14.03.2024

Najpiękniejsze Piosenki: Anna Jantar i Irena Jarocka

Najpiękniejsze Piosenki: Anna Jantar i Irena Jarocka

Wystąpią:
Anna Żebrowska
– śpiew
Andrzej Bielski – fortepian
Sebastian Ragiel – gitara basowa
Paweł Kozioł – perkusja

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Anna Jantar (właściwie Anna Maria Kukulska) – ur.10.06.1950, zm. 14.03.1980. Piosenkarka, ikona muzyki pop polskiej estrady.  Szczyt jej kariery przypadł na lata 70. XX wieku. Od najmłodszych lat uczyła się muzyki, śpiewu, gry na fortepianie. Już w wieku 14 lat występowała w bigbitowym poznańskim zespole Szafiry, a później – jako akompaniatorka, a potem wokalistka, w Studenckim Teatrze Nurt i na lokalnych scenach teatralnych. W 1969 roku otrzymała pierwsze wyróżnienia na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i na festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 1972 r. zdała egzamin przed Komisją Weryfikacyjną Ministerstwa Kultury i Sztuki, uzyskując tytuł zawodowej piosenkarki i rozpoczęła pracę pod pseudonimem Anna Jantar. Jej debiutancki album „Tyle słońca w całym mieście” z 1974 r. otrzymał tytuł złotej płyty, podobnie jak kolejny krążek „Za każdy uśmiech” (złota płyta w 1977 r.). Każda prezentacja konkursowa przynosiła jej nagrody (KFPP w Opolu, Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, festiwale w Lublanie, Castlebar, Villach, Sopocie, Dreźnie). Występowała w kabaretowych programach w ośrodkach polonijnych w USA i Kanadzie – wraz z m.in. Zenonem Laskowikiem, Aliną Janowską, Sławą Przybylską. W kolejnych latach współpracowała m.in. z Budką Suflera (piosenka „Nic nie może wiecznie trwać”), Zbigniewem Hołdysem (duet „Ktoś między nami”), Bogusławem Mecem (duet „Pozwolił nam los”). Jej karierę przerwał tragiczny wypadek – zginęła w katastrofie lotniczej samolotu z Nowego Jorku do Warszawy. Większość nagranych przez nią ok. 160 utworów, to niekwestionowane polskie przeboje – Tyle słońca w całym mieście”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Za każdy uśmiech”, „Wielka dama tańczy sama”, „Baju-baj proszę pana”.

Irena Jarocka – ur. 18.01.1946, zm. 21.01.2012. Polska piosenkarka i aktorka. Śpiewać zaczęła jako nastolatka w chórze kościelnym przy katedrze w Gdańsku Oliwie, udzielała się też w przykatedralnym Amatorskim Teatrze Dramatycznym. Od 1964 r. kształciła się w Gdańskim Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji. Studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Debiutowała na festiwalu w Opolu w 1965 r., ale za swój faktyczny debiut uważała udział w 1968 r. w festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły” (wyróżnienie za interpretację). Zdobywczyni wielu nagród na światowych konkursach piosenki, laureatka plebiscytów radiowych i prasowych. Śpiewała u boku takich gwiazd jak Charles Aznavour, Michael Legrand czy ABBA. Koncertowała w ośmiu językach i w różnych stylach – od popu, rocka przez country aż po jazz. Jej największe przeboje to „Wymyśliłam cię”, „Gondolierzy znad Wisły, „Kocha się raz”, „Odpływają kawiarenki” czy „Nie wrócą te lata”. Przeboje odnajdziemy zarówno na pierwszych albumach artystki (płyty – „W cieniu dobrego drzewa” 1974 r., „Gondolierzy znad Wisły” 1976 r.), jak i późniejszych wydawnictwach („Małe rzeczy” 2008 r.). Uwielbiana zarówno za swoją sceniczną elegancję, jak i młodzieńczy urok, energię i znakomity kontakt z publicznością. Dała się poznać także jako aktorka – niezapomniana choćby z roli w „Czterdziestolatku” (reż. Jerzy Gruza), gdzie zagrała piosenkarkę, kusicielkę, Irenę Orską.

 

Anna Żebrowska – urodziła się i wychowała w Dusznikach-Zdroju, obecnie mieszka we Wrocławiu. W swojej drodze artystycznej omija współczesne trendy. Preferuje śpiewanie piosenek o niewątpliwej, pełnej uroku melodyjności i z wartościowym tekstem, stąd wybór utworów z repertuaru Anny Jantar i Ireny Jarockiej. Koncertowała z wieloma gwiazdami, Justyną Steczkowską, Hanną Banaszak, Violettą Villas, Izabelą Trojanowską, Karolem Strasburgerem. Występowała m.in. w filmach realizowanych dla telewizji, koncertowała w Gruzji, na Słowacji, w Niemczech i na wielu scenach Polski – choćby na Zamku Królewskim oraz Zamku Wilanowskim w Warszawie, w sopockiej „Operze Leśnej”, brała udział w koncertach Polskiego Radia, Radia Dla Ciebie. W 2019 r. nagrała CD W szepcie, zawierającą m.in. piosenki Seweryna Krajewskiego, Jacka Cygana, Krzysztofa Dzikowskiego czy Jerzego Filara. W 2020 roku za wykonanie piosenki „Tyle słońca w całym mieście” z repertuaru Anny Jantar zdobyła I miejsce głosami widzów i II miejsce głosami jury w programie TV Polsat „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Z kolei wykonania piosenek Ireny Jarockiej przez Annę Żebrowską rekomendował sam mąż pani Ireny, Michał Sobolewski. Koncerty Anny Żebrowskiej „Motyle polskiej sceny” stanowią dla zarówno starszej jak i młodszej publiczności swoisty „wehikuł czasu”, przenoszący do lat 70. Artystka czaruje publiczność łagodną i dźwięczną barwą głosu oraz niebywałą zdolnością do przekazywania emocji.

Czwartek, 14.03.2024, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.