Salon Literacko Muzyczny 86
Salon Literacko Muzyczny 86
Stolik Literacki „Chmurność” wieczór autorski Elizy Segiet
Eliza Segiet – absolwentka studiów magisterskich Wydziału Filozofii, studiów podyplomowych – Wiedza o Kulturze i Filozofia, Prawo Karne Skarbowe i Gospodarcze oraz Studium Literacko Artystyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium Realizacji i Eksploatacji Telewizyjno – Filmowej w Łodzi.
Ukończyła szkolenia specjalistyczne organizowane na Uniwersytecie Jagiellońskim: Twórczość i samokontrola w procesie edukacji, Wizja nauki i sztuki w myśli konfucjańskiego kręgu kulturowego, Kultura regionu himalajskiego.
Rozdarta pomiędzy poezją a dramatem. Lubiąca spoglądać w chmury, ale twardo stąpająca po ziemi. Jej sercu bliska jest myśl Schopenhauera – „Zwyczajni ludzie myślą tylko o tym, jak czas spędzić, kto ma jakiś talent – jak czas wykorzystać”.
Wydała trzy tomiki poezji:
„Romans z sobą” (Sowello 2013r),
„Myślne miraże” (Miniatura 2014r),
„Chmurność” (Signo 2016r).
Monodram „Prześwity”(Signo 2015r)
Utwór dramatyczny „Tandem” ( Signo 2017)
Jej wiersze można znaleźć w antologiach i gazetach literackich.
„Chmurność” to trzeci tom wierszy – najbardziej dojrzały i jednolity
Trzy dotychczas wydane zbiory mają wiele wspólnego – od doboru tematów przez kreację podmiotu do specyficznego stylu – choć jednocześnie każdy z nich zaskakuje, wprowadza nowy element do charakterystyki twórczości Elizy Segiet. Poetka zachwyca konsekwencją obranego kierunku, ale i umiejętnością stopniowego odsłaniania kolejnych literackich walorów.
Typowe dla poezji Segiet jest postrzeganie świata przez pryzmat filozoficznych dociekań. Autorka szczególnie upodobała sobie najtrudniejsze dla człowieka kwestie – miłość (nieszczęśliwą, bo niespełnioną lub utraconą), samotność, starość, przemijanie, śmierć. Trzeba jednak dodać, że nie brakuje i innych tematów, np. radości życia, szczęśliwych wspomnień, nadziei.
W „Chmurności”, jak i w poprzednich tomikach, to znów pamięć jest kluczem do wszystkiego. W głąb swoich reminiscencji zapraszają nas dwa podmioty – kobieta (Ona) i mężczyzna (On). Choć nie znamy ich danych, na podstawie snutych opowieści jesteśmy w stanie odtworzyć ich portret emocjonalny. Istnieje także trzeci podmiot – neutralny – który wskazuje otaczającą nas rzeczywistość i jest swoistym przewodnikiem duchowym, pozwalającym wejrzeć w siebie, otworzyć się na świat i ludzi.
Kobieta – wszechobecna w poezji Segiet – to nieustające źródło inspiracji i fascynacji, to sternik fantazji, który cumuje na (….) zapełnionych słowami kartkach. Można zaryzykować tezę, że to ciągle ta sama (znana z „Romansu z sobą” i „Myślnych miraży”) kobieta-typ – ucieleśnienie wszystkich pań. Należy zaznaczyć, że wiele utworów mówiących o Niej pisanych jest z perspektywy 3-osobowego obserwatora. Nie będzie jednak błędem teoria, iż za tym bezosobowym pomiotem kryje się sama ich bohaterka (dla której wspomnienia są często zbyt bolesne, stąd ten dystans). W nielicznych wierszach odważy się przyznać do swojej emocjonalnej tożsamości, obnaży uczucia oraz potrzebę bliskości i tęsknotę za miłością.
Stolik Muzyczny „ Twój w pamięci ślad” recital Piotra Krupy
Piotr Krupa – pieśniarz, autor, kompozytor. Obecny na scenie od ponad 30 lat, jest laureatem wielu lokalnych i ogólnopolskich przeglądów i festiwali związanych z piosenką literacką oraz folk i country. Kultywuje twórczość takich artystów jak Bob Dylan, Leonard Cohen, Paul Simon, Jacques Brel, Georges Brassens i Paolo Conte. Jest również autorem własnych piosenek osadzonych w stylistyce amerykańskiego folku z domieszka bluesa i tego, co niektórzy nazywają poezją śpiewaną. Jego interpretacje piosenek w/w pieśniarzy są obecne na paru albumach z cyklu „Kolekcja Bardów” poświęconym tym autorom, ma w dorobku również autorski album pt.”Deja Vu”, oraz album poświęcony twórczości Boba Dylana pt. „Twój w pamięci ślad”. Jest członkiem paru związków i stowarzyszeń twórczych, m.in ZAKR i SPAW. Niedawno ukazała się trzecia płyta Piotra pt. „Tak od niechcenia” zawierająca czternaście piosenek skomponowanych do tekstów warszawskiego poety Tadeusza Sadowskiego. Krążek został wydany przez wydawnictwo Folk Factory przy udziale Miasta i Gminy Niepołomice.
Prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk
Wtorek, 28.02.2017, Scena NCK
godz. 18:00
Dział Oświatowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: oswiatowa@nck.krakow.pl