Leszek Dutka
10 stycznia 2014 r. (piątek), godz. 1800
budynek A
GALERIA CENTRUM. Rysunek z lat 1970-2011, ceramika z lat 70. Wernisaż wystawy. Leszek Dutka urodził się w Jaworznie w 1921. W latach 1945-55 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach: malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, rysunku prof. Zbigniewa Pronaszki i malarstwa ściennego prof. Wacława Taranczewskiego.
Leszek Dutka (1921-2014)
W niedzielę rano zmarł w Krakowie Leszek Dutka, wybitny artysta, nestor krakowskich malarzy, rysownik, rzeźbiarz. Miał 92 lata.
Urodził się w Jaworznie w 1921 r. W latach 1945-55 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u wybitnych profesorów – Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego. Równolegle był słuchaczem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Potem, nim całkowicie poświęcił się twórczości, przez lata pracował w Krakowskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego. Od 1956 r. należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach dziewięćdziesiątych zainicjował powołanie Klubu Malarzy ZPAP i przez 10 lat był jego prezesem.
Zaliczany do malarzy materii, w swoich ekspresyjnych pracach łączył różne nurty sztuki. Deklarując otwartość na nowości, zawsze podkreślał, że tradycyjne malarstwo czy grafika nie wyczerpały swoich możliwości. Żywo reagował na rzeczywistość, jak choćby tworząc poruszającą aranżację przestrzenno-malarską „Manhattan”, po tragedii 11 września 2001.
Bardzo bogaty dorobek artysty prezentowany był na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą oraz w prywatnych kolekcjach. W 2012 r. twórczość Leszka Dutki prezentowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Obecnie, w galerii Nowohuckiego Centrum Kultury, trwa przeglądowa wystawa jego rysunków i ceramik.
10 stycznia 2014 r. (piątek), godz. 1800, budynek A
rysunek z lat 1970-2011
ceramika z lat 70.
Leszek Dutka urodził się w Jaworznie w 1921. W latach 1945-55 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach: malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, rysunku prof. Zbigniewa Pronaszki i malarstwa ściennego prof. Wacława Taranczewskiego. W 1956 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.
W latach 1975-87, w zabytkowym XVIII-wiecznym lamusie w Pisarach prowadził autorską Galerię Lamus, w której odbywały się wystawy, koncerty, wieczory autorskie, imprezy plenerowe, spotkania i happeningi.
Jego bardzo bogaty dorobek twórczy prezentowany był na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Prace artysty znajdują się w zbiorach:
Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Polskiego w Chicago, Fundacji Signum w Poznaniu.
Rysunki Dutki – zrobione kredką czy też tłustą pastelą są płynne, wyraziste – przy mocno zaznaczonych konturach figur ludzkich – bardzo melodyjne.
Stanisław Tabisz
Leszek Dutka nie uprawia zawodu malarza, maluje równie prawdziwie jak istnieje. Jego obrazy-rysunki nie ulegają iluzji świata, nie są myśleniem w żywiole piękna. Prawie nie dociera tu kolor, przestrzeń ani ruch.
Barbara Wróblewska-Bogoon
(…) Leszek panuje spokojnie, ale i bacznie w królestwie własnych form i wyobrażeń; Jego rysunki – przede wszystkim portrety – poza granicami czułej kreski mają całe obszary zapełnione wyobraźnią, która musi się przedostawać do widza, bo sugestywna jest i bliska; ci ludzie – czasami przypominający rozmownych, skrytych, gwałtownych czy leniwych znajomych, mają poza legionem kresek barwy, ruchy, które w zetknięciu z okiem widza natychmiast znajdują swe miejsce – dają dowód bogatej wyobraźni i autentyczności przeżyć ich autora (…)
Marek Sołtysik
wystawa przedłużona do 28 lutego
wstęp wolny
informacje: tel. 12 644 43 80, pok. 202, bud. A
zdjęcia z wernisażu:
Piątek, 10.01.2014