06/04/2024

NCK x STS 2024

NCK x STS 2024

Nowohuckie Centrum Kultury po raz kolejny dołącza do akcji Studencki Tydzień Sztuki organizowanej przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 12-26.04.2024 r.

Projekt ten, organizowany co roku, skierowany jest do wszystkich studentów i studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego głównym celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi do aktywnego udziału w wydarzeniach kulturalnych, w tym do poznawania dziedzictwa kulturalnego Krakowa oraz świadomego udziału w dyskursie o współczesnej sztuce.

W dniach 12-26 kwietnia br. na hasło „Studencki Tydzień Sztuki”  + okazanie ważnej legitymacji studenckiej w Kasie NCK wstęp do naszych stałych Galerii: https://nck.krakow.pl/jerzy-duda-gracz/ oraz https://nck.krakow.pl/beksinski/ będzie kosztował tylko 1 zł.

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…

Jerzy Duda-Gracz Galeria Autorska w Krakowie
Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
Stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki – 104 prace w nowej aranżacji Agaty Dudy-Gracz dostępne dla publiczności od 13 stycznia 2023 r.

Maluję wyłącznie w Polsce, bo jestem człowiekiem chorym na Polskę. Mogę żyć i pracować tylko tutaj. Gdzieś w świecie najpewniej zgłupiałbym do reszty, zmarniał i wreszcie umarł z tęsknoty. Jestem przywiązany do tego, co moje, bliskie, lokalne – i zanurzając się w polskość malarstwa, muzyki i literatury, od sarmackich trumniaków, poprzez Chopina, do Gombrowicza, próbuję ten ukochany, peryferyjny grajdoł nie tyle >podnieść do wymiaru wszech, do wymiaru kosmicznego<, ile wyrazić tak, żeby adresaci moich obrazów nie zapierali się rodzinnej ojcowizny, nie wstydzili własnej słomy w butach, swojej tubylczości i odrębności, bo są jak linie papilarne, niepowtarzalni w tym, co dobre i złe.

– Jerzy Duda-Gracz