03.07.2014

Katarzyna Kobylarczyk – „Krew, ogień i landrynki. Od Madonn po rogi. Hiszpańskie fiesty”

logo fotogaleria

3 lipca 2014 r. (czwartek) godz. 1800
Foto-Galeria, budynek A

FOTO-GALERIA. Hiszpanie co roku organizują ponad 13 tysięcy fiest. Dla zabawy podpalają styropianowe figury wyższe od kamienic, od święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami albo żywymi mrówkami, ku czci świętych patronów uciekają przed byczymi rogami i w pokorze chłoszczą się do krwi. Krakowska reporterka Katarzyna Kobylarczyk od 2008 roku dokumentuje najbarwniejsze fiesty Andaluzji, Kastylii, Estremadury i Katalonii.

 

3 lipca 2014 r. (czwartek) godz. 1800, Foto-Galeria, budynek A

 

logo fotogaleriawystawa fotograficzna

Hiszpanie co roku organizują ponad 13 tysięcy fiest. Dla zabawy podpalają styropianowe figury wyższe od kamienic, od święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami albo żywymi mrówkami, ku czci świętych patronów uciekają przed byczymi rogami i w pokorze chłoszczą się do krwi. Krakowska reporterka Katarzyna Kobylarczyk od 2008 roku dokumentuje najbarwniejsze fiesty Andaluzji, Kastylii, Estremadury i Katalonii. Na ich temat napisała książkę „Pył z landrynek”, teraz prezentuje swoje zdjęcia z miast i wsi, ogarniętych szaleństwem fiesty. Na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury zobaczymy fotografie nie tylko ze słynnych gonitw z bykami w Pampelunie, z madryckiej korridy, wielkotygodniowych procesji wielkanocnych w Sewilli, czy fajerwerków Las Fallas w Walencji. Zajrzymy też do maleńkich, zapomnianych hiszpańskich wsi, gdzie biega się z krucyfiksem w szklanej trumnie, czarownice odpędza ciepłą wódką, a w Wielki Piątek bije w bębny aż do krwi.
Katarzyna Kobylarczyk (ur. 1980) – reportażystka, w latach 2002-2008 dziennikarka krakowskiego Dziennika Polskiego. O Nowej Hucie, z której pochodzi, napisała zbiór reportaży „Baśnie z bloku cudów”. Publikowała w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Polityce i National Geographic Traveler. Laureatka dziennikarskich nagród „Zielonej Gruszki” i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. W 2008 r. wyjechała z nowohuckiego mieszkania na parterze, by pomieszkać na siódmym piętrze w Cartagenie, trzecim piętrze w Gironie, czwartym piętrze w Albacete i niewielkim domku w Gelves koło Sewilli. Autorka reporterskiej książki „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” (Wydawnictwo Czarne).
wystawa czynna do 31 sierpnia br.

wstęp wolny

informacje: Foto-Galeria, tel. 12 644 07 71

Czwartek, 03.07.2014

Dział Artystyczny, pok. 113
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl