31.10.2016

61. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

61. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Wystawa fotografii Muzeum Jazzu

Wystawę tworzą fotografie ukazujące portrety jazzowych artystów, autorstwa Andrzeja Rumianowskiego i fotografików zrzeszonych w Grupie Foto Jazz, funkcjonującej przy Muzeum Jazzu.
Wystawa pod tytułem PAMIĘTAMY przedstawi fotografie artystów, których nie ma już wśród nas:
m.in. Bliziński, Cudzich, Komeda, Kosz, Kulpowicz, Kurylewicz, Muniak, Przybielski, Seifert, Śmietana, Szukalski, Tusiewicz, Tyrmand, Trzaskowski, Zabiegliński, Wegehaupt.

 

Koncert  – BARTOSZ DWORAK QUARTET & ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET

BARTOSZ DWORAK QUARTET
Absolutna czołówka młodego polskiego jazzu! Laureaci najważniejszych prestiżowych nagród na polskiej scenie jazzowej, stypendyści Ministra Nauki oraz Ministra Kultury.

Bartosz Dworak – zwycięzca I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.
Skład zespołu: Bartosz Dworak (skrzypce), Jakub Dworak (kontrabas), Piotr Matusik (fortepian) oraz Szymon Madej (perkusja). Wszyscy wykonawcy ukończyli z wyróżnieniem Instytut Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Nakładem renomowanej wytwórni Hevhetia ukazał się właśnie pierwszy studyjny album zespołu zatytułowany POLISHED. Znalazły się na nim w pełni autorskie, zaaranżowane na skrzypce, fortepian, kontrabas oraz perkusję utwory, w których pobrzmiewają nie tylko echa jazzowej klasyki, ale też subtelne i liryczne elementy polskich melodii ludowych.

Bartosz Dworak

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET
Zbigniew Namysłowski – saksofony altowy, sopranino
Jacek Namysłowski – puzon
Sławomir Jaskułke – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Grzegorz Grzyb – perkusja

Zbigniew Namysłowski – saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Michałem Urbaniakiem. Jako pierwszy jazzman z polski wydał płytę za granicą.

Jako pianista jazzowy zadebiutował w 1955, grając w zespole Five Brothers, utworzonym w studenckim klubie Hybrydy. Rok później wstąpił, jako puzonista, a  w 1957 związał się, jako wiolonczelista, z zespołem Krzysztofa Sadowskiego – Modern Combo. W 1958 powrócił do gry na puzonie i podjął współpracę z zespołem Hot Club Melomani, z którym uczestniczył w historycznym wydarzeniu, jakim był pierwszy koncert jazzowy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Brał także udział w pierwszym po wojnie wyjeździe polskich jazzmanów do Europy Zachodniej.

W 1960 porzucił tradycyjny jazz. Zaczął również grać na saksofonie altowym, który wkrótce stał się jego wiodącym instrumentem. Do 1963 związany był z grupą The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, z którą wyjechał na pierwsze koncerty polskiego zespołu jazzowego w Stanach Zjednocznych i wziął udział w 1962 w prestiżowym festiwalu w Newport. Jednocześnie realizował własne plany artystyczne. W 1961 utworzył swój pierwszy znaczący zespół Jazz Rockers,

W 1978 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował przede wszystkim z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Z własnymi zespołami koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych w kraju i za granic. Wystąpił we wszystkich krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, na Kubie, w Meksyku, Brazylii, Kuwejcie i Republice Południowej Afryki.

Zbigniew Namysłowski twórczością kompozytorską zajmuje się od lat 60. Jego dyskografia obejmuje ponad 30 autorskich płyt, z których wiele wydanych zostało za granicą. Takie albumy, jak „Winobranie”, czy „Kuyaviak Goes Funky” stały się przebojami jazzowymi oraz zostały uznane przez magazyn „Jazz Forum” za płyty wszechczasów w polskim jazzie. Jego płyta „Lola” z 1964 roku to pierwsza płyta nagrana przez polskiego jazzmana, która ukazała się poza granicami Polski.

Zbigniew Namysłowski

 

 

Więcej informacji o Krakowskich Zaduszkach Jazzowych:
www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl <kliknij>

Poniedziałek, 31.10.2016 godz. 19:00 - wystawa fotografii Muzeum Jazzu

Poniedziałek, 31.10.2016, Scena NCK
godz. 19:30 - koncert - BARTOSZ DWORAK QUARTET & ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET

Bilety - 20 / 30 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl