Czerwiec w NCK
Czerwiec w NCK
Ostatni miesiąc sezonu artystycznego 2025/2026 rozpoczniemy dwoma muzycznymi spektaklami. Krakowska Akademia Musicalu pokaże uwspółcześnioną wersję Baśni z 1001 nocy – Aladyn JR. (9 i 10 VI), a młodzi aktorzy z Teatrzyku Muzycznego Kamyczek wystąpią w premierowej Zaklętej górze (9 i 10 VI). Z okazji kolejnej edycji Nocy Teatrów wybierzemy się w podróż przez świat stworzony przez Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, w którym aktorzy Teatru Młodzieżowego Persona zadają pytanie – Gdzie jesteś Mały Książe? (13 VI). Młodym widzom dedykowany jest również poetycko-formalny spektakl Teatru Dziecięcego Anima Patam libre (17 VI) oraz pełne cieni kameralne przedstawienie Teatru Figurki, badające frapujące zagadnienie Co w trawie piszczy (14 VI).
Przed nami jeszcze koncert inspirowany tradycją Nocy Świętojańskiej – Symfonia sobótkowej nocy (22 VI) i taneczno-muzyczna opowieść o życiu poety fortepianu – Dla Chopina (27 VI).
Do Czarnej Galerii CENTRUM zapraszamy na malarską wystawę prac artysty, który powszechnie bardziej kojarzy się z muzyką niż ze sztukami plastycznymi – Jan Kanty Pawluśkiewicz – „żel-art” (3-28 VI).
Czerwiec to również czas podsumowań. Mija rok twórczej pracy w NCK i jest to dobry powód, by pochwalić się jej efektami. Będzie muzyka, taniec i plastyka. Solistów Studia Piosenki usłyszymy w szlagierowym repertuarze – Melodie pod letnim niebem (15 VI), a uczestników naszych zespołów tanecznych zobaczymy w programie Tańczę więc jestem (17 VI). Na scenie wystąpią też wszystkie grupy działające w Zespole Pieśni i Tańca Nowa Huta (20 VI), a w dwóch galeriach odbędzie się doroczny przegląd prac uczestników kursów plastycznych – Pracownie plastyczne w NCK (3-28 VI).
A potem wakacje – z mnóstwem atrakcyjnych propozycji spędzenia czasu w Nowohuckim Centrum Kultury!
WYDARZENIA – czerwiec 2026:
7 czerwca (niedziela), g. 11.00 i 12.30, Studio KCC
ROZTAŃCZONE RODZINY – Contakids
Familijne zajęcia bliskościowe dla rodzin z dziećmi w wieku 1,5-5 lat.
prowadzenie – Monika Węgrzynowicz
<czytaj więcej – kliknij>
9, 10 czerwca (wtorek, środa), g. 9.00, 11.30 i 19.00 Scena NCK
ALADYN JR. – Krakowska Akademia Musicalu
Spektakl na motywach Baśni z 1001 nocy. Twórcy uaktualnili przesłanie tej klasycznej historii, przypisując bohaterom motywacje bliższe współczesnemu młodemu widzowi. Atutem widowiska są melodyjne utwory Alana Menkena oraz ponadczasowe przesłanie, że mimo wszelkich pokus losu, zawsze warto pozostać sobą – choć nie zawsze jest to łatwe.
<czytaj więcej – kliknij>
9 czerwca (wtorek), g. 10.00, sala kameralna 203 – premiera
10 czerwca (środa), g. 9.00 i 11.00, sala kameralna 203
ZAKLĘTA GÓRA – Teatrzyk Muzyczny KAMYCZEK
Bajka muzyczna o tym, jak wiele zła może wyrządzić niezdrowa rywalizacja. To również poruszająca opowieść o sile przyjaźni i odwadze.
reżyseria i opracowanie muzyczne – Ewa Nazim-Zygadło
<czytaj więcej – kliknij>
10 czerwca (środa), g. 19.00, Studio KCC
PRACOWNIA – Krakowskie Centrum Choreograficzne
Pokaz grupy edukacyjnej Krakowskiego Centrum Choreograficznego na zakończenie sezonu artystycznego 2025/2026.
choreografia – Karolina Graca, Magdalena Malik
<czytaj więcej – kliknij>
13 czerwca (sobota), g. 14.00-23.00, Skwer Budowniczych Nowej Huty
DNI NOWEJ HUTY 2026
festyn rodzinny, g. 14.00 – 19.00
Prezentacje straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji, straży miejskiej oraz innych nowohuckich instytucji, pokazy pierwszej pomocy, zabawy i konkursy, stoiska gastronomiczne.
