Małgorzata Radziejowska i Janusz Skórski – „Cerkiewne opowieści”
13 września 2014 r. (sobota) godz. 1800, Foto-Galeria, budynek A
Wernisaż uświetni recital gitarowy Zbigniewa Grzyba.
Cieszący się coraz większą popularnością, prezentowany w wielu miejscach w Polsce cykl wystaw „Cerkiewne Opowieści” zaskakuje różnorodnością zmieniającego się materiału zdjęciowego wzmocnionego dodatkowo opowieścią będącą często bardzo intymnym przeżyciem chwili towarzyszącej spotkaniom z Drewnianymi Paniami. Fotografie powstały w czasie wędrówek po Roztoczu, Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz Beskidzie Sądeckim. Autorzy starają się przybliżyć temat życia i śmierci cerkwi – budowli i cerkwi o ludzkim obliczu, obrzędy, przenikanie się kultur oraz różnorodność wyznaniową. Wystawie towarzyszy chwila zadumy na przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością Drewnianych Pań często popadających w ruinę i odchodzących w niebyt ale równie często rozkwitających pod opieką różnych wspólnot wyznaniowych.
Zanurzone po pępki w cerkwi baniach… radość, tęsknota, wspomnienie. Szum lasu na granicy połoniny a w dole cerkwie – tętniące życiem i te które odchodzą… umarłe, ale nie zapomniane.
Sanok, Święto Jordanu – niewielka grupka prawosławnych idzie w procesji nad San. Jest ich mniej niż zwykle. Co roku zbierali się właśnie tutaj, lecz gdy odżyły cerkwie – każdy u siebie chce świętować Chrzest Pański. Wszyscy się cieszą – będzie świeża święta woda! I musi jej wystarczyć na cały kolejny rok…
Wólka Żmijowska – zaledwie kilka domów i tuż, tuż ukraińska granica. Chwilę potem, jak pojawiliśmy się obok cerkwi znikąd wyłonił się pogranicznik. Wylegitymował nas, porozmawiał, skierował po cerkiewne klucze do gospodarstwa obok i… odjechał. Gospodyni wyszła przed dom uśmiechając się do nas szeroko: O… goście przyjechali! Dam wam dam, tylko ci ostatni z Krakowa to Tabernakulum ukradli… Robi się nam głupio… Po skończonej pracy siadamy w cieniu pod jabłonką. Potem obowiązkowo oglądamy cały przychówek – jego właścicielka pokazuje nam go z dumą: króliczki, kury, gęsi… Częstuje nas prawdziwym, świeżym sokiem malinowym opowiadając o historii miejsca w którym jesteśmy. Cudowni ludzie – z radością tam wrócimy.
Małgorzata Radziejowska
Od kilkunastu lat związana z branżą informatyczną. Skupia w sobie dwa światy – jeden ścisły, zaplanowany, konkretny – inżynierski; drugi oderwany od rzeczywistości, pełen różnorodnych doznań, olśnień, pogoni za chwilą.
Fotografią zajmuje się od kilku lat – odkrycie potencjału nastąpiło nagle i było zaskakujące dla niej samej. Dziś nie wyobraża sobie życia bez chwil zapomnienia z aparatem. Nie potrzebuje wyjazdów w odległe zakątki aby tworzyć nowe cykle zdjęć. Płynnie przechodzi z form makro do reportażu. Uczy się odkrywać nowe oblicza fotografii. Głowa pełna pomysłów twórczych, jeszcze niezrealizowanych.
Dorastając w Sanoku żyła obok problemu różnych religii i narodowości. Tym bardziej stał się jej bliski poruszany temat życia i śmierci cerkwi. Obecna wystawa jest owocem kilkuletniego zbierania materiału – czasem przypadkiem i przy okazji, a czasem świadomych wyjazdów do konkretnych miejsc i powrotów tak, aby zrobić to jedno jedyne zdjęcie.
Członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Janusz Skórski
W latach 1986-88 pracując w reporterskich ekipach filmowych w Telewizji Kraków doskonalił swój warsztat. Od 1990 roku pracuje w laboratoriach fotograficznych współpracując jednocześnie z wieloma czasopismami. W latach 2005-2011 był wiceprezesem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. W KKF działa nieprzerwanie od 1995 r. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
Jego ulubione tematy to pejzaż i malowanie światłem. Doskonale czuje się w reportażu oraz w innych formach fotografii, łącząc to co nowoczesne z nutą melancholii i zadumy. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują misteria. Fotografie z Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej i Górce Klasztornej od wielu lat odwiedzają różne miejsca w Polsce oraz za granicą.
Ma na swym koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wielokrotnie prezentowanych w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech i Danii. Brał dział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych, gdzie wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany oraz w wystawach zbiorowych w Polsce, Danii, Francji, Niemczech, Słowacji i Białorusi.
wystawa czynna do 31 października br.
wstęp wolny
informacje: Foto-Galeria, tel. 12 644 02 66 wew 30
Sobota, 13.09.2014