liteARTura: „Wyspiański. Dopóki starczy życia” – spotkanie autorskie z Moniką Śliwińską
liteARTura: „Wyspiański. Dopóki starczy życia” – spotkanie autorskie z Moniką Śliwińską
prowadzenie – redaktor Magdalena Węgrzynowicz-Plichta
Spotkanie z Moniką Śliwińską – autorką biografii Stanisława Wyspiańskiego połączone z prezentacją wybranych utworów napisanych przez uczestników Warsztatów Kreatywnego Pisania.
Finałowe prezentacje literackie uczestników Warsztatów Kreatywnego Pisania – prace zaprezentują:
Agnieszka Barańska Stasiak, Nina Bażela, Małgorzata Bielakowska, Andrzej Dąbrowski, Zdzisława Gacek, Leszek Kaszkur, Anna Kluzowicz, Karol Kowalski, Elżbieta Leśniak, Barbara Makiel, Mila Maruszewska, Magdalena Moczulska, Małgorzata Pfisterer, Krystyna Podgórska, Monika Słonka, Helena Swęd,
Spotkanie połączone z finisażem prac plastycznych inspirowanych sztuką Wyspiańskiego – Grupy Malarskiej PASJA.
Monika Śliwińska – pisarka, redaktorka publikacji tradycyjnych i cyfrowych. Autorka książek Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich (2014) oraz Wyspiański. Dopóki starczy życia (2017). Laureatka nagrody historyków KLIO za książkę poświęconą rodzinie Pareńskich.
Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – poetka, autorka wierszy i spektakli poetycko-muzycznych, a także prozy; socjolog, pedagog, redaktor i wydawca; animatorka kultury. Autorka siedmiu tomów wierszy: Doznania (1998), Anemony (2003), Łaptaki (2005), Kalkomanie (2007), Pokolenia (2009), Miraże (2014), Artefakty (2015). Laureatka wielu konkursów literackich, w których obecnie zasiada często jako juror. Jej utwory tłumaczone były na język angielski, niemiecki, rosyjski i rumuński. W styczniu 2018 r. ukazał się najnowszy tom wierszy poetki „Imponderabilia”.
Monika Śliwińska, Wyspiański. Dopóki starczy życia
Recenzja – Wyścig ze śmiercią
Autorka nie upiększa swojego bohatera, pokazuje go jako bezkompromisowego artystę, czasem mitomana i jako troskliwego męża i ojca.
To chyba pierwsza tak obszerna i drobiazgowa, a przy tym bardzo przystępnie napisana biografia Stanisława Wyspiańskiego. Śliwińska analizę twórczości i myśli Wyspiańskiego zostawia innym, sama skupia się na rekonstrukcji życia artysty, który nie tylko genialnie (i nie tylko w „Weselu”) sportretował polską mentalność, ale może też był jej ucieleśnieniem. Połączenie wielkości i małostkowości, kompleksów i uporu, samotności i potrzeby uwielbienia, miłości do bliskich i okrucieństwa, padania na kolana przed polskością reprezentowaną przez królewskie groby na Wawelu i pogardy dla codziennych tej polskości manifestacji: kołtuństwa, prostactwa, zamknięcia. Autorka przytacza znane anegdoty, jak komentarz Wyspiańskiego do skandalu, jaki wywołało w Krakowie „Wesele” („Teraz to mnie już nikt na wesele nie zaprosi”).
Aneta Kyzioł / Tygodnik POLITYKA, 10 października 2017
Wtorek, 04.12.2018, sala kameralna 203
godz. 18:00
Bilet - 2 zł
Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: edukacja@nck.krakow.pl