21.09.2023

liteARTura: „PREZYDENT. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”

liteARTura: „PREZYDENT. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”

Wywiad-rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat. Po raz pierwszy tak otwarcie mówi o PZPR, transformacji, kulisach władzy i prezydentury, partyjnych przyjaźniach i waśniach, spotkaniach z Putinem i sytuacji na Ukrainie, a także o dzieciństwie, rodzinie i relacjach z żoną i córką. Rozmowy przeprowadził Aleksander Kaczorowski – nagradzany dziennikarz i biograf Václava Havla.

Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała oczy ze zdumienia. Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. W międzyczasie współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dziś jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też na zmiany, przez które przeszły zarówno Polska, jak i cały świat.

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy tak otwarcie mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie.

Opowiada o początkach w polityce i o wstrząsającym wydarzeniu, przez które prawie wystąpił z PZPR. Przybliża kulisy przemian po 1989 roku oraz wyjaśnia zawiłości przyjaźni łączącej go z Millerem, Oleksym i Michnikiem. Zdradza, jak to jest być jednocześnie prezydentem i ojcem nastolatki, oraz jaki ma przepis na udane małżeństwo. Wspomina swoje rozmowy z Putinem o Ukrainie, a także dzieli się znaną dotąd nielicznym wiedzą, jak kształtował się obecny układ sił na polskiej i globalnej scenie politycznej.

 

Aleksander Kwaśniewski – polityk, dyplomata, aktywista, prezydent Polski w latach 1995–2005.

Urodził się 15 listopada 1954 r. w Białogardzie, skąd w latach 70. wyjechał na studia do Gdańska. Szybko zaangażował się w działalność polityczną – najpierw jako działacz studencki i członek PZPR, a potem jako współtwórca Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD w I i II kadencji. W 1995 roku po raz pierwszy wystartował w wyborach prezydenckich, które zwyciężył, pokonując Lecha Wałęsę. W 2000 roku – już w pierwszej turze – wybrano go ponownie.

Współtworzył projekt Konstytucji III Rzeczypospolitej Polskiej, którą podpisał 16 lipca 1997 roku. Brał udział w działaniach na rzecz wstąpienia Polski w NATO, a 26 lutego 1999 roku podpisał dokumenty ratyfikujące polskie członkostwo w Sojuszu. Zwolennik wejścia Polski do Unii Europejskiej – aktywnie uczestniczył w kampanii poprzedzającej ogólnokrajowe referendum, w którym 77 proc. głosujących Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do UE.

Człowiek dialogu: od początku swojej działalności podejmował inicjatywy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. Od czasu pomarańczowej rewolucji zaangażowany także w kwestię ukraińską.

 

Aleksander Kaczorowski – eseista, tłumacz i dziennikarz, autor m.in. biografii Václava Havla, Bohumila Hrabala i Oty Pavla. Redaktor naczelny wydawanego w Pradze pisma „Aspen Review Central Europe”, członek Committee for Editorial Independence czeskiej grupy medialnej Economia, stypendysta nowojorskiego Remarque Institute i i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen. W 2015 roku za książkę „Havel. Zemsta bezsilnych” otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy i był nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W 2016 roku został laureatem Nagrody im. Václava Buriana przyznawanej za wkład w rozwój dialogu środkowoeuropejskiego. Jego książka „Ota Pavel. Pod powierzchnią” zdobyła Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” dla najlepszej polskiej biografii 2018 roku i znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE. Był szefem działu publicystyki „Gazety Wyborczej” oraz zastępcą redaktora naczelnego tygodników „Newsweek Polska” i „Forum”.

 

 

Współorganizator:

Czwartek, 21.09.2023, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL