Młodzieżowy Teatr Empiryk

Młodzieżowy Teatr Empiryk
18 kwietnia 2018 r. – „Mały Książę” PREMIERA
<więcej szczegółów, bilety – kliknij>
Młodzieżowy Teatr Empiryk stanowi jeden z fundamentów SCENY AB INTRA – przystani teatru amatorskiego. Zespół tworzą absolwenci Teatru Ancymon oraz młodzież (od 13 do 15 roku życia) zainteresowana sztuką aktorską i samorozwojem.
Celem działalności teatru jest udostępnianie młodym miłośnikom sztuki szerokiego i gruntownego pola do rozwoju artystycznego, twórczych poszukiwań i konfrontacji z podmiotem nadrzędnym – widzem. Teatr Empiryk współtworzą pasjonaci sztuki teatralnej jak również osoby, które poprzez sztukę pragną rozumieć i rozwijać swoją sprawność emocjonalno – intelektualną. Każdy cykl treningu aktorskiego w ramach Teatru Empiryk zakończony jest spektaklem budowanym w oparciu o odkrytą, obudzoną i uzewnętrznioną w procesie twórczym prawdę adeptów. Spektakle grane są regularnie w kolejnych sezonach stanowiąc dalszy ciąg edukacji artystycznej – a co najważniejsze są kolejnymi, samodzielnymi krokami adeptów owocującymi świadomym kreowaniem postaci i świata scenicznego. Poza regularną pracą członkowie teatru zapraszani są do współpracy stanowiącej oprawę artystyczną wydarzeń organizowanych w Nowohuckim Centrum Kultury i innych instytucjach z terenu Małopolski. Członkowie Teatru Empiryk występują także w spektaklach Teatru Ab Intra, Teatru Ancymon, filmach. Obecny zespół zrealizował dziesięć różnorodnych tematycznie spektakli.
Zajęcia prowadzone są między innymi w oparciu o techniki: K.Stanisławskiego, M.Czechowa, T.Kantora, J.Grotowskiego oraz indywidualnej techniki prowadzącej Scenę Ab Intra. Celem warsztatów jest przeprowadzenie uczestników przez pełen proces twórczy, przygotowanie do czynnego uczestnictwa w kulturze i sztuce, zbudowanie stałego repertuarowego zespołu teatralnego.
Warsztaty wzbogacają wiedzę z zakresu teorii teatru, psychologii, filozofii, antropologii, anatomii. Uczestnicy nabywają umiejętności przydatne nie tylko w pracy scenicznej, ale w każdej innej dziedzinie nauki jak i w życiu codziennym.
Trening aktorski obejmuje:
– rozwój umiejętności nabytych w poprzednich sezonach u stałych członków zespołu
– pracę od podstaw z nowymi członkami zespołu
– eksploatacje spektakli zrealizowanych w poprzednich sezonach
– współpracę artystyczną z Teatrem Ab Intra i Teatrem Ancymon
Główne tematy zajęć:
Plastyka i dynamika ciała
Wyrazistość ciała
Ekspresja
Ruch sceniczny
Świadomość ciała
Ciało w przestrzeni
Koordynacja
Pamięć ruchowa
Pamięć emocjonalna
Dykcja i wymowa
Emisja głosu
Mowa sceniczna
Interpretacja tekstów literackich
Rozwijanie i materializowanie wyobraźni
Koncentracja i uwaga
Budowanie postaci (psychologia i charakterystyczność)
Bezprzedmiotowość
Praca z rekwizytem i kostiumem
Pantomima
Gry i zabawy parateatralne
Teatr impro
Teatr formy
Ćwiczenia relaksacyjne
Budowa świata scenicznego
Zadania aktorskie
Atmosfera
Improwizacja
Kontakt
Monolog wewnętrzny
Wewnętrzne samopoczucie sceniczne
Uwaga sceniczna
Gest i wola
Podświadomość w samopoczuciu scenicznym
Organizacja pracy scenicznej
Reżyseria
Analiza tekstu pod kątem reżyserskim
Praca z aktorem
Charyzma
Komunikatywność
Odporność na stres
Interpretacja rzeczywistości
Oprawa plastyczna i muzyczna reżyserowanego dzieła
Praca nad pełnym spektaklem
Eksploatacja spektakli
„Pragnę Wolności” 2016 – zwiastun
Marlena Topolska
Aktorka, instruktor teatralny, filozof kultury. W sztuce teatralnej aktywnie porusza się od 2005 roku. Praktykę aktorską, pedagogiczną i w obszarze zarządzania kulturą nabyła między innymi w Teatrze Hothaus pod opieką Wojciecha Terechowicza, gdzie w latach 2008-2013 zagrała i asystowała reżyserowi w 12 spektaklach pracując również w organizacji i administracji teatru. Jako aktorka Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii „Art Re” podróżowała ze spektaklami profilaktycznymi i bajkami interaktywnymi po całej Polsce, współpracując między innymi z podopiecznymi Domów Dziecka, Zakładów Poprawczych i Domów Pomocy Społecznej. W latach 2011-2013 prowadząca regularne zajęcia z dykcji, emisji głosu i zadań aktorskich w Teatralnym Studiu Młodzieżowym Teatru Hothaus. Prowadziła liczne warsztaty rozwoju twórczego i warsztaty aktorskie na terenie małopolski w ramach projektu edukacji artystycznej dla szkół. Myśl reżyserską rozwinęła u Piotra Waligórskiego, Katarzyny Deszcz i Wojciecha Terechowicza. Od 2011 r. prowadzi Teatr Ab Intra oraz dziecięcy Teatr Ancymon w Nowohuckim Centrum Kultury. Do roku 2014 zostało zrealizowanych siedem spektakli cieszących się uznaniem publiczności i radością twórców. W pracy pedagogiczno – artystycznej wykorzystuje aspekty antropologiczno filozoficzne pobudzając do świadomego rozumienia i doświadczania struktury człowieka – a idąc dalej kreowania wiarygodnej postaci i świata scenicznego.
zajęcia:
od 18.09.2017 do 18.06.2018, sala 209
poniedziałek, 17:00 - 19:00
od 19.09.2017 do 20.06.2018, sala 209
wtorek, 16:00 - 19:00
300 zł za semestr
100 zł za miesiąc
zajęcia próbne (wejściówka): 25 zł
Dział Artystyczny, pok. 113
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl