Pasieka na dachu NCK? Czemu nie!
Pasieka na dachu NCK? Czemu nie!
W ramach projektu Pasieka Kraków realizowanego przez Urząd Miasta Krakowa, jeszcze w lipcu na dachu NCK stanie pasieka złożona z 5 uli.
Pszczoły w mieście
Dlaczego Kraków, miasto królów i pierwszego polskiego uniwersytetu i wspaniałej historii nie miałby stać się także miastem przyjaznym pszczołom? Pszczoły w mieście mogą żyć i żyją. Chodzi więc o stworzenie im do tego odpowiednich warunków i zachęcanie przy okazji mieszkańców, by sami zwracali uwagę na to, jakie rośliny sadzić w swoich ogrodach, na balkonach czy tarasach, by owadom zapylającym wyjść naprzeciw.
Szerokie aspekty oddziaływania
Powszechnie wiadomo, że pszczoły są doskonałymi dostarczycielami pyłku, dlatego ich obecność pozytywnie wpływa na rozwój roślinności. Podobnie dzieje się w mieście gdzie pszczoły zupełnie za darmo będą dbały o zapylenie i wydanie nasion przez rośliny. Ponadto miejskie ule mogą zwrócić uwagę społeczeństwa na problem wymierania tych pożytecznych owadów i zachęcić do poznania ich biologii. Aspekt edukacyjny jest ważny nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych, ponieważ wiedza na temat pszczół jest dość ograniczona. Wielu osobom odróżnienie pszczoły od osy sprawia wiele trudności, a widok owada napawa ich strachem przed pożądleniem. Mimo, że w ostatnich latach prowadzone są akcje mające na celu „ocieplenie wizerunku” pszczoły, wciąż część ludzi żyje w błędnym przekonaniu, że owady te są agresywne i żądlą bez powodu. Każdy wie, że pszczoły produkują miód, ale o tym, że dzięki działalności tych owadów uzyskuje się plony z niektórych roślin lub poprawia się ich wydajność, pamięta niewielu.
Badania
Badania w USA wykazały, ze przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60% (średnia poza miastem: 40%-50%). Z kolei badania Zakładu Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach potwierdzają, że miejski miód jest zdrowy, często czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin. Jego badania rozwiewają także obawy, że zanieczyszczenia komunikacyjne(smog) mają negatywny wpływ na zdrowie pszczół i ich miód.
Współpraca z fachowcami
W Krakowie jest zarejestrowanych 300 pszczelarzy. Wielu z nich prowadzi swoje pasieki na terenie miasta, co dowodzi, że pszczoły dobrze się w mieście czują. Dlatego w tym roku, dzięki ścisłej współpracy z pszczelarzami miasto przygotowało specjalny regulamin urządzania miejskich pasiek na dachach i w ten sposób chce pokazać, że zarówno w centrum, gdzie jest duże zagęszczenie budownictwa i brakuje odpowiednich miejsc na ziemi, ale i poza ścisłym centrum Krakowa, można adaptować dachy na małe pasieki.
Projekt Pasieka Kraków
Pasieka Kraków to pomysł na szeroko zakrojoną i przyjazną środowisku promocję miasta, który ma pokazać, że Kraków to nie tylko miasto zimowego smogu, całorocznych korków komunikacyjnych, ale aglomeracja, która wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców urządza dla nich parki i ogrody i daje teraz możliwość rozwijania pasji, jaką jest niewątpliwie pszczelarstwo.
I nie chodzi o postawienie jednego czy dwóch uli na jednym dachu, ale o projekt ogólnomiejski – urządzanie pasiek na wielu dachach budynków, w różnych miejscach miasta, którymi opiekowaliby się wykwalifikowani pszczelarze, którzy w ciągu sezonu zbieraliby miód, który przekazywaliby miastu jako produkt promujący Kraków.
Od początku roku inwentaryzowano budynki należące do gminy Kraków pod kątem możliwości urządzenia na nich pasiek. Chodzi bowiem zarówno o bezpieczeństwo pszczół, żeby miały na dachu ciszę i spokój, ale chodzi także o bezpieczeństwo mieszkańców. Pszczoły i ludzie żyją obok siebie od wieków, ale nie powinni wchodzić sobie w drogę. Po konsultacjach z pszczelarzami i przejrzeniu kilkudziesięciu miejsc, wybrano 5.
