05.10.2014

2. Nowohucki Festiwal Sztuki

4, 5 października 2014 r. (sobota, niedziela)

nfsNowohucki Festiwal Sztuki to dwudniowe święto sztuki współczesnej, obfitujące w wystawy, koncerty, warsztaty i happeningi. Ideą przedsięwzięcia jest łączenie i przenikanie różnych nurtów i gatunków sztuki – począwszy od uważanych za tradycyjne: malarstwa, grafiki oraz rzeźby, po nie do końca jeszcze poznany performance.

Festiwal odbywa się w Nowej Hucie – najmłodszej, ale jednej z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Krakowa, w której obecnie mieszka przeszło 300 tysięcy osób. Intencją organizatorów jest, aby mieszkańców dzielnicy, a także odwiedzających ją turystów wciągnąć w nurt otwartego myślenia o kulturze, polegającego nie tylko na biernym przyjmowaniu oferty artystycznej, ale też zachęcania do udziału w wydarzeniach i prowokowaniu spontanicznych zachowań. Chodzi zarówno o stworzenie możliwości interesującego spędzenia czasu wolnego, jak też kreowanie nowego wizerunku dzielnicy w oczach przyjezdnych.

Pierwsza edycja Nowohuckiego Festiwalu Sztuki odbyła się w 2013 roku. W jej programie znalazło się kilkanaście różnorodnych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Jedną ze ścian Nowohuckiego Centrum Kultury ozdobił pierwszy na terenie Nowej Huty mural o powierzchni blisko 600 metrów kwadratowych. Jego zaprojektowanie i wykonanie zostało powierzone artystom związanym z krakowską ASP. Podczas pierwszej edycji odbyły się także targi młodej sztuki i designu, podczas których zaprezentowało się osiemdziesięciu młodych artystów oferujących swoje dzieła – obrazy, rzeźby, a także biżuterię, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. W dwa festiwalowe dni przez Nowohuckie Centrum Kultury przewinęło się ponad trzy tysiące osób.

 

W programie 2. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, który odbędzie się w dniach 4-5 października 2014 roku na terenie Nowohuckiego Centrum Kultury, znalazły się:

  • Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego – obrazy i grafiki ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, udostępniona specjalnie na festiwal. Wystawa będzie dostępna dla publiczności jeszcze przez dwa tygodnie po zakończeniu NFS.
  • „Inspiracje Mistrza Beksińskiego” – koncert kameralny Filharmoników Krakowskich, w programie którego znajdą się utwory europejskiej czołówki kompozytorów (m.in. Schnittke, Szostakowicz, Mahler), w których inspiracji szukał Beksiński. Koncert będzie połączony z otwarciem wystawy prac artysty.
  • Targi Młodej Sztuki i Designu – wystawcami będą młodzi najlepiej zapowiadający się artyści i projektanci dla których Targi są doskonałym początkiem kariery artystycznej, jak i szansą dla każdego, kto chciałby za przystępną cenę stać się posiadaczem dobrej niekonwencjonalnej sztuki na swój własny, prywatny użytek.
  • Scena Młodych – koncerty młodych, dobrze zapowiadających się zespołów muzycznych, które będą się odbywać na scenie plenerowej przed budynkiem NCK. Zwieńczeniem obydwu dni będą koncerty finałowe, podczas których wystąpią dwa znane i lubiane zespoły (nazwy w trakcie ustalania).
  • Wystawa – Janusz Leśniak – „Tajemnica Mandali” – wernisaż fotografii Janusza Leśniaka oraz projekcja autorskich filmów wywodzących się z jego dotychczasowej twórczości. (http://www.artinfo.pl/?pid=events&sp=list&id=20838&lng=1)
  • Debata „Sztuka i pieniądz…” – dyskusja panelowa poświęcona związkom sztuki z innymi dziedzinami życia. Pomysłodawcą i moderatorem jest prof. dr hab. Jerzy Hausner, kierownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
  • Warsztaty artystyczne – otwarte zajęcia z różnych dziedzin sztuki, między innymi ceramiki i grafiki, dostępne dla odwiedzających.
  • Dodatkowo przewidziana jest organizacja zabaw animacyjnych dla dzieci.

Harmonogram Nowohuckiego Festiwalu Sztuki PDF

nfs plakat

 

www.nowohuckifestiwalsztuki.pl

nfs1

http://www.youtube.com/watch?v=HzTZ9L-Ebt8

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

http://www.malopolskie.pl/Pliki/Logo/WOJ-MALOPOL%20LOGO%20POZIOM%20cmyk.png

 

Sobota, 04.10.2014

Niedziela, 05.10.2014