Scena Piosenki Autorskiej: Sławek Wierzcholski
Scena Piosenki Autorskiej: Sławek Wierzcholski
Wystąpi:
Sławek Wierzcholski – śpiew, gitara, harmonijki
Zaprasza – Barbara Stępniak-Wilk
Sławek Wierzcholski – wokalista, autor tekstów i muzyki, wirtuoz harmonijki ustnej, dziennikarz radiowy i prasowy; wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP; w 1982 r. założył grupę Nocna Zmiana Bluesa, której liderem pozostaje do dziś. Z zespołem tym, a także pod własnym nazwiskiem, nagrał blisko 30 płyt, wystąpił też w wielu programach telewizyjnych i radiowych. Zagrał na harmonijce ustnej m.in. na płytach Krystyny Prońko, Majki Jeżowskiej, zespołu Maanam. Koncertował z kultowymi polskimi artystami (również rockowymi i jazzowymi), a także czołowymi bluesmanami amerykańskimi (Charlie Musselwhite, Louisiana Red). Jego utwory „Chory na bluesa”, „Hotelowy blues”, „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce” czy „John Lee Hooker”, należą dziś do kanonu polskiego bluesa. Jest też Sławek Wierzcholski autorem tekstów i muzyki płyt dla dzieci, ostatnio coraz częściej pisze dla innych wykonawców. Osobny duży obszar działalności to praca pedagogiczna (artysta jest autorem trzech podręczników gry na harmonijce ustnej) oraz dziennikarstwo (ponad 1500 audycji popularyzujących bluesa w radiowej Trójce i ponad 500 audycji w Polskim Radiu RDC, a także współpraca z miesięcznikiem Jazz Forum i kwartalnikiem „Twój blues”). Na długiej liścia nagród i wyróżnień dla Sławka Wierzcholskiego znajdują się m.in. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Srebrny Krzyż Zasługi.
Koncert na Scenie Piosenki Autorskiej w Nowohuckim Centrum Kultury będzie wzbogacony o lekturę fragmentów książki Mariusza Szalbierza poświęconej Sławkowi Wierzcholskiemu. „Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego” ukazał się pod koniec 2024 roku i jest pełną anegdot i wspomnień opowieścią o pasji i miłości artysty do bluesa. Odkrywając osobistą historię Sławka Wierzcholskiego mamy możliwość poznania, czym blues jest i na czym polega jego magia.
Czwartek, 23.01.2025, sala kameralna 203
godz. 18:00
Bilet - 30 / 25 zł
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL
Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.