Lokalizacje:
- Dach Nowohuckiego Centrum Kultury- Al. Jana Pawła II 232
- Dach Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca przy ul. Powstania Warszawskiego 10
- Dach Domu Erazma przy al. 28 Lipca 1943 17A,
- Dach Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwińskiego 16
- Dach Centrum Obsługi Mieszkańców ul. Wielicka 28a
Na każdym z wyżej wymienionych dachów stanie pasieka złożona z pięciu uli. Przy każdej stanie specjalne poidełko dla pszczół, tak by owady miały zapewniony komfort.
W tym sezonie urządzonych zostanie pięć pasiek na dachach, ale to dopiero początek projektu Pasieka Kraków. W kolejnych latach miasto chce go rozwijać i urządzać pasieki także na ziemi, w wydzielonych częściach miasta, ma też nadzieję, że znajdą się firmy lub organizacje, które przyłączą się do projektu i udostępnią dachy swoich budynków. Oczywiście lokalizacje te będą musiały spełniać wymagania regulaminu, który radni miejscy przyjęli na Sesji Rada Miasta Krakowa. .
Miód w kulinariach
Projektem Pasieka Kraków miasto chceteż zachęcić restauratorów do sięgania po stare przepisy kulinarne i wykorzystywanie miodu w przygotowywanych dla gości potrawach. Miód w polskiej kuchni używany był od zawsze – raz ze względów zdrowotnych, a po drugie z powodu walorów smakowych.
Warto więc przypomnieć, z jakich miodów Polska słynie:
Miody spadziowe
Są to miody najcenniejsze i bogate w całe mnóstwo substancji działających prozdrowotnie. Wspomagają profilaktykę chorób serca, a także leczenie infekcji układu oddechowego. Ponadto zalecane są w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, nadmierny stres i ciężką pracę. stosuje się w leczeniu nerwicy serca oraz górnych dróg oddechowych. Często zalecany jest również dla osób przemęczonych.
Miód rzepakowy
Jest ceniony z powodu właściwości ochraniających serce i układ krążenia, a ponadto jest zalecany w leczeniu ran i blizn. Jest to miód wiosenny charakteryzujący się żółtawą lub żółtawo-zieloną barwą. Ma słodki, duszący zapach.
Miód wrzosowy
Miód wrzosowy jest szczególnie polecany mężczyznom, bowiem substancje w nim zawarte chronią prostatę, a także wspomagają leczenie chorób nerek i pęcherza moczowego. Miód wrzosowy ma ostry smak i ciemnorubinową barwę.
Miód akacjowy
To najdelikatniejszy pod względem smaku i zapachu miód letni. Odznacza się znacznie większą zawartością sacharozy niż wszystkie inne miody nektarowe. Jest lubiany przez dzieci. Polecany w przypadku dolegliwości z przewodu pokarmowego jak np. zaparcia, skurcze żołądka, nadkwaśność, wrzody. Używa się w schorzeniach dróg moczowych. Ponadto usprawnia detoksykację wątroby.
Miód gryczany
Jest bogaty w rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne, magnez, kwasy organiczne i olejki eteryczne. To miód o silnym zapachu kwiatu gryki, smak ma ostry, lekko piekący. Nadaje się do wyrobu miodów pitnych. Pomaga przy niedoborze w organizmie żelaza i magnezu oraz po zabiegach operacyjnych z utratą krwi. Wskazany przy kruchości naczyń krwionośnych. Stymuluje odporność, a także wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego. Jest zalecany w profilaktyce miażdżycy. Ma ciemnobursztynowy kolor i płynną konsystencję. Krystalizuje się.
Miód lipowy
Jest ostry w smaku, z lekką goryczką, ma wyraźny zapach lipy. Najlepszy na przeziębienia. Działa rozgrzewająco i łagodzi objawy infekcji oskrzeli (kaszel) i zatok. Wzmacnia organizm, a także ma właściwości uspokajające. Działa uspokajająco na system nerwowy.
Miód wielokwiatowy
Po skrystalizowaniu ma kolor jasnobrązowy. Łagodny, o woskowym zapachu. Może też posiadać różne barwy i smak uzależnione od rodzaju oblatywanego kwiatu. Poleca się go w profilaktyce i ogólnym żywieniu.
Pasieka Kraków produkowałaby miody wielokwiatowe, to głównie z powodu różnorodności roślin w mieście.