Klub Super Mama – spotkanie: język migowy w komunikacji z małym dzieckiem
Klub Super Mama – spotkanie: język migowy w komunikacji z małym dzieckiem
spotkanie poprowadzi tłumaczka i lektorka polskiego języka migowego – Beata Ziarkowska-Kubiak
Język migowy kojarzy się najczęściej z osobami niesłyszącymi. Można go jednak z powodzeniem używać w kontakcie ze słyszącymi niemowlętami. Migając, dzieci potrafią komunikować, że są głodne, że coś je boli, że chcą spać lub czegoś potrzebują. Zamiast płakać i czekać aż rodzice domyślą się, o co chodzi, po prostu migają. Są w stanie migać do rodziców, zanim jeszcze zaczną mówić, ponieważ mózg i ręce niemowlęcia są gotowe do komunikacji wcześniej niż aparat artykulacyjny.
Oczywiście migania trzeba dziecko nauczyć. Naukowcy potwierdzają, że warto zachęcać dzieci do jednoczesnej nauki obu języków – fonicznego i migowego – ponieważ pracują wtedy obie półkule mózgowe, co sprawia, że migające maluchy, osiągając wiek szkolny, bardzo dobrze się uczą. Istnieje hipoteza, że nauka języka migowego może zmniejszać występowanie dysleksji u dzieci, ponieważ synchronizuje od najmłodszych lat pracę prawej i lewej półkuli mózgowej. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że ośmiolatki, które w wieku niemowlęcym uczyły się jednocześnie języka fonicznego i migowego, miały o 12 punktów wyższe IQ niż ich rówieśnicy.
Twórcą metody Sign with your Baby, wykorzystującej język migowy do komunikacji w słyszących rodzinach, był Joseph Garcia, tłumacz amerykańskiego języka migowego. Podczas swojej pracy obserwował swobodną komunikację głuchych rodziców z niemowlętami i postanowił przenieść ten sposób porozumiewania się do środowiska słyszących. Pomysł okazał się skuteczny i do dziś ma wielu zwolenników (ruchy: Sign2Baby i Bobomigi).
Zapraszamy wszystkich rodziców, którzy chcą poprawić komunikację ze swoim maluchem, na spotkanie, które będzie okazją do zapoznania się z niektórymi znakami polskiego języka migowego i rozmowy o walorach komunikacyjnych tego języka.
Beata Ziarkowska-Kubiak – lektorka i tłumaczka polskiego języka migowego, nauczycielka dzieci głuchych z wieloletnim doświadczeniem, absolwentka studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz podyplomowych studiów językoznawczych na Uniwersytetach w Poznaniu i Warszawie, autorka wystąpień konferencyjnych i publikacji na temat roli języka migowego w rozwoju osobowości dzieci.
Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy, nowych umiejętności, wymiany doświadczeń i wzajemnego wspierania się w rodzicielstwie. Zapraszamy rodziców i opiekunów na spotkania warsztatowe i wykłady, których celem jest wspomaganie rozwoju dziecka, zrozumienie jego potrzeb, budowanie mocnych i zdrowych więzi emocjonalnych oraz wzmacnianie kompetencji wychowawczych.
Więcej informacji o Klubie <kliknij>
W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.
Środa, 27.10.2021, sala kameralna 203
godz. 10:30
Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 36
e-mail: KLUBSUPERMAMA@NCK.KRAKOW.PL