09.05.2015

Targ Produktów Lokalnych z Małopolski

targi

9 maja (sobota), godz. 900-1400
plener przed NCK

Targ Produktów Lokalnych organizowany był przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska już od listopada 2013 r. i był pierwszą tego typu inicjatywa w Małopolsce. Cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród miłośników dobrego odżywiania i zdrowego stylu życia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów i wytwórców produktów lokalnych z Małopolski, organizatorzy zmieniają lokalizację Targu na Nową Hutę!

 

9 maja (sobota), godz. 900-1400, plener przed NCK

Marchewka Bistro i Fundacja Partnerstwo dla Środowiska startują z targowo-piknikowymi sobotami przed NCK! Będzie bardzo smacznie i bardzo lokalnie!

Targ Produktów Lokalnych organizowany był przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska już od listopada 2013 r. i był pierwszą tego typu inicjatywa w Małopolsce. Cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród miłośników dobrego odżywiania i zdrowego stylu życia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów i wytwórców produktów lokalnych z Małopolski, organizatorzy zmieniają lokalizację Targu na Nową Hutę!
Data zaprezentowania nowej odsłony Targu Produktów Lokalnych  jest szczególna, gdyż to właśnie w ten weekend, a dokładniej 10 maja, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej właśnie okazji zapraszamy wszystkich na zorganizowaną wspólnie z Koalicją Sprawiedliwego Handlu i Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie akcję edukacyjną pod hasłem: „Lokalnie i sprawiedliwie”.

Szczegółowy plan wydarzeń:

godz. 900-1400
Targ Produktów Lokalnych oraz produktów Fair Trade. Wśród wystawców będą producenci i rolnicy, którzy otrzymali certyfikat Produkt Lokalny z Małopolski. Certyfikatem przyznawany jest gospodarstwom i produktom, które są nierozerwalnie związane ze swoim miejscem pochodzenia, same produkty i ich składniki są w pełni identyfikowalne, a ich wyjątkowy smak zawdzięczają warunkom przyrodniczym Małopolski i tutejszej tradycji.

godz. 1000-1400
Warsztaty z projektowania eko-toreb. Ideą warsztatów jest zwiększenie świadomości uczestników, jak dużym zagrożeniem dla naszego środowiska są torby i woreczki plastikowe. W tym celu każdy będzie mógł wykonać własną torbę z naturalnych materiałów, która będzie idealna na zakupy na naszym targu.

godz. 1000-1600
Wielka edukacyjno-ekologiczna gra planszowa dla dzieci i młodzieży „Kupuj odpowiedzialnie”, zwracająca uwagę na odpowiedzialne zakupy. Do wygrania sprawiedliwe i słodkie nagrody od Szczypty Świata.

godz. 1400-1500
Panel dyskusyjny: Czym jest Fair Trade? Drobni rolnicy i pracownicy plantacji w krajach rozwijających się, znajdujący się na początku łańcucha produkcji, nie zawsze dostają sprawiedliwą część zysków z handlu produktami, które uprawiają. Niestety, bardzo często ceny, które dostają rolnicy za swoje produkty, są tak niskie, że nie są w stanie utrzymać z tego ani siebie ani swojej rodziny. Jest to wynik istniejących nierówności na świecie i niesprawiedliwych reguł rządzących handlem międzynarodowym. Sprawiedliwy Handel temu przeciwdziała, pomagając nieuprzywilejowanym producentom pokonać biedę i przejąć kontrolę nad swoją przyszłością. Przyjdź i sprawdź co możesz zrobić, by uczynić świat sprawiedliwym.

Lista wystawców na Targu Produktów Lokalnych:

Certyfikowani wytwórcy Produkt Lokalny z Małopolski:

Produkcja Wędlin Jakość i Tradycja Agata i Szczepan Gawor – wędliny tradycyjne oraz pasztety
Antoni Pawłowski, Tłocznia Owoców „Pawłowski” – tłoczone soki owocowo – warzywne
Pstrąg Ojcowski – pstrąg tęczowy i potokowy
Gospodarstwo ekologiczne Bio-Bugaj – warzywa okopowe i nowalijki
Gospodarstwo ekologiczne Jerzy Świdergał – jaja ekologiczne

Wytwórcy z Małopolski:

Janina Rzepka BACA – ser oscyp, ser górski grillowany z żurawiną.
Janina Molek – pasztety Fasolla z fasoli Piękny Jaś.
„Magi” Maria Zdebska i Agnieszka Gomółka – garmażerka, w tym: pierogi, naleśniki, krokiety.
Spiżarnia Doliny Karpia Marek Mostowik – świeże i wędzone ryby, przetwory rybne.
Bogusława Godzik – susz owocowy, herbaty owocowe.
Stefan Wójcicki – oleje tłoczone na zimno.
Nadwiślańska Pasieka Ryszard Teska – miody, pyłek kwiatowy, pierzga.
Anastazja Przywara – owoce.
BIOGRA – producent orkiszu i jego przetworów – orkisz, mąka orkiszowa, otręby orkiszowe, paluszki orkiszowe.

Gościnnie:

Stoisko sprzedażowo-edukacyjne Szczypta Świata – produkty Fair Trade, w tym: kawa, czekolada, yerba mate, herbaty oraz słodycze.

Stoisko edukacyjne „Paczki od Rolnika” – projektu realizowanego przez rolników z rejonu Zakliczyna wykorzystujący konwencję sprzedaży bezpośredniej.

Więcej informacji:
http://produktlokalny.pl/targ-produktow-lokalnych-powraca-nowe-miejsce/

targi

Sobota, 09.05.2015

Dział Artystyczny, pok. 113
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl