09.12.2014

Salon Literacko Muzyczny 67

salon-literacki

9 grudnia 2014 r. (wtorek), godz. 1800
sala teatralna

„Smakować czas” – Danuta Perier-Berska – wieczór autorski
„Nie daj się zjeść” – Agata Ślazyk – recital

 

9 grudnia 2014 r. (wtorek), godz. 1800, sala teatralna

salon-literackiWieczór sześćdziesiąty siódmy

 

„Smakować czas”

Danuta Perier-Berska
wieczór autorski

„Nie daj się zjeść”

Agata Ślazyk
recital

Prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

http://www.youtube.com/watch?v=-1sIzTUxnU8

Agata Ślazyk

agata slazyk 1jest artystką związaną na co dzień z zespołem Piwnicy pod Baranami. Ta obdarzona wyjątkowym, pięknym głosem wokalistka nie poddaje się „zaszufladkowaniu” do określonego muzycznego gatunku. Piwnica pod Baranami wskazywałaby na piosenkę poetycką bądź aktorską lub ogólnie kabaretową. Jednak słuchacze jej koncertów często wskazują na ogromny temperament artystki i wręcz rockowe teksty i kompozycje.

„Śpiewa od dziecka, ale swą piosenkarską karierę rozpoczęła jako siedemnastolatka w Biłgoraju. Tam na Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską zdobyła nagrodę publiczności. Wtedy też nawiązała trwającą do dziś współpracę ze znakomitym muzykiem i kompozytorem Tomaszem Kmiecikiem. W dalszej drodze było mnóstwo nagród i wyróżnień, a ostatni raz, w 2002 roku w Warszawie na Festiwalu Sztuki Estradowej otrzymała pierwszą nagrodą w dziedzinie piosenki. W rok później weszła już w skład Piwnicy pod Baranami.
Na czym polega siła przekazu tej młodej wykonawczyni? Jej artystyczny talent objawia się wieloma rzadkimi cechami, które w wielu innych przypadkach wcale nie muszą występować w koniunkcji. Po pierwsze wyczucie sceny, a to element świadczący o wiedzy wykonawcy o tym, co robi. Po drugie, różnorodność gatunku. Po trzecie, umiejętność ważenia nastroju. Agata Ślazyk rozumie tekst i doskonale wie, kiedy i jak go wyartykułować. Po czwarte, ma niesłychane wokalne możliwości. Po prostu ma głos. A parafrazując znane powiedzenie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, głos należy się tym, co mają głos.
To dobrze, że ktoś taki jak Agata Ślazyk znalazł się w zespole Piwnicy pod Baranami. Na swoich recitalach tamże, wprawdzie nieśmiało, z olbrzymią pokorą dla prawykonań, ale śpiewa piwniczne hymny. Robi to jednak dobrze, by nie powiedzieć najlepiej. Dzięki takim prezentacjom legenda Piwnicy będzie ciągle odżywała.”
Wiesław Siekierski – dziennikarz współpracujący m.in. z: Jazz Forum, Dziennikiem Polskim, Gazetą Krakowską.

Koncertując z Piwnicą pod Baranami dała się poznać publiczności USA, Kanady, Norwegii i Włoch. Z własnym recitalem odwiedziła Kanadę, Wielką Brytanię, Niemcy i Austrię.

W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta. Obecnie promuje swój autorski album „Nie daj się zjeść”.
Oto kilka prasowych reminiscencji koncertów Agaty Ślazyk.

„(…) Wspaniały głos, cudowna dusza, anielskie serce i wielka wrażliwość to główne cechy tej młodej artystki. Autentyczna wrażliwość przy «pewnej nieśmiałości» Agaty Ślazyk spowodowały, że przemyska widownia została «zdobyta».”
Nasz Przemyśl, Nr 5 (56), maj 2009r.

„ (…) artystka zaprezentowała wszystkie swoje możliwości sceniczne, a jest ich niemało. Agata Ślazyk sprawnie posługuje się swoim ciepłym głosem, który gdy trzeba jest ciepły i aksamitny, ale bywa też potężny i dramatyczny. Potrafi w pełni świadomie oczarować widza swym niewątpliwym urokiem osobistym.”
Życie Podkarpackie, Nr 16 (2137), 22 kwietnia 2009r.

„Poszłam do POSK-u na występ artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami. (…)Palce lizać i ukłony dla żony – jak napisał Gombrowicz, choć w zupełnie innej konfiguracji. Spektakl był na medal. (…) Wcielenie Edith Piaf i Lizy Minnelli. Zjawiskowa Agata Ślazyk.(…) No i ci muzycy!!! Skrzypek i pianista. Tomasz Kmiecik i Michał Półtorak. Radość dla uszu. Należą im się medale.”
Krystyna Cywińska, Nowy Czas, Londyn, 26 września 2008 r.

agata slazyk 2


wstęp wolny

Informacje: Dział Oświatowy, pok. 209 A
tel. 12 644 02 66 wew. 36
e-mail: sek@nck.krakow.pl

 


Salon Literacko Muzyczny został stworzony w celu promowania ważnych i wartościowych zjawisk kulturalnych. Raz w miesiącu na scenie sali teatralnej odbywa się spotkanie z autorami i wydawcami książek oraz artystami sceny muzycznej.

 

radiokrakow

Wtorek, 09.12.2014