07.12.2023

Najpiękniejsze Piosenki: Pieśni Piwnicy pod Baranami

Najpiękniejsze Piosenki: Pieśni Piwnicy pod Baranami

Artystka Piwnicy pod Baranami Agata Ślazyk w koncercie „Gdzieś na ulicy nienazwanej…” – Pieśni Piwnicy pod Baranami,
artystce na scenie towarzyszą:
Tomasz Kmiecik
Mikołaj Kostka

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

Recital złożony z piwnicznych utworów jest naturalną konsekwencją czasu spędzonego przez Agatę Ślazyk w legendarnym kabarecie. Artystka wybrała z piwnicznego archiwum pieśni, które w pełni zgadzają się z jej emocjami i doświadczeniem. Połączenie temperamentu z wrażliwością wokalistki owocuje tym, że znane piwniczne utwory uzyskują świeży, oryginalny, niezwykle przejmujący wyraz. Wszystkie pieśni tego koncertu zaistniały na scenie Kabaretu Piwnica pod Baranami. W połowie to utwory stanowiące najbardziej rozpoznawalny fragment historii tego legendarnego miejsca. Zabrzmią kompozycje zainspirowane poezją m.in. Witkacego, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu pojawią się też utwory Zygmunta Koniecznego „Oczy tej małej”, „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, piwniczny hymn „Ta nasza młodość” Jana Kantego Pawluśkiewicza, „Pejzaż horyzontalny” Andrzeja Nowaka, „Niebieska patelnia” i „Sonet 49” Williama Szekspira z muzyką Piotra Walewskiego – kompozytora słynnej „Dezyderaty”, która w wykonaniu Agaty Ślazyk nabiera nowego blasku. Usłyszymy także pieśni wprowadzone na piwniczną scenę przez samą artystkę, a wśród nich kompozycję Tomasza Kmiecika do wiersza Światopełka Karpińskiego „Groteska o grajku i wiolonczeli” – pieśni, z której zaczerpnięty jest tytuł recitalu.

 

Piwnica pod Baranami – kabaret, założony w 1956 roku w piwnicach krakowskiego „Pałacu pod Baranami” przez Piotra Skrzyneckiego i studentów krakowskich uczelni (m. in. rzeźbiarza Bronisława Chromego i kompozytora Krzysztofa Pendereckiego). Piwnicę zawsze charakteryzowała różnorodność form: piosenki, monologi i skecze, absurdalne scenki, koncerty jazzowe, wielkie spektakle plenerowe, zawsze w opozycji wobec głupoty i kiczu, zawsze na wysokim poziomie intelektualnym, twórczym i wykonawczym. W latach 60-tych w zespole Piwnicy prezentowali swoje talenty m.in.: Ewa Demarczyk, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Litwin, Tadeusz Kwinta, Wiesław Dymny, Leszek Długosz, kompozytorzy – Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan, Andrzej Zarycki, scenografowie – Janina Garycka, Kazimierz Wiśniak. W latach 70-tych pojawili się na piwnicznej scenie: Anna Szałapak, Halina Wyrodek, Ola Maurer, Marek Grechuta, Alosza Awdiejew, Jan Kanty Pawluśkiewicz; a w kolejnych latach: Tamara Kalinowska, Ewa Wnukowa, Beata Rybotycka, Zbigniew Raj, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Kazimierz Madej, Krzysztof Janicki. Nie sposób wymienić wszystkich nazwisk wielkich artystów, którzy tworzyli programy spektakli Piwnicy, jej jakość i atmosferę. Dziś występują w niej artyści trzech pokoleń: Tadeusz Kwinta, Czesław Wojtała, Alosza Awdiejew, Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Ewa Wnukowa, Leszek Wójtowicz, Krzysztof Janicki, Rafał Jędrzejczyk, Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciej Półtorak, Krzysztof Janicki, Andrzej i Aneta Talkowscy, Jakub Zuckerman, Marek Michalak, a także muzycy: Michał Półtorak, Agata Półtorak, Michał Chytrzyński, Tomasz Kmiecik, Paweł Kuźmicz, Adrian Konarski, Jerzy Odrowąż-Wysocki, Paweł Pierzchała, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki.

Agata Ślazyk – artystka Piwnicy pod Baranami obdarzona nie tylko wyjątkowym, wyrazistym głosem, ale też ogromnym temperamentem scenicznym. Jest laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, Festiwalu FAMA w Świnoujściu, Ogólnopolskich Spotkań Młodych Autorów i kompozytorów SMAK w Myśliborzu, Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie. Z Piwnicą koncertowała we wszystkich najbardziej prestiżowych miejscach w kraju – od warszawskiej Sali Kongresowej, przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, po nową siedzibę NOSPR-u w Katowicach. Z kabaretem występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Norwegii, Austrii i Niemczech. Z własnym recitalem odwiedziła z kolei wiele ośrodków polonijnych, występując m.in. w Anglii i Kanadzie. W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, a w grudniu 2013 autorski album „Nie daj się zjeść”. Nagrania z tego albumu przez wiele miesięcy utrzymywały się na pierwszym miejscu „Alternatywnej listy przebojów” Radia Kraków. Piosenka pochodząca z tej płyty, zatytułowana „Znów za długo spałam”, zajęła 5 miejsce w plebiscycie „90 piosenek na 90 lat Radia Kraków”. W październiku 2022 roku wydany został najnowszy album Agaty Ślazyk „Pieśni Piwnicy pod Baranami – Moja historia”.

Tomasz Kmiecik – piwniczny pianista i kompozytor; twórca muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych; wyróżniony w kategorii „muzyka teatralna” – Złotą Maską w 1995 r.

Mikołaj Kostka – skrzypek, kompozytor; twórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017; z obiema formacjami debiutował fonograficznie w 2018 r.

Czwartek, 07.12.2023, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.