Warsztaty dziennikarskie
Warsztaty dziennikarskie
Zajęcia zawieszone.
Podczas warsztatów adepci sztuki dziennikarskiej dowiedzą się jak pracować z mikrofonem, czego nie lubi kamera, jak przeprowadzić dobry wywiad, jak zrelacjonować wydarzenie oraz czym jest kaczka dziennikarska. Program przewiduje zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne.
Program warsztatów:
I spotkanie
Teoretyczne wiadomości z dziedziny dziennikarstwa telewizyjnego:
– gatunki dziennikarskie
– język filmu
– zawody telewizyjne czyli kto tworzy program telewizyjny
II spotkanie
Dokumentacja, pomysł, zbieranie materiałów. Skąd czerpać informacje? Jak weryfikować wiadomości i dane z natłoku informacji w mediach?
III spotkanie
Telewizja w internecie – media społecznościowe, kanały na YouTube i vlogi. Pomysł na vloga z warsztatów.
IV spotkanie
Konspekt i scenariusz. Wymyślamy, piszemy i planujemy realizację własnych filmików. Scenariusz vloga a scenariusz felietonu czy programu telewizyjnego.
V spotkanie
Dokumentacja, przygotowania i pisanie scenariusza felietonu z warsztatów. Dzielimy role, tworzymy tematy i kwestie, które powinny się znaleźć w filmiku. Planujemy działanie techniczne: kto będzie filmował telefonami komórkowymi, kto będzie mówił, kto będzie asystował? Jakie miejsca, przestrzenie chcemy wykorzystać? Co chcemy opowiedzieć?
VI spotkanie
Realizacja felietonu z warsztatów. Przygotowanie materiału do montażu.
VII spotkanie
Omawiamy gotowy felieton: mocne i słabe strony. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy kolejnej realizacji.
VIII spotkanie
Przygotowania do realizacji relacji filmowej z zajęć w NCK. Ustalenie działań, potrzebnych źródeł informacji, propozycje tematów. Dokumentacja – spotkanie z przedstawicielem Działu Marketingu NCK – o co musimy zapytać, co chcemy wiedzieć przed napisaniem scenariusza?
IX spotkanie
C.d. przygotowań do relacji z zajęć. Piszemy scenariusz, ustalamy rozmówców, planujemy sceny. Podstawy organizacji produkcji: ustalenie kto i co jest nam potrzebne do zrealizowania scenariusza. Przygotowujemy zapowiedź prezenterską felietonu.
X spotkanie
Zajęcia z operatorem filmowym. Podstawy języka filmowego, rodzaje ujęć, współpraca dziennikarza i operatora. Green-box. Stand-up – próbujemy mówić do kamery wykorzystując przygotowaną wcześniej zapowiedź prezenterską.
XI spotkanie
Ostatnie przygotowania do realizacji felietonu: podział pracy, pytania do wywiadów, wizyta w miejscach, do których chcemy wejść z kamerą. Tekst lektorski, muzyka.
XII i XIII spotkanie
Realizacja filmowa felietonu
XIV spotkanie
Montaż felietonu.
XV spotkanie
Kolaudacja, spotkanie z przedstawicielami Działu Marketingu NCK. Omówienie gotowego felietonu.
Informacje i zapisy:
Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: EDUKACJA@NCK.KRAKOW.PL