scena, g. 18.00-23.00
wystąpią: Mateusz Mijal, Golec uOrkiestra, Łobuzy
organizator – Dzielnica XVIII Nowa Huta
<czytaj więcej – kliknij>
13 czerwca (sobota), g. 19.00, studio teatralne 209
NOC TEATRÓW
„Gdzie jesteś Mały Książę?” – Teatr Młodzieżowy PERSONA
Spektakl inspirowany powieścią Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Poetycka podróż do krainy, której nie ma na żadnej mapie, ale każdy z nas nosi ją głęboko w sobie. Ta opowieść stawia pytania,
nie daje odpowiedzi i zaprasza każdego widza, by szukał własnych.
reżyseria – Joanna Walczak
13 czerwca (sobota), g. 15.00, sala 006
WARSZTATY HAFTU RĘCZNEGO – dla początkujących i zaawansowanych
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z podstawami haftu ręcznego, poznają ściegi i wykonają własną kompozycję, inspirowaną motywami kwiatowymi.
prowadzenie – Marzena Wolska
<czytaj więcej – kliknij>
14 czerwca (niedziela), g. 10.30 i 12.00, sala 014
CO W TRAWIE PISZCZY – Teatr Figurki
Kameralny spektakl w technice teatru cieni. Ta historia nie dzieje się dawno, dawno temu, za siedmioma górami i siedmioma morzami, ale tuż za drzwiami naszych domów. Ślimak wykluwa się z jajka, gąsienica właśnie zamyka się w kokonie, a mała żabka zaraz zrobi pierwszy skok. Po spektaklu zapraszamy do cieniowej zabawy.
spektakl dla dzieci w wieku 1-4 lat
<czytaj więcej – kliknij>
15 czerwca (poniedziałek), g. 18.00, scena plenerowa NCK
MELODIE POD LETNIM NIEBEM – koncert solistów Studia Piosenki
Podsumowanie całorocznej pracy młodych uczestników Studia Piosenki. W trakcie koncertu usłyszymy znane szlagiery muzyki polskiej i zagranicznej.
scenariusz, przygotowanie wokalne – Joanna Grandys-Wnuk, Małgorzata Hyży-Wypart
<czytaj więcej – kliknij>
17 czerwca (środa), g. 17.00, studio teatralne 209
PATAM LIBRE – Teatr Dziecięcy ANIMA
Poetycki teatr formy. Wnikliwe lustro relacji rodzinnych, ukazujące bunt dziecięcych marzeń wobec dyktatury schematów i sztywnemu systemowi edukacji.
reżyseria – Joanna Walczak
17 czerwca (środa), g. 19.00, Scena NCK
TAŃCZĘ, WIĘC JESTEM
Widowisko w stylu tańca nowoczesnego, wieńczące całoroczną pracę Zespołu Tańca Nowoczesnego „Klips”, Formacji Tanecznej „Flesz Dance” oraz grup disco.
scenariusz, reżyseria, choreografia – Katarzyna Trynka-Ropa
<czytaj więcej – kliknij>
17 czerwca (środa), g. 19.00, studio teatralne 209
GDZIE JESTEŚ MAŁY KSIĄŻĘ? – Teatr Młodzieżowy PERSONA
Spektakl inspirowany powieścią Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Poetycka podróż do krainy, której nie ma na żadnej mapie, ale każdy z nas nosi ją głęboko w sobie. Ta opowieść stawia pytania, nie daje odpowiedzi i zaprasza każdego widza, by szukał własnych.
reżyseria – Joanna Walczak
19 czerwca (piątek), g. 17.00
AGATA DUDA-GRACZ OPROWADZA PO GALERII AUTORSKIEJ JERZEGO DUDY-GRACZA
Przewodniczką kuratorskiego oprowadzania będzie Agata Duda-Gracz, historyczka sztuki, reżyserka teatralna, a prywatnie córka artysty.
