„Beksiński sensorycznie” – oprowadzanie kuratorskie w Galerii Beksińskiego z udziałem Marty Siembab
„Beksiński sensorycznie” – oprowadzanie kuratorskie w Galerii Beksińskiego z udziałem Marty Siembab
Z okazji nowego sezonu artystycznego i największego święta NCK – Kombinatu Kultury – przygotowaliśmy specjalną propozycję dla wszystkich miłośników twórczości Mistrza Beksińskiego. Specjalne, kuratorskie oprowadzanie przybierze niesamowity charakter – uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć obrazy i posłuchać powieści o nich, ale także poczuć autorskie zapachowe interpretacje dzieł.
Oprowadzanie poprowadzą Marta Siembab – pierwszy polski senselier oraz Joanna Gościej-Lewińska – kurator Galerii.
Miałam niespełna osiemnaście lat, kiedy mój młodszy brat podarował mi album z reprodukcjami obrazów Zdzisława Beksińskiego, otwierając w ten sposób przejście do świata, o którego istnieniu nie miałam pojęcia. Pamiętam wyraźnie to wstrząsające uczucie bycia wrzuconą w ciemną studnię, której dno okazuje się być bramą do ogrodu. Bałam się przewracać kolejne kartki, jednak nie mogłam się przed tym powstrzymać. Moje zmysły zostały brutalnie pojmane, porwane, zawładnięte; patrząc na obrazy jednocześnie czułam na skórze jedwabisty dotyk pajęczyn i kłujące zimno czarnego oceanu, w nosie i ustach zapach pożaru i pleśniejącego chleba.
Od dziecka poznaję świat głównie nosem. Zapach jest dla mnie nierozerwalnie związany z fakturą powierzchni, temperaturą, naciskiem, dotykiem – odbieram go także na wargach, języku, w końcach palców. I choć na co dzień nie poświęcamy zapachowi tak wiele uwagi, jestem przekonana, że w każdym z nas tkwią wielowymiarowe ślady pamięciowe: wspomnienia, w których zapach budzi pozostałe zmysły – miękki, bawełniany komfort ciepłego mleka; lepkie, ciągliwe nuty świeżego asfaltu czy suchy, słodko-gorzki aromat siana.
Ilustracje olfaktoryczne, które stworzyłam do prac Zdzisława Beksińskiego są węchową interpretacją rzeczywistości, którą Artysta ukazuje naszym oczom. Poprzez zapach próbuję uchwycić emocje, wydobyć niuanse barw, uwypuklić tekstury, zasugerować to, co niewidoczne. Zapach nie jest dodatkiem do prac Beksińskiego, lecz pomostem, który łączy świat Jego wyobraźni z naszą intymną pamięcią węchową.
– Marta Siembab
Marta Siembab – pierwszy polski senselier – multidyscyplinarny ekspert w dziedzinie zapachu. Tworzy sensoryczne rozwiązania dla marek, przestrzeni publicznych i wnętrz. Projektuje krajobrazy zapachowe dla budynków, aranżuje zapachem przestrzeń, planuje doświadczenie klienta poprzez zmysły. Aktywna uczestniczka festiwali designu, wykładowca uczelni artystycznych, ekonomicznych i społecznych, prelegentka konferencji technologicznych i marketingowych. Pracuje w całej Europie, przekładając wiedzę o zapachu na praktyczne zastosowania dla biznesu i przemysłu. Szkoli największe marki perfumiarskie. Wykorzystuje zapach w angażujących zmysły wydarzeniach na styku kultury i sztuki.
Sobota, 22.09.2018, Galeria Zdzisława Beksińskiego
godz. 10:00
Bilet - 12 zł (promocyjna cena w ramach Kombinatu Kultury!)
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl