Jan Kanty Pawluśkiewicz – „Nieszpory Ludźmierskie”
Jan Kanty Pawluśkiewicz – „Nieszpory Ludźmierskie”
Nieszpory od swojej prapremiery w 1992 roku święcą wielkie triumfy i cieszą się niesłabnącym powodzeniem, zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Koncert został wystawiony już blisko 100 razy w kraju i za granicą, w reprezentatywnych kościołach i katedrach, m. in. w Chicago, Toronto, Nowym Jorku oraz jako wizytówka polskiej kultury na wystawie światowej EXPO ’98 w Lizbonie. W kraju odwiedził wszystkie większe ośrodki kulturalne, zyskując wierne grono słuchaczy.
Nieszpory to monumentalne w formie dzieło z udziałem wielkiej orkiestry symfonicznej, ponad 100–osobowego chóru mieszanego oraz solistów. Udział popularnych artystów estradowych i ich perfekcyjne wykonanie partii solowych niewątpliwie wpływają na dobry odbiór tego koncertu nawet przez mniej wyrobionych słuchaczy, mających sporadyczny kontakt z muzyką klasyczną.
Nieszpory składają się z 18 pieśni – psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem. Muzyka Nieszporów jest niesłychanie różnorodna i zawiera na tle klasycznym elementy folkloru góralskiego, muzyki orientalnej, a także i tradycyjnej kościelnej (fragmenty grane na fisharmonii), czy partie chorałowe. Nie jest to muzyka stricte symfoniczna, lecz zawiera piękne melodyjne utwory.
Odniesienie do folkloru wiąże się wprost z tytułem Oratorium, jako że Nieszpory opierają się na wielowiekowej tradycji pielgrzymowania do cudownej figury Gaździny Podhala, Matki Boskiej Ludźmierskiej. Sanktuarium Ludźmierskie z racji swojego mijającego Jubileuszu 600-lecia zostało w roku 2001 podniesione dekretem Jana Pawła II do rangi Bazyliki Mniejszej.
Tematyka Nieszporów – ukochanie Matki Bożej wpisane w realia gór – jest niezwykle adekwatna do charyzmatu pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak ukochał Matkę Najświętszą oraz góry, w których sąsiedztwie wzrastał.
Piękny poetycki tekst Moczulskiego to również niezwykły walor utworu. Oparty na Psalmach Dawidowych, staje się momentami swoistą poetycką parafrazą, nawiązującą do przeżyć człowieka. Opowieści o wierze i miłości ludu Podhala, jego przywiązania do tradycji. Głęboka treść to też zaduma zagubionego współczesnego człowieka nad problemami egzystencji w odniesieniu do Dekalogu.
Nieszpory oczarowują publiczność, która z każdego koncertu wychodzi zachwycona. Owacjom na stojąco i bisom nie ma końca. Koncert stanowił oprawę wielkich uroczystości państwowych i kościelnych, m. in. 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, gdzie Ojciec Święty rozpoczynał swoją kolejną pielgrzymkę do ojczyzny. Nieszpory uświetniły też spotkanie premierów Państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec w Gnieźnie, a także organizowaną przez Stolicę Apostolską III Światową Konferencję Miast Pielgrzymkowych na Jasnej Górze.
Jan Kanty Pawluśkiewicz (muzyka) – kompozytor, ur. 12.10. 1942 r. w Nowym Targu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę rozpoczął w1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa. Ten okres twórczości został udokumentowany w postaci kilku płyt. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów, były kilkakrotnie nagradzane. Od lat siedemdziesiątych współpracuje z Piwnicą pod Baranami. Jan Kanty Pawluśkiewicz jest także kompozytorem muzyki teatralnej związanym z wieloma polskimi teatrami m. in. Teatrem Stu w Krakowie oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Jest współautorem Szalonej lokomotywy w 1997 r., opery Kur zapiał w 1980 r., Opery żebraczej w 1991 r. Komponował też muzykę do filmów: kilkudziesięciu krótkometrażowych i wielu fabularnych. W 1992 r. powstały Nieszpory Ludźmierskie do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, w 1994 r. Harfy Napuszy, a w 1996 r. Nowy Radosny Dzień. Kompozytor otrzymał I nagrodę za muzykę skomponowaną do filmu Zawrócony Kazimierza Kutza na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Za Nieszpory Ludźmierskie otrzymał I nagrodę na Przeglądzie Twórczości Telewizyjnej.
Leszek Aleksander Moczulski (słowa) – ur. 18.02.1938r. w Suwałkach. Od 1956 r. mieszka w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1959 r. Wydał kilkanaście tomów wierszy, m. in. Powitania w 1983 r., Pozdrowienia w 1990 r., 70 widoków w drodze do Wenecji w 1991 r. Opublikował kilkanaście książek dla dzieci. W czasach studenckich związany był z teatrzykami piosenki, w późniejszych latach z zespołem Skaldowie. Najbardziej znane piosenki z jego tekstami to: Korowód, Cała jesteś w skowronkach, Medytacje wiejskiego listonosza. Jest także autorem koncertów: Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Moje Betlejem Jacka Zielińskiego w wykonaniu zespołu Skaldowie. Leszek Aleksander Moczulski jest laureatem wielu nagród, m. in. Nagrody Miasta Krakowa w 1975 roku oraz Nagrody Fundacji im. Jurzykowskiego w 1997 roku.
Źródło: NOSPR.org.pl https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/jan-kanty-pawluskiewicz-nieszpory-ludzmierskie
wykonawcy:
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Janusz Wierzgacz – dyrygent
Piotr Piwko – chórmistrz
soliści:
Magdalena Drozd
Ramona Rey
Emilia Pływacz
Andrzej Lampert
Marcin Sójka
Jacek Wójcicki
ORGANIZATOR:
Filharmonia Krakowska
Środa, 25.09.2024, Scena NCK
godz. 19:00
Bilet - 120 / 100 zł
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL
Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.