<czytaj więcej – kliknij>
20 czerwca (sobota), g. 10.00, teren przed NCK
WARSZTATY SURVIVALOWE DLA RODZIN
Praktyczne zajęcia dla całych rodzin, podczas których uczestnicy poznają podstawy biwakowania, elementy sztuki przetrwania w trudnych warunkach i zasady bezpieczeństwa.
czas trwania zajęć – 3 godziny
prowadzenie – Tomasz Świątkowski
20 czerwca (sobota), g. 18.00, Scena NCK
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA NOWA HUTA
W koncercie zwieńczającym sezon 2025/2026 wystąpią wszystkie grupy działające w zespole: reprezentacyjna, młodzieżowa, dziecięca oraz kapela ludowa. W programie: pieśni i tańce z różnych regionów kraju oraz polskie tańce narodowe.
<czytaj więcej – kliknij>
21 czerwca (niedziela), g. 11.00 i 12.30, Studio KCC
ROZTAŃCZONE RODZINY – Contakids
Familijne zajęcia bliskościowe dla rodzin z dziećmi w wieku 1,5-5 lat.
prowadzenie – Monika Węgrzynowicz
<czytaj więcej – kliknij>
21 czerwca (niedziela), g. 16.00, scena plenerowa NCK
FOLKLOVE – Krakowskie Spotkania Folkowe
Koncert plenerowy, podczas którego wystąpią zespoły ludowe prezentujące folklor z różnych regionów Polski. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty rękodzieła, a jego zwieńczeniem będzie potańcówka pod gołym niebem.
organizator – Krakowskie Forum Kultury
22 czerwca (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK
SYMFONIA SOBÓTKOWEJ NOCY – Piwnica Św. Norberta
Koncert inspirowany Nocą Świętojańską. Usłyszymy utwory zakorzenione w kulturze małych ojczyzn oraz znane piwniczne przeboje. Wystąpią artyści Piwnicy Św. Norberta oraz zaproszeni goście.
<czytaj więcej – kliknij>
27 czerwca (sobota), g. 17.00, sala 014
W NCK WSZYSTKO GRA! – nowohuckie planszówki z Gralicją
Cykliczne spotkania dla miłośników gier planszowych – od początkujących po doświadczonych strategów. Na miejscu obecni będą animatorzy, którzy wytłumaczą zasady i pomogą odnaleźć się w rozgrywce.
<czytaj więcej – kliknij>
27 czerwca (sobota), g. 17.00, Scena NCK
DLA CHOPINA – Grupa Baletowa ETIUDA
Taneczno-muzyczna opowieść o życiu kompozytora, na podstawie poetyckiego libretta Lecha Skoczylasa.
reżyseria, choreografia – Katarzyna Stolarczyk-Skoczylas
<czytaj więcej – kliknij>
WYSTAWY – czerwiec 2026:
JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ „żel-art” – wystawa malarstwa
3–24 czerwca, Czarna Galeria CENTRUM
finisaż: 23 czerwca (wtorek), g. 18.00
wstęp wolny
<czytaj więcej – kliknij>
PRACOWNIE PLASTYCZNE W NCK – doroczny przegląd prac uczestników kursów
3–28 czerwca, Szara i Złota Galeria CENTRUM
finisaż: 26 czerwca (piątek), g. 17.00
wstęp wolny
<czytaj więcej – kliknij>
MAREK STALMACHOWSKI „Strefa prywatności – smartfografia” – wystawa fotografii
7 maja – 21 czerwca, FOTO-GALERIA NCK
wstęp wolny
<czytaj więcej – kliknij>
TERESA KOTKOWSKA-RZEPECKA „Podnosimy się. Opera omnia” – wystawa malarstwa
17 kwietnia – 26 lipca, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny
<czytaj więcej – kliknij>
KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Piąty element – miłość” – wystawa plenerowa
23 kwietnia – 2 sierpnia, Rynek NCK
wstęp wolny
<czytaj więcej – kliknij>
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
czynna: wtorek – środa w g. 10.00-16.00 oraz czwartek – niedziela w g. 13.00-19.00
<czytaj więcej – kliknij>
JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa i grafiki
czynna: wtorek – środa w g. 10.00-16.00 oraz czwartek – niedziela w g. 13.00-19.00
<czytaj więcej – kliknij>
INFORMATOR DO POBRANIA / WYDRUKU:
https://nck.krakow.pl/wp-content/uploads/2026/05/CZERWIEC-2026-informator-NCK.pdf
Zdjęcie wyróżniające:
Noc Tańca, czerwiec 2023 r.
fot. Agnieszka Kurczab dla NCK





















