11.12.2016

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK – Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK – Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk

Dwuczęściowy koncert z udziałem chóru, baletu i orkiestry jest kompozycją najpiękniejszych utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny, twórców, którzy odcisnęli artystyczne piętno na repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ich dzieła należą do jego największych przebojów i przez ponad 60 lat stanowiły główny element repertuaru. Autorskiego wyboru utworów do programu „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk” dokonali wspólnie: Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak i Kierownik Artystyczny Kazimierz Ratajczak.

Zespół „Śląsk” zawdzięcza Wojciechowi Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, m.in. „Głęboka studzienka”, „Odwiązała mi się”, „Nie chodź koło róży”, „Kogut”. Dla „Śląska” opracował „Suitę rozbarską” i „Suitę żywiecką”, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Opolskiej, pieśni Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, tańce narodowe, a także liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” czy zabawne „Dwa Michały”.

W 2002 roku, z okazji Jubileuszu 70 – lecia kompozytora, „Śląsk” opracował program oparty na jego muzyce. Premiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 2010 roku Zespół ponownie przypomniał twórczość kompozytora przygotowując program „Kilar” w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry.

Przez wiele lat Wojciech Kilar zasiadał w Radzie Programowej Zespołu, a w ostatnich latach – aż do śmierci – był jej Honorowym Członkiem. Program „Hadyna, Kilar – dwa serca jeden Śląsk” jest hołdem złożonym zmarłemu  w grudniu 2013 roku kompozytorowi.

Niedziela, 11.12.2016, Scena NCK
godz. 17:00

Bilet - 70 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl