Spotkanie autorskie z Adamem Gryczyńskim redaktorem wydawnictwa Czas zatrzymany
Spotkanie autorskie z Adamem Gryczyńskim redaktorem wydawnictwa Czas zatrzymany
Otwarcie wystawy archiwalnych fotografii z terenów wchodzących w skład obecnej Nowej Huty i okolic, której towarzyszy ekspozycja sprzętów gospodarstwa domowego z kolekcji Jurka Kujawskiego „Szpinaka” oraz premiera dwóch kolejnych tomów wydawnictwa Czas zatrzymany.
Prezentowane tomy dają obraz polskiej szkoły w podkrakowskich wsiach II Rzeczpospolitej – w czasie pokoju i wojny, a następnie w latach kształtowania w Polsce komunizmu, którego świadectwem miała być Nowa Huta. Obraz ten jest hołdem złożonym ówczