30.05.2018

Dwa Światy – spektakl taneczny Grupy Baletowej ETIUDA

Dwa Światy – spektakl taneczny Grupy Baletowej ETIUDA

 

Spektakl przybliża widzowi dwa światy: jeden to świat artysty, który przetwarza rzeczywistość, odrealnia ją i podporządkowuje swojej wyobraźni, a drugi to świat człowieka oglądającego dzieła sztuki, starającego się zrozumieć intencje twórcy.

Dzieło tworzone przez artystę jest zamknięte w pewnych ramach – podobnie jak świat widziany oczami dziecka zamyka się w świecie bajek i zabaw. Kiedy dziecko dorasta, jego świat fantazji traci intensywność. Artysta jest jak duże dziecko. Jego nadwrażliwość,  bogata wyobraźnia pozwalająca mu tworzyć i widzieć więcej, jest często barierą  między światem realnym, a wyimaginowanym, a także przyczynia się do jego wyobcowania i braku zrozumienia. Próba podporządkowania sobie przez twórcę świata rzeczywistego i zmagania się z jego tworzywem nie zawsze kończą się dobrze… Taneczną wizję reżysera wzmocni ilustracja wizualna, w postaci prezentacji dzieł Barbary Bujas-Szozdy.

Inspiracją do choreografii Katarzyny Stolarczyk-Skoczylas „Dwa Światy” stały się miniatury fortepianowe Modesta Musorgskiego  o tytule „Obrazki z wystawy”, w wersji przełożonej na orkiestrę przez Maurice’a Ravela, a także malarstwo krakowskiej artystki Barbary Bujas-Szozdy.

 

reżyseria i choreografia: Katarzyna Stolarczyk-Skoczylas

 

Środa, 30.05.2018, Scena NCK
godz. 19:00

Bilet - 20 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl