19.10.2023

Najpiękniejsze Piosenki: Marek Grechuta

Najpiękniejsze Piosenki: Marek Grechuta

Wystąpi zespół Dzień Dobry w składzie:
Piotr Mirecki – śpiew, gitara, cajon
Małgorzata Stachura – bas akustyczny, śpiew
Jan Stachura – gitara
Krzysztof Maciejowski – skrzypce
Stanisław Joneczko – akordeon

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

Marek Grechuta (ur. 10.12.1945 – zm. 9.10.2006) – wokalista, pieśniarz, autor tekstów, poeta, kompozytor, malarz, w wykształcenia architekt; urodzony w Zamościu, ale po rozpoczęciu studiów na wydziale architektury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pozostał w naszym mieście i dla polskich słuchaczy jest artystą uosabiającym muzyczny Kraków – Kraków poetycki, piękny, szlachetny. Pierwsze sukcesy Marka Grechuty, to nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1967 r., Festiwalu Fama w Świnoujściu w 1968 r. i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1968 i 1969 r., sukcesy odnoszone wraz z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem i zespołem Anawa. Z pierwszych dwu płyt – „Marek Grechuta i Anawa” oraz „Korowód” – pochodzą takie utwory, jak „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj” czy „Serce”, ale na każdym z kolejnych wydawnictw także znajdziemy wielkie przeboje. W 1971 r. Marek Grechuta założył grupę WIEM, z którą nagrał kolejne, kultowe dziś albumy – „Droga za widnokres” i „Magia obłoków”, płyty czerpiące muzycznie z jazz-rocka i prezentujące także teksty współczesnych artyście poetów, m.in. Tadeusza Śliwiaka, Leszka Aleksandra Moczulskiego. Powrót do współpracy z Janem Kantym Pawluśkiewiczem zaowocował w 1977 r. znakomitym musicalem „Szalona lokomotywa”, na podst. tekstów Witkacego. Choć Marek Grechuta pozostawał poza głównym nurtem muzyki estradowej, to cieszył się wielką popularnością, zachowując swój niepowtarzalny styl muzyczny i sceniczne emploi. Każda z płyt jest dowodem nieustającej twórczej postawy i talentu Marka Grechuty oraz – świadectwem jego artystycznych poszukiwań. W kolejnych latach ukazały się m.in. albumy „Pieśni Marka Grechuty do tekstów Tadeusza Nowaka” (1979 r.), „Śpiewające obrazy” (1981 r.), „W malinowym chruśniaku” (1984 r.), „Wiosna, ach to ty” (1987 r.), „Krajobraz pełen nadziei” (1989 r.), „Ocalić od zapomnienia” (1990 r.), „Dziesięć ważnych słów” (1994 r.), „Niezwykle miejsca” (2003 r.), a także pocztówki dźwiękowe, płyta z piosenkami dla dzieci, płyty z rejestracją koncertów i płyty z wybranymi piosenkami z różnych lat. W 1976 r. Marek Grechuta rozpoczął, trwającą blisko 10 lat, współpracę z Piwnicą pod Baranami. Koncertował w Krakowie, ale też oczywiście w całym kraju, jak również wielokrotnie w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie i Australii. Nagrodzony w 2000 r. Krzyżem Oficerskim, a także, pośmiertnie w 2006 r., Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; Dowodem nieustającej pamięci i uznania dla Marka Grechuty i są wciąż powstające nowe wydawnictwa, poświęcone jego życiu i twórczości, książki, filmy, słuchowiska jemu poświęcone, ulice, place, szkoły noszące jego imię, Grechuta Festiwal, a nade wszystko – publiczność, licznie gromadząca się na koncertach piosenek Marka Grechuty.

Zespół „Dzień Dobry” założyła w Bielsku-Białej w 2004 roku grupa przyjaciół, dla których muzyka jest nie tylko pasją, ale również sposobem na życie. W 2008 roku formacja „Dzień Dobry” zdobyła I miejsce i statuetkę „Serce Szczerozłote” na krakowskim Festiwalu Twórczości „Korowód” im. Marka Grechuty. Konsekwencją tych wyróżnień było powstanie programu pod tytułem „Dzień Dobry Panie Marku”, który zawiera utwory Marka Grechuty w nowych aranżacjach oraz autorskie piosenki zespołu. Następstwem sukcesów były też liczne koncerty, a w kolejnych latach zespół wystąpił u boku takich gwiazd polskiej estrady jak Krystyna Prońko, Renata Przemyk, Gaba Kulka, Jacek Wójcicki, Grzegorz Markowski, Zbigniew Wodecki, Artur Gadowski, Tadeusz Woźniak czy słynna „Anawa”. Energia i talent „Dzień Dobry” zostały także docenione w drugiej edycji telewizyjnego show Must be the music (październik 2011 roku), gdzie – prezentując autorskie piosenki – artyści dotarli do półfinału, zyskując bardzo przychylne opinie jury i publiczności. W sierpniu 2015 roku zespół otrzymał Grand Prix letniej edycji Grechuta Festival w Świnoujściu.
Zespół tworzą znakomici muzycy: Piotr Mirecki – śpiew, gitara, cajon, Małgorzata Stachura – bas akustyczny, śpiew, Jan Stachura – gitara, Krzysztof Maciejowski – skrzypce i Stanisław Joneczko – akordeon. Bielski zespół „Dzień Dobry” to wspólne muzykowanie, które wyzwala silne emocje i ogromną radość. Wykonawcy dążą do tego, aby ich muzyka równie radośnie oddziaływała na każdego słuchacza, a to, co grają, określają mianem POZYTYWNEJ AKUSTYCZNEJ FALI. Podczas koncertu w Nowohuckim Centrum Kultury usłyszymy utwory z płyty „Dzień Dobry Panie Marku”, która zawiera utwory z repertuaru Marka Grechuty oraz inspirowane jego twórczością autorskie piosenki bielskich artystów. Będzie to niezapomniana muzyczna uczta.

 

Czwartek, 19.10.2023, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.