13.03.2020

Strefa Tischnera – Zapraszamy do myślenia

Strefa Tischnera – Zapraszamy do myślenia

WYDARZENIE ODWOŁANE, list od organizatora:

„SOLIDARNOŚĆ JEST JESZCZE PRZED NAMI”

Drodzy Państwo, Przyjaciele!

To, co było do niedawna jeszcze tylko wielce prawdopodobne, stało się – wbrew naszym nadziejom – rzeczywistością.

W obliczu nasilającej się epidemii oraz decyzji podjętych przez Rząd RP zmuszeni jesteśmy zrezygnować z organizacji 20. Dni Tischnerowskch, których realizację zaplanowaliśmy w terminie 22-25 kwietnia br.  

Trudno przewidzieć dalszy scenariusz zdarzeń, ale chcielibyśmy potwierdzić, że gdy pojawi się tylko taka możliwość przystąpimy do organizacji Dni Tischnerowskich – nie wiemy czy to będzie jesienią tego roku (np. w październiku) czy też dopiero wiosną przyszłego roku – o nowym terminie będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zaplanowany program wciąż pozostaje aktualny. Co więcej, wiodący temat Dni – „Solidarność jest jeszcze przed nami”, okazał się w pewnym sensie proroczy i prawdopodobnie wszyscy staniemy (a nawet już stajemy) przed takim wyzwaniem.

Oby udało nam się ten egzamin ze zwykłej międzyludzkiej solidarności przejść pomyślnie.

Z serdecznym pozdrowieniem (w dosłownym sensie tego słowa)

Zbigniew Stawrowski
dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera
główny organizator 20. Dni Tischnerowskich

Spotkanie z dr. hab. Łukaszem Tischnerem poświęcone postaci księdza profesora Józefa Tischnera. Rozmowę poprowadzi Jolanta Kogut.

Najpierw czuję się człowiekiem, potem filozofem, a na trzecim miejscu księdzem
– ks. Józef Tischner

Ksiądz profesor Józef Tischner (1931-2000) to wybitna postać polskiego życia publicznego, znakomity kaznodzieja, cięty publicysta, a przede wszystkim jeden z niewielu polskich filozofów, którzy doczekali się uznania na świecie. 12 marca 2020 roku mija 89. rocznica Jego urodzin.

Spotkanie uświetni minirecital zespołu Airis Quartet

 

dr hab Łukasz Tischner – historyk literatury, publicysta, tłumacz, sporadycznie krytyk jazzowy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował też filozofię. Doktoryzował się na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie pracuje jako adiunkt w Katedrze Historii Literatury Polskiej XX wieku. W latach 1994-2010 był redaktorem miesięcznika „Znak” (przez kilka lat sekretarzem redakcji). Wydał: Sekrety manichejskich trucizn. Miłosz wobec zła (Znak, 2001) oraz Miłosz w krainie odczarowanej (słowo/obraz terytoria, 2011)

Piątek, 13.03.2020, sala kameralna 203
godz. 18:00 - WYDARZENIE ODWOŁANE

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: EDUKACJA@NCK.KRAKOW.PL