Noc Jazzu 2022
Noc Jazzu 2022
Moc jazzowych emocji w lipcową noc na dużej scenie plenerowej przed NCK! Wystąpią: KAJA KARAPLIOS Jazz Trio, NAZGUL SHUKAYEVA, GRAŻYNA AUGUŚCIK & Kuba Stankiewicz Trio.
KAJA KARAPLIOS JAZZ TRIO
Kaja Karaplios – wokalistka, kompozytorka, absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Występuje od niemal 20 lat na scenach polskich i zagranicznych.
Adam Niedzielin – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Pianista wszechstronny, kompozytor i aranżer. Znany ze współpracy z Formacją Nieżywych Schabuff, Grupą Pod Budą, Big Bandem Zygmunta Kukli, Markiem Bałatą, Chłopcami z Placu Broni, Tiltem, grupą Wawele i Magdą Steczkowską.
Tomasz Kupiec – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Absolwent wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni współpracownik formacji gitarzysty Jarka Śmietany. Członek międzynarodowego zespołu Nigela Kennedy, z którym występował w największych salach koncertowych na niemal wszystkich kontynentach. Współpracował również z Januszem Muniakiem, Triem Wojtka Groborza, Zbigniewem Namysłowskim (Namysłowski-Śmietana Band), Markiem Bałatą a także ze Scottem Hammiltonem, Karen Edwards, Jean Luc Ponty oraz legendarnym wokalistą Robertem Plantem. Angażowany także przez artystów muzyki pop, m.in. Renatę Przemyk, Irka Dudka. Jest obecnie członkiem zespołu Andrzeja Sikorowskiego. Ma na swoim koncie ponad 60 wydanych płyt.
NAZGUL SHUKAYEVA
Nazgul Shukayeva – etno-jazzowa wokalistka o rzadkiej skali głosu. Pochodzi z Kazachstanu, ale od dwudziestu lat mieszka w Ukrainie. Jej występy są zawsze nieprzewidywalne i wykraczają poza utarte wyobrażenia o śpiewie – dużo eksperymentuje z brzmieniem swojego głosu, jego interakcją z przestrzenią i publicznością. Odważnie łączy w jednym koncercie kompozycje jazzowe, klasyczną awangardę i etniczną melizmatykę. Koneserzy muzyki znają Nazgul dzięki projektowi etno – jazzowemu Asia Tengri i współpracy z nominowanym do nagrody Grammy pianistą Joelem Holmesem. W ramach GogolFest wraz z zespołem wokalnym Alter Ratio wzięła udział w ukraińsko-amerykańskim spektaklu A Celebration Service kompozytorki Meredith Monk.
GRAŻYNA AUGUŚCIK i Kuba Stankiewicz Trio
W programie utwory muzyki filmowej amerykańskiego kompozytora Victora Younga, w nowych opracowaniach zespołu, w tym znane utwory jazzowe jak: „When I fall in love”, „My foolish heart”, „Stella by Starlight”, „Johnny guitar” i wiele innych.
Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem. Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana została za gwiazdę światowego jazzu. Stworzyła własny styl interpretacji. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” 1988 roku trafia do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły otrzymuje w 1992 roku
z wyróżnieniem bezpośrednio z rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago. Tu koncertuje, nagrywa swoje płyty i prowadzi własną wytwórnię płytową GMARecords. Nagrała 22 albumy w tym 12 we własnej wytwórni. Jazzowym wydarzeniem muzycznym 1996 roku stało się nagranie przez nią wokalnych wersji utworów znanych dotąd jedynie w wersjach instrumentalnych. Wydany wtedy album „Don’t let me go” jest początkiem nowego rozdziału w sztuce wokalistyki. W roku 1998 jej płyta „Pastels” przygotowana wspólnie z Bogdanem Hołownia uznana została przez National Public Radio za jedną z najlepszych jazzowych płyt roku w USA. Następny album „Fragile” z Paulinho Garcia znalazł się na prestiżowym TOP 20 JAZZ ALBUMS roku 2000. Płyta „River”, wydana w 2001 roku, uznana została za jedno z największych wydarzeń muzycznych stawiając Grażynę w gronie 15 najlepszych wokalistek jazzowych w Stanach (2002 Twirlie Nomination). Otrzymuje też prestiżową nominację dla najlepszej wokalistki 2002 roku w 22nd Annual Chicago Music Awards. W 2003, 2004, 2005, 2006 i 2016 r. pismo „Jazz Forum Magazine” w plebiscycie publiczności przyznaje jej tytuł najlepszej wokalistki jazzowej. Udział w Fujitsu Concord Jazz Festiwal 2002 przynosi TOP VOCAL AWARD a płyta „Homage” Three for Brazil nagrana dla japońskiej Pony Canyon Records zostaje umieszczona przez „Swing Journal” na liście TOP 20 JAZZ ALBUMS w Japonii. W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia. W 2017 roku otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej W 2018 roku otrzymała nagrodę od TVP Polonia „Artystka bez granic”. W 2016 roku założyła fundację non-profit „Sound and Notes” i w ramach działalności fundacji od 2017 roku organizuje w Chicago „Chopin IN the City” – festiwal muzyki i sztuki.
KUBA STANKIEWICZ TRIO
Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat 80. grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju zakłada kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem, i nagrywa w 1993 roku płytę Northern Song (wybraną przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku), potem współtworzy formację Traveling Birds. Pod koniec lat 90. powstaje nostalgiczny album „Ulice wielkich miast” z opracowaniami piosenek zmarłej w 1997 roku Agnieszki Osieckiej. A w kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu Chopin Songbook z jazzowymi ujęciami pieśni (osobno w wersjach polskiej i angielskiej). W 2012 roku Kuba Stankiewicz nagrał autorski album Spaces, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W lutym 2013 roku album został nominowany do dorocznej nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. Pianistyka Kuby Stankiewicza, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. Jest to jednak w każdym wypadku rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu, otwarty na partnerów. Kuba Stankiewicz w ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się działalnością pedagogiczną. W 2009 roku obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2020 roku tytuł profesora w dziedzinie sztuki. Jest także wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych.
Wojciech Pulcyn – kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 z zespołem Joint Venture (M. Tokaj, Ł. Żyta, M. Gawdzis) zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne, oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia). W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). W 1999 z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Skomponował muzykę do spektakli: „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Montownia, oraz „Krzywa wieża” Nadieżdy Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy „Halo? Kabaret?”. Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego „Nowe Bloomusalem” J. Joyce’a, „Wesele” St. Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie). Od roku 2000-2016 członek kadry Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach.
Sebastian Frankiewicz – jest absolwentem Wydziału Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 roku współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniwa Wegehaupta oraz grupy „Bisquit” promowanej przez wytwórnię Kayax. Koncertuje również z Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak i Januszem Skowronem. W styczniu tego roku odbył się koncert inaugurujący powstanie autorskiego zespołu z saksofonistą Radkiem Nowickim i kontrabasistą Andrzejem Święsem, w programie którego znajdują się kompozycje własne członków grupy.
Sobota, 16.07.2022, duża scena plenerowa
godz. 19:00