16.01.2020

Najpiękniejsze Piosenki: Leonard Cohen

Najpiękniejsze Piosenki: Leonard Cohen

Wystąpią:
Wojciech Gęsicki
Rafał Grząka

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Leonard Cohen (ur. 21.09.1934 – zm. 7.11.2016) – kanadyjski poeta, pisarz, songwriter, obdarzony charakterystycznym niskim głosem; Sławę przyniosła mu piosenka Susanne, nagrana w 1965 roku przez folkową piosenkarkę Judy Collins. Pierwszy publiczny występ Leonarda Cohena – piosenkarza, to rok 1967 – w Nowym Jorku podczas koncertu charytatywnego na rzecz organizacji domagającej się zaprzestania prób z bronią jądrową. Biografia trudna do zamknięcia w kilku zdaniach – podróże, koncerty, romanse, narkotyki, lata ciszy, spędzone m.in. na medytacjach w ośrodku zen i wciąż poruszające i zaskakujące świeżością brzmienia nowe utwory (nagrał blisko 30 płyt); pieśni wymykające się wszelkim charakterystykom; ogłaszając decyzję o przyznaniu Cohenowi prestiżowej nagrody Prince of Asturias Award for Letters, jury uzasadniło swój wybór: za tworzenie emocjonalnych obrazów, w których poezja i muzyka łączą niezmienne wartości.

 

Wojtek Gęsicki – kompozytor, autor tekstów, konferansjer, wykonawca literackich piosenek, którego ciepły głos wypełnia całą przestrzeń i skupia uwagę; laureat głównych nagród Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie; twórca cykli koncertów (m.in. Scena Zaułek) i festiwali ogólnopolskich, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych; w jego dyskografii znajdziemy płyty z piosenkami autorskimi (CD Gabinet poezji), wierszami K. C. Buszmana (CD Wyszukana prostota), pieśniami M. Grechuty; CD Wspomnienie – utwory Leonarda Cohena to wybór najlepszych piosenek Leonarda w tłumaczeniu M. Zembatego i M. Karpińskiego. Głos Wojtka, aranżacje partii akordeonowych i kunszt instrumentalny Rafała Grząki oraz wrażliwość i osobowości obu panów nadają tym pieśniom oryginalnego brzmienia.

 

Rafał Grząka – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie jednego z najwybitniejszych wirtuozów akordeonu, prof. Klaudiusza Barana; od 2013 r. asystent w klasie akordeonu tegoż Uniwersytetu; laureat ponad 35. międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Sanoku, Bratysławie; jako muzyk sesyjny współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją, z warszawskimi teatrami, współtworzy różne projekty artystyczne (m.in. KLEZMAFOUR, THE NEW TRIO)

Czwartek, 16.01.2020, sala kameralna 203
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL