20.01.2022

Najpiękniejsze Piosenki: Lidia Jazgar Zespół Galicja

Najpiękniejsze Piosenki: Lidia Jazgar Zespół Galicja

Wystąpią:
Lidia Jazgar – śpiew
Ryszard Brączek – gitara
Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie
Tomasz Chmiel – dyrygent, aranżacje

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Lidia Jazgar – wokalistka, autorka i kompozytorka piosenek; współzałożycielka zespołu Galicja, z którą to formacją artystka była m.in. laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki; absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyplomowany choreograf; prezenterka telewizyjna i radiowa, konferansjer (np. koncertu z okazji 750-lecia lokacji Artyści Krakowa swojemu Miastu, TVP2 2007), organizatorka wydarzeń kulturalnych, m.in. Galicyjskich Wieczorów z PiosenkąNowa Huta. Dlaczego nie?! Za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała m.in. Medal Świętego Brata Alberta. Koncerty Lidii Jazgar to zawsze występy z zespołem Galicja – w klubach, piwnicach, teatrach i na stadionach, w hospicjum, w przedszkolach i w kościołach… w duecie, tercecie, jako „Galicja gitarowa” albo z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych czy… dętych! Oryginalne, autorskie piosenki, w orkiestracjach pianisty Michała Woźniaka, rozpoznawalne brzmienie kompozycji gitarzysty Ryszarda Brączka i oczywiście charyzma wokalistki – Lidii Jazgar, która jak nikt inny potrafi nawiązywać więź z publicznością. To wszystko sprawia, że stale rośnie wierne grono słuchaczy Lidii Jazgar z zespołem Galicja. Aktualny dorobek płytowy Galicji to 12 wydawnictw, w tym 8 płyt CD (m.in. CD Czasem, CD Wiał wiatr z tekstami o. Andrzeja Zająca, CD Fate bene fratelli z tekstami Leszka Aleksandra Moczulskiego, CD Ale nam się wydarzyło – płyta dedykowana Korolowi Wojtyle na setne urodziny, pastorałkowa CD Czas prezentów), 2 albumy DVD oraz muzyczna książka z tajemnicą. Piosenki Galicji znaleźć można także na wielu płytach będących wyborem najcenniejszych utworów z Muzycznej Krainy Łagodności. Każdy z członków zespołu to osobna indywidualność i niezależnie od Galicjowego grania każdy realizuje się w indywidualnych projektach artystycznych. A kiedy się wszyscy w Galicji spotykają, niezwykła energia, pełna wiary, nadziei i… miłości do świata i człowieka, płynie ze sceny. 

Tym razem, założyciele i liderzy zespołu Galicja, Lidia Jazgar i Ryszard Brączek, wystąpią z towarzyszeniem orkiestry, z którą zaprzyjaźnieni są od wielu lat. Muzyka Ryszarda Brączka w orkiestracjach Michała Woźniaka i Tomasza Chmiela oraz energia muzyków Krakowskiej Młodej Filharmonii, dodają piosenkom Galicji niezwykłego wyrazu, wydobywając to, co w nich to, co najpiękniejsze. Zapraszamy na ten niezwykły koncert. 

To będzie wspaniały początek Nowego Roku!

www.lidiajazgar.pl

 

Ryszard Brączek – kompozytor, autor tekstów, gitarzysta. Ukończył XVI LO im. K. K. Baczyńskiego, dla którego w późniejszych latach skomponował hymn. Studiował Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Medalu Brata Alberta za działalność charytatywną (2021);

W roku 1985 grupa entuzjastów założyła w Krakowie kabaret słowno-muzyczny „Galicja”. Wśród nich znajdował się Ryszard Brączek, który był odpowiedzialny za warstwę muzyczną. Odkąd do współpracy zaproszono jako wokalistkę Lidię Jazgar, formacja stawała się coraz bardziej znana, związała się wkrótce z krakowskimi klubami m. in. Pod Jaszczurami i Arka. Po rozpadzie kabaretu Ryszard wraz z Lidią postanowili kontynuować współpracę jako zespół muzyczny „Galicja”. Tym razem Ryszard stał się odpowiedzialny nie tylko za komponowanie muzyki, ale też za pisanie tekstów piosenek. W 1992 roku zespół został laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i jedynej w historii tego festiwalu Nagrody Specjalnej Piwnicy pod Baranami. Przez wiele kolejnych lat to właśnie Piwnica pod Baranami była miejscem szczególnie ważnym dla Galicji. Tutaj pod opieką Piotra Skrzyneckiego zespół rozwinął artystyczne skrzydła. Tutaj, w Piwnicy, występował regularnie od 1991 do 1997 r. w różnym składzie, ale oczywiście niezmienne trzon zespołu stanowili Ryszard i Lidia. 

Zespół Galicja istnieje do dziś, czyli 36 lat! Koncertuje, wydaje płyty – z gościnnym udziałem m.in. Anny Dymnej, Andrzeja Sikorowskiego, Jacka Wójcickiego, Mateusza Ziółko, Mietka Szcześniaka czy Przemysława Brannego. Zagrali na płytach Galicji również znakomici gitarzyści – Jacek Królik, Maciek Mąka, Krzysztof Cyran, Michał Gąsiorowski, a także pianista Piotr Wyleżoł, basista Robert Kubiszyn i wielu innych wspaniałych muzyków.

Ryszard Brączek jako współtwórca zespołu Galicja i jego lider do dziś aktywnie tworzy. Współpracuje też z innymi artystami i realizuje wiele innych muzycznych projektów, m.in. tworzy muzykę teatralną i filmową.

www.ryszardbraczek.pl

 

Tomasz Chmiel – dyrygent, pianista, aranżer. Pochodzi z Rzeszowa, gdzie ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu w Państwowym Liceum Muzycznym. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego  Katlewicza  oraz  w  klasie  fortepianu  prof. Marka Koziaka. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Związany z macierzystą uczelnią, pracuje na stanowisku adiunkta. W roku 2013 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.

Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureat I nagrody w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Wielokrotny uczestnik seminariów Helmutha Rillinga Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, a także kursów mistrzowskich w Salzburgu oraz Południowej Irlandii. Dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Szef Krakowskiej Młodej Filharmonii, z którą zdobył I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkół Muzycznych II Stopnia. Poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz w Korei Płd.

Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Chopina, Karłowicza, a także polskie piosenki przedwojenne, pieśni patriotyczne, kolędy, pieśni maryjne. Większość tych opracowań została nagrana i wydana na płytach. Z wielką pasją aranżuje muzykę filmową. 

 

Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie wykonuje ponad kilkanaście koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie, ale także w wielu salach koncertowych Polski m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym Roma, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w salach Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej. Orkiestra regularnie koncertuje poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Ukraina, Chiny). Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską Chopin oraz krakowskimi domami kultury.

Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były –  premierowe wykonanie Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée do Chin (2018).

Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie oraz w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. CD Polskie Pieśni Patriotyczne, CD Kolędy, CD Pieśni Maryjne oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie CD Nie zapomnisz mnie

 

 

 

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.

Okazując – przed wejściem na wydarzenie – aktualny certyfikat COVID lub wypełniając oświadczenie widza NCK sprawiasz, że kultura jest dostępna dla większej liczby osób. Dziękujemy!

Czwartek, 20.01.2022, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL