04.10.2024

Krakowski Klub Fotograficzny „75 lat Nowej Huty” – wystawa fotografii

Krakowski Klub Fotograficzny „75 lat Nowej Huty” – wystawa fotografii

wystawa w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII 2024

 

75 lat Nowej Huty

Nowa Huta jest miastem – symbolem, w którym zogniskowały się blaski i cienie powojennej historii Polski. Jest także fenomenem w skali europejskiej ze względu na czas i miejsce narodzin, dynamikę rozwoju oraz wydarzenia jakie odcisnęły w niej ślad. Posiada specyficzny, lecz trudny do zdefiniowania „genius loci”, który dawniej wyraźnie odróżniał ją od Krakowa – sanktuarium narodowego, a obecnie, mimo postępującej integracji rozumianej jako proces wyrównywania się wzorców kulturowych i tworzenia jednolitego społeczeństwa, wciąż zachowuje w świadomości społecznej cząstkę własnej odrębności. Na fali zainteresowania Nową Hutą, warto przypomnieć fotografów towarzyszących jej z kamerą, przez wszystkie lata budowy. Spoglądając w przeszłość, możemy lepiej poznać jej charakter. Możemy też sprawiedliwiej ocenić ogrom pracy budowniczych, których zbiorowy wysiłek pozwolił w stosunkowo krótkim czasie zbudować to miasto od podstaw. Niewątpliwie posiada ono w sobie to „coś”, które intryguje kolejne pokolenia historyków, socjologów, pisarzy, dziennikarzy i artystów różnych dziedzin, próbujących zmierzyć się z jej osobliwością.

W ukazywaniu tematyki nowohuckiej ma także swój wkład Krakowski Klub Fotograficzny, „spadkobierca” i kontynuator założonego w 1955 r. przez Jerzego Suberlaka Oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (PTF), a potem Klubu Fotograficznego przy Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina. 

Przybliżając lokalną historię, sięgnijmy do narodzin Nowej Huty, czyli dnia 24 lutego 1949 r., kiedy podjęto ostateczną decyzję o jej powstaniu, a generalnym projektantem został mianowany inż. Tadeusz Ptaszycki. Budowa pierwszych osiedli – przy której od samego początku obecni byli fotografowie – do dziś wyznacza podstawowy kształt miasta i jest traktowana przez specjalistów jako „wybitna kreacja urbanistyczna”. Rozpoczęto ją 23 czerwca 1949 r. pośród falujących łanów zboża, na gołym terenie we wsi Mogiła pod Krakowem.

W 1955 r. w Nowej Hucie zawiązał się oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (PTF), a jego założycielem i pierwszym prezesem był Jerzy Suberlak, dziennikarz i fotoreporter, który jednocześnie podjął pracę w zakładowej gazecie kombinatu „Budujemy Socjalizm”. Wraz z „październikową odwilżą” coraz wyraźniej zaczął się wyłaniać amatorski ruch fotograficzny. W 1957 r. nowohucki oddział PTF zorganizował swoją pierwszą wystawę w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, a w czerwcu 1958 r. nowym prezesem został Witold Michalik. W październiku 1961 r. uchwalono likwidację tutejszego oddziału PTF, a powołano w to miejsce stowarzyszenie pod nazwą Klub Fotograficzny Domu Kultury HiL, który później przybrał nazwę: Klub Fotografików Amatorów (KFA) Zakładowego Domu Kultury HiL, przechodząc organizacyjne pod patronat Domu Kultury na os. Młodości.

W 1971 r. Klub był współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu fotografii artystycznej dla grupy zawodowej i amatorskiej pod nazwą „XX lecie Nowej Huty i Huty im. Lenina”. Wzięli w nim udział członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików: Henryk Hermanowicz, Henryk Makarewicz i Roman Wesołowski. Wśród grupy amatorów czołowe nagrody uzyskali członkowie KFA: Robert Kosieradzki, Władysław Rospondek, Witold Michalik i Zbigniew Kot. Konkurs zaowocował wystawą obejmującą 154 prace 17 autorów. Fragment tej wystawy z autorsko opracowanymi zdjęciami jest przechowywany w archiwum klubowym jako cenny depozyt.

Na wystawie „75 lat Nowej Huty” znalazły się głównie prace nagodzone, które były nadesłane na w/w konkurs, a następnie prezentowane w Galerii „Rytm” ZDK HiL. We wstępie do katalogu wystawowego przewodniczący jury konkursowego, krytyk Juliusz Garztecki napisał:

„Fotografia dokumentująca życie i historię współczesną nie cieszy się u nas poważaniem na jakie zasługuje. Trzeba więc podkreślić wielką zasługę organizatorów konkursu, którzy nadali jej rangę równą z fotografią artystyczną czy prasową, która zawsze może liczyć na uczestniczenie w konkursach i nagradzanie. Należy życzyć, aby nasz konkurs uświadomił wszystkim, że również i dokument fotograficzny reprezentuje wartości wysokie, stale wzrastające z latami. Jako świadectwo współczesności dla przyszłości, jako dowód naoczny pracy, triumfów, porażek, radości i smutków naszego pokolenia”.

