohobyczu, w klasie śpiewu solowego (sopran) Profesora Ukrainy Bohdana Bazylykuta, oraz w klasie gry na bandurze. Z Drohobyczem związana była zawodowo do przyjazdu do Krakowa w 2007 r. W latach 1999-2002 śpiewała w chórze Filharmonii Drohobyckiej „Werchowyna”; 2002-2007 prowadziła chór w drohobyckim Rejonowym Domu Kultury oraz współpracowała aktorsko z tamtejszym amatorskim teatrem dramatycznym. Jest laureatką konkursów wokalnych i bandurowych we Lwowie i w Drohobyczu. Koncertowała w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. Od średniowiecza bandura przeszła długą drogę ewolucji. Początkowo miała 20-24 struny, spód był wycięty z jednolitego kawałka drewna, a płyta wierzchnia ze świerka lub sosny. Był to ulubiony instrument kozaków, którzy po powrocie z tureckiej niewoli często przy dźwiękach bandury opiewali wojenne dzieje. Obecnie używane formy bandury koncertowej mają do 65. strun. Bandura wydaje dźwięk podobny do dźwięku klawesynu, lecz ma szerszy zasięg dynamiki i daje możliwość większej kontroli nad brzmieniem. Zoriana Grzybowska koncertuje na bandurze lwowskiej, czyli tak zwanej „lwiwiance”.

 

Prowadzenie koncertu – Kris Kojder

Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Nadia Moroz-Olshanska – Prezes Fundacji Widowisk Masowych, która jest organizatorem zbiórki finansowej na rzecz Ukrainy.

 

 

Концерт друзів ПОЛЬЩА – УКРАЇНА

Концерт художніх колективів НЦK та запрошених гостей, присвячений Україні, яка воює. Під час концерту відбудеться збір коштів для України.

12 червня 2022 року (неділя),  з 16.00 до 20.00 години, пленер НЦК
Вхід вільний

Niedziela, 12.06.2022, scena plenerowa
godz. 16:00 - 20:00

Dział Artystyczny
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: ARTYSTYCZNY@NCK.KRAKOW.PL