08/10/2024

Znamy tegorocznych nominowanych do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Znamy tegorocznych nominowanych do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Tegoroczni nominowani to osoby, które swoją działalnością przekraczają bariery i budują mosty porozumienia.

W pierwszej kategorii – za kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości” wyrażone w książce lub cyklu publikacji – wyróżnieni przez kapitułę to:

  • Wacław Radziwinowicz za książkę „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny” (Agora). Autor rysuje przenikliwy portret Władimira Putina, przestrzegając przed skutkami kultu siły i pogardy wobec słabszych, zarówno w polityce, jak i w życiu jednostek;
  • Jarosław Hrycak za książkę „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” (MCK). Historyk podejmuje trudne tematy dotyczące tego kraju, analizując jego relacje z sąsiadami i wewnętrzne zmagania z przeszłością. W nowoczesny sposób podkreśla wyjątkowość Ukrainy na mapie Europy, nie stroniąc od uczciwej krytyki ciemnych kart historii;
  • Grzegorz Ryś za książkę „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji” (WAM). Jego praca to pionierskie spojrzenie na trudne relacje chrześcijańsko-żydowskie w starożytności i średniowieczu. To książka o bolesnych ranach, ale także o zmianie; rachunek sumienia niezbędny, aby iść naprzód.

W drugiej kategorii – za działanie osób i organizacji, które swoją pracą i zaangażowaniem realizują wartości dialogu, solidarności i troski o drugiego człowieka – nominację otrzymali:

  • Rafał Rakowski i Parafia Łacina w Poznaniu – nowoczesna parafia, która otwiera swoje drzwi dla wszystkich, niezależnie od poglądów. Wspólnota parafialna łączy w sobie nowoczesność i tradycję, oferując nie tylko miejsce modlitwy, ale także przestrzeń spotkania, gdzie ludzie mogą nawiązywać relacje, pić kawę i rozmawiać w otwartej atmosferze;
  • Robert Drogoś, prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”. Od ponad 30 lat pomaga ludziom, reagując w sytuacjach kryzysowych, a także walczy z wykluczeniem społecznym. Jego działalność w ostatnich latach to m.in. organizowanie pomocy humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim oraz założenie centrum pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy;
  • Tośka Szewczyk – osoba, która doświadczyła krzywdy seksualnej ze strony duchownego, autorka książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”. Skutecznie i wytrwale działa na rzecz upodmiotowienia osób skrzywdzonych w Kościele, organizując spotkania i symboliczne akcje, które zwracają uwagę na problem zaniechań w tej kwestii.

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera to prestiżowe wyróżnienie przyznawane tym, którzy wcielają w życie wartości bliskie ks. Tischnerowi, takie jak dialog, godność i solidarność.

W 2024 roku nagroda przyznawana jest już po raz 24. Gala jej wręczenia odbędzie się 21 listopada w Krakowie – w Nowohuckim Centrum Kultury, poprowadzi ją dziennikarka Polskiego Radia Justyna Dżbik-Kluge, a wykład tischnerowski wygłosi Natalia de Barbaro.