Rymowanki Sycylianki czyli mity z Wyspy Słońca
Rymowanki Sycylianki czyli mity z Wyspy Słońca
Spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Ewą Cichocką – warsztaty multimedialne i plastyczne dla dzieci
RYMOWANKI SYCYLIANKI czyli mity z Wyspy Słońca to wierszyki oparte na mitach starożytnej Sycylii. Historyjki opowiadają o herosach, stworach i potworach dawnej Wielkiej Grecji z dowcipną, współczesną puentą. „Bardzo oryginalne i bezpretensjonalne wierszyki o starożytnych bohaterach Sycylii” – jak napisał prof. Jan Ciechowicz, powstały pomiędzy Polską a Sycylią. Ich autorkę zainspirowała podczas podróży na Wyspę sycylijska mitologia. Tam poznała, mieszkającą od lat Ewę Niewadzi, autorkę ilustracji losów antycznych postaci tj. Aretuza, Persefony, Cyklopa, Dedala, Eol aoraz Skylli i Charybdy. Tak stworzyły opowiedziane wierszem kolorowe historie o miłości, zdradzie, talencie oraz sprycie, odwadze, zemście i łakomstwie.
Słuchając wierszyków i oglądając animacje uczestnicy i uczestniczki poznają starożytne mity by następnie, za pomocą wyobraźni i umiejętności plastycznych, rozwiązywać zagadki związane z mitycznymi bohaterami.
W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę z autografem autorki.
Ewa Cichocka – dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat.
Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.
Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając wyspę wielokrotnie m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt pt. Polak tu był), a także na lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Mitoraja. Jako autorka trasy po Sycylii.
Wtorek, 21.02.2017, sala kameralna 203
godz. 09:00
Bilet - 2 zł
Dział Oświatowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: oswiatowa@nck.krakow.pl