Najpiękniejsze Piosenki: Kabaret Starszych Panów

Najpiękniejsze Piosenki: Kabaret Starszych Panów
Wystąpią:
Chór kameralny AUXILIUM pod dyrekcją Stanisława Rzepieli
Agnieszka Riess – fortepian
Miłosz Wilk – perkusja
Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
Kabaret Starszych Panów – to nazwa autorskiego kabaretu Jeremiego Przybory (autora tekstów) i Jerzego Wasowskiego (kompozytora), a także tytuł cyklu programów telewizyjnych, emitowanych przez Telewizję Polską w latach 1958-66. W czasie tych prezentacji pustoszały ulice, choć odbiorników telewizyjnych nie było wtedy w Polsce aż tak wiele. A i materia nie wydawała się prosta i oczywista. Zarówno wówczas, jak i teraz, świadomi jesteśmy, że tak tekst jak i muzyka były, są, najwyższej próby: wysublimowane żarty i poruszająca liryka, wyrażone w niezwykle misternie utkanych konstrukcjach słownych oraz nieoczywista melodyka i harmonia, nie schlebiająca tanim gustom. Wśród wykonawców tych piosenek, niezapomnianych interpretatorów, znaleźli się m.in. Kalina Jędrusik, Barbara Kraftówna, Zofia Kucówna, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski, Mieczysław Czechowicz i wiele innych wybitnych postaci polskiego teatru i filmu. Krytycy piszą niekiedy wręcz, że to dzięki Kabaretowi Starszych Panów te talenty rozbłysły. Niestandardowa była też w tych programach obecność „Starszych Panów”, eleganckich gentelmenów w kapeluszach, konferansjerów, którzy nie kierowali swoich słów do widowni, ale byli postaciami tego wyjątkowego piosenkowego teatru. Jak po latach powiedział Wojciech Młynarski – „Był to istny fenomen kultury masowej lat 60., elitarny, wysublimowany program (…), operujący pastiszem stylów i gatunków, a docierający nie tylko do inteligencji, ale po prostu do wszystkich”. Ten fenomen na szczęście nie mija, piosenki Kabaretu Starszych Panów w nowych interpretacjach nadal zachwycają kolejne pokolenia.
Chór Kameralny AUXILIUM pod dyrekcją Stanisława Rzepieli to młody i wszechstronny zespół utalentowanych muzyków, którzy postanowili wnieść powiew świeżości na krakowską scenę chóralną. Za cel postawili sobie dekompozycję tradycyjnego koncertu chóralnego, dlatego wydarzenia przez nich organizowane to połączenie różnych dziedzin sztuki – teatru, sztuk wizualnych i literatury – których spoiwem jest muzyka. Dzięki temu zabiegowi chór ma nadzieję dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i odczarować niekiedy zbyt dobrze już znany wizerunek typowego koncertu chóralnego. Co ważne, Auxilium nie ogranicza się do żadnego gatunku muzycznego, w ich repertuarze usłyszymy bowiem zarówno muzykę klasyczną, sakralną, jak i rozrywkową czy ludową. W ciągu zaledwie pięciu lat działalności Auxilium zrealizowało wiele koncertów i projektów, wypracowując sobie wizytówkową formę, którą roboczo można nazwać spektaklem chóralnym. Poziom artystyczny zespołu został również doceniony przez gremia konkursowe – Chór Kameralny Auxilium to zdobywca III miejsca podczas XXXIII Tyskich Wieczorów Kolędowych, I miejsca w kategorii zespołów kameralnych oraz nagrody specjalnej na XXI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek, a także srebrnego pasma w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym „XV Śląskie Święto Pieśni Chóralnej”. W swoim dorobku Chór ma również współpracę z innymi uznanymi instytucjami kultury: Piwnicą św. Norberta, Fundacją Chórtownia czy Teatrem Loch Camelot. Z tym ostatnim od 2019 roku Auxilium współorganizuje spektakle oratoryjne prezentowane na festiwalu Cracovia Sacra. W 2021 chór nagrał minialbum z utworem „Missa Descendens” Stanisława Rzepieli oraz utworem „Salvator mundi” Thomasa Tallisa, a rok później zarejestrował także wideoklip do suity bożonarodzeniowej Gustava Holsta pt.„Christmas Day” (w aranżacji Wojciecha Ilskiego na kwartet smyczkowy). Zespół regularnie publikuje nagrania w serwisie YouTube, a także jest aktywny w mediach społecznościowych. W roku 2024 roku chór obchodził 5-lecie istnienia, organizując z tej okazji dwa wydarzenia – „Przypowieść o chłopcu i jagnięciu, czyli auxiliańskie misterium o zbawieniu” w Kolegiacie św. Anny w Krakowie oraz jedyny w swoim rodzaju teleturniej muzyczny na żywo pt. „Zagrajmy w piosenkę, czyli auxiliański quiz muzyczny. Więcej na temat pięciu lat działalności oraz wydarzeń organizowanych z tej okazji można było usłyszeć w rozmowie z Lidią Jazgar na antenie Radia Kraków w paudycji „Wieczór Galicjowy”.
W ramach cyklu „Najpiękniejsze piosenki” Nowohuckiego Centrum Kultury Auxilium wystąpi dla Państwa z repertuarem Kabaretu Starszych Panów w opracowaniach Marcina Wawruka i Andrzeja Borzyma. Te bardziej i mniej znane utwory satyrycznego duetu w wykonaniu chóru z pewnością będą ciekawą propozycją dla tych fanów kabaretu, którzy chcieliby usłyszeć swoje ulubione piosenki na żywo w nieco innym wydaniu i w ten sposób uczcić 110. rocznicę urodzin Jeremiego Przybory.
Kolaż foto – Łukasz Opaliński
Czwartek, 15.05.2025, Scena NCK
godz. 18:00
Bilet - 45 / 35 zł
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL
Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.