Dzisiaj, po upływie kilku dekad od napisania tych słów,  obrazy uchwycone przez ówczesnych fotografików urosły do rangi wartościowego świadectwa społecznego, dokumentu będącego dla starszej generacji źródłem wspomnień, a dla młodszych – porcją dodatkowej wiedzy pomocnej w odkrywaniu prawd o życiu. Zdjęcia te były eksponowane na wielu wystawach, dlatego niektóre z nich są podniszczone, za to w pełni autentyczne. Nasza wystawa zamyka klamrą historyczny okres działalności Oddziału Nowohuckiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, a następnie Klubu Fotografików Amatorów przy Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina.

Po przeniesieniu w 1983 r. siedziby Klubu do Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK) i wkrótce po śmierci Witolda Michalika (1985 r.) nowym prezesem został Zbigniew Kot, który piastował tę funkcję do 1997 r., kiedy to uchwalono nową, do dziś obowiązującą nazwę: Krakowski Klub Fotograficzny, zaś na kolejnego prezesa wybrano Mieczysława Libronta. Obecnie funkcję tę sprawuje Monika Stachnik-Czapla. 

W okresie istnienia KKF zorganizowano setki wydarzeń: wystaw, konkursów, pokazów, spotkań autorskich, kursów, warsztatów, wykładów i prelekcji dla dziesiątków tysięcy uczestników i odbiorców. W historii Klubu zapisało się ponad 1 000 członków, kandydatów i sympatyków.

W najbliższych planach Krakowskiego Klubu Fotograficznego – w związku z nadchodzącym jubileuszem 70-lecia KKF – jest wiele przedsięwzięć takich jak: digitalizacja i opracowanie najcenniejszych zdjęć i dokumentów, wydanie katalogów, albumu, zorganizowanie wystaw, spotkań i prezentacji, gdyż one, ciesząc się popularnością wśród odbiorców, motywują do działania, poszukiwania sensu i wartości. Są one próbą wykorzystania nowych, twórczych i technicznych możliwości, ale też stawienia czoła współczesnym realiom i wyzwaniom. Są także gwarancją ciągłości dzieła, zapoczątkowanego w Nowej Hucie przez pionierów nowohuckiej fotografii, których fragment dorobku mamy zaszczyt i przyjemność pokazać w ramach wydarzenia „Siła Fotografii 2024”.  

– Adam Gryczyński

 

Autorzy fotografii:
Henryk Hermanowicz
Zbigniew Kot
Robert Kosieradzki
Janusz Lisiecki
Henryk Makarewicz
Franciszek Partyka
Wiktor Pental
Władysław Rospondek
Roman Wesołowski

 

Krakowski Klub Fotograficzny istnieje od 1955 roku, tym samym jest jednym z najstarszych klubów fotograficznych w Polsce. Od 1983 roku swoją siedzibę ma w Nowohuckim Centrum Kultury, jednak z Nową Hutą związany jest od początku jej istnienia. Klub skupia pasjonatów i miłośników fotografii o różnorodnych zainteresowaniach i technikach fotografowania. Głównym celem działalności KKF jest rozwijanie i doskonalenie fotograficznych pasji poprzez szkolenia, prezentacje, warsztaty, a także wystawy, plenery i konkursy.

 

Kuratorka projektu SIŁA FOTOGRAFII 2024 – Monika Stachnik-Czapla

Piątek, 04.10.2024, foyer Sceny NCK

Sobota, 05.10.2024, foyer Sceny NCK

Niedziela, 06.10.2024, foyer Sceny NCK

Poniedziałek, 07.10.2024, foyer Sceny NCK

Wtorek, 08.10.2024, foyer Sceny NCK

Środa, 09.10.2024, foyer Sceny NCK

Czwartek, 10.10.2024, foyer Sceny NCK

Piątek, 11.10.2024, foyer Sceny NCK

Sobota, 12.10.2024, foyer Sceny NCK

Niedziela, 13.10.2024, foyer Sceny NCK

Poniedziałek, 14.10.2024, foyer Sceny NCK

Wtorek, 15.10.2024, foyer Sceny NCK

Środa, 16.10.2024, foyer Sceny NCK

Czwartek, 17.10.2024, foyer Sceny NCK

Piątek, 18.10.2024, foyer Sceny NCK

Sobota, 19.10.2024, foyer Sceny NCK

Niedziela, 20.10.2024, foyer Sceny NCK

Poniedziałek, 21.10.2024, foyer Sceny NCK

Wtorek, 22.10.2024, foyer Sceny NCK

Środa, 23.10.2024, foyer Sceny NCK

Czwartek, 24.10.2024, foyer Sceny NCK

Piątek, 25.10.2024, foyer Sceny NCK

Sobota, 26.10.2024, foyer Sceny NCK

Niedziela, 27.10.2024, foyer Sceny NCK

Wstęp wolny

Dział Fotograficzno-Filmowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 30
e-mail: FOTOGALERIA@NCK.KRAKOW.PL