07.11.2019

Scena Piosenki Autorskiej: Tomek Wachnowski

Scena Piosenki Autorskiej: Tomek Wachnowski

 

Wystąpią:
Tomek Wachnowski
– śpiew, gitara
Oleg Dyyak
– akordeon

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

11. koncert cyklu „Scena Piosenki Autorskiej”. Muzyczne, gitarowe spotkanie w kameralnym gronie.

 

Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, wykonawca… Zdobywał nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w 1985 r., na Studenckim Festiwalu Piosenki w 1986 r. oraz wielu innych przeglądach piosenki autorskiej i poetyckiej. Występował na Famie w Świnoujściu, na Olsztyńskich spotkaniach „Śpiewajmy Poezję”, na Festiwalu „Gitarą i Piórem” w Borowicach oraz w Karpaczu, na Festiwalu Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły” w Cisnej, czy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Można go spotkać w różnych miejscach Polski, a czasem nawet świata. Na mapie jego artystycznych podróży równie ważne są Warszawa, Kraków, Opole, Olsztyn, Szczecin, Wrocław, Bolesławiec, Chicago, Pekin, Dublin, Ateny, co Śniegowice, które najprawdopodobniej nie występują na żadnej mapie, ale często można spotkać ludzi, którzy noszą je w sercu.

Trzykrotnie brał udział w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – w 1995 i 96 roku w koncertach pt. “Kraina Łagodności”, a w 1999 roku w koncercie „Premiery”, gdzie wykonał swoją autorską piosenkę pt. „Byłoby miło” entuzjastycznie przyjętą przez opolską publiczność i wysoko ocenioną przez jury ośrodków telewizyjnych (II miejsce).

Wydał 5 autorskich płyty: „Śniegowice”, „Właśnie tak” , „Dla bogaczy pogoda”, „Piosenki dla dorosłych” i „Ludzie lubią mieć”. Wydał też płytę, na której wykonuje utwory z repertuaru „Wolnej Grupy Bukowina” pt. „Lubię te piosenki”. Jego piosenki można znaleźć na wielu składankach – m.in. w serii płytowej „Kraina Łagodności” wydanej przez EMI, czy w serii  „Gitarą i Piórem” wydanej przez Polskie Radio. W 1999 roku napisał polski tekst oraz zaśpiewał polską wersję piosenki promującej film „Asterix i Obelix kontra Cezar” (piosenka pt. „Ona nie widzi mnie”). „Znaki na niebie”- piosenka jego autorstwa, śpiewana przez Iwonę Loranc i Kubę Badacha znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Ławeczka”. „Znaki na niebie” to również tytuł płyty, na której Iwona Loranc wykonuje piosenki Tomka wyprodukowane przez niego wspólnie z aranżerem   i pianistą Miłoszem Wośko.

Współpracował i występował z Wolną Grupą Bukowina, Mr. Bober’s Friends, Tadeuszem Leśniakiem, Ryszardem Styłą, Krzysztofem Ścierańskim, Mr. Zoob, T. Band, Tadeuszem Woźniakiem, Zbigniewem Łapińskim, Marcinem Dańcem, Jerzym Filarem, Elżbietą Adamiak, Andrzejem Poniedzielskim, Arturem Andrusem, Grzegorzem Tomczakiem i wieloma innymi artystami. Brał udział w spektaklach „Kolega z pracy” i „Radio Wolna Europa” i „Arue”, w których wykonywał piosenki Jacka Kaczmarskiego. Brał udział w koncertach „Maestro Bezdomny” i „Pieśni Łagodnych” , w których wykonywał piosenki Wojtka Bellona.

Tomek Wachnowski śpiewa o życiu, miłości i naszych tęsknotach. Naszych, bo wyjątkowość jego ballad polega na tym, że śpiewając o sobie, śpiewa o nas, jakby obdarowany przez los niezwykłym współodczuwaniem.

W 2013 r. zdobył Grand Prix X-tego Festiwalu Im. Jacka Kaczmarskiego “Nadzieja” w Kołobrzegu, na 18 Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku w 2014 r. decyzją jury w składzie: Jan Poprawa, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk Grand Prix i Nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu .

W czerwcu 2018 r. ukazała się najnowsza płyta Tomka Wachnowskiego „Kołomyja i pic”, na której śpiewa pieśni skomponowane do tekstów świętokrzyskiego poety ze Złotej pod Pińczowem Adama Ochwanowskiego. Płyta znalazła się na drugiej pozycji z dziesięciu najlepszych poetyckich płyt 2018 r. w zestawieniu serwisu „SrefaPiosenki.pl”.

Tomek Wachnowski współpracuje z Programem III-cim Polskiego Radia m.in. komponując muzykę do powieści czytanych na jego antenie: „Cwaniary” Sylwii Chutnik, „Drach” Szczepana Twardocha, „Podkrzywdzie” Andrzeja Muszyńskiego, „Góra Tajget” Anny Dziewit-Meller, „Most” Pawła Huelle, „A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej.

Mija 35 lat… Nadal aktywny, przemierza Polskę wzdłuż i wszerz z gitarą. Gości w miejscach niezwykłych, gdyż każde spotkanie z publicznością jest dla niego magiczne. Ma wierną grupę słuchaczy, ale też nieustannie, dzięki koncertom i płytom, pozyskuje nowe wrażliwe uszy dla swoich dźwięków.

 

Czwartek, 07.11.2019, sala kameralna 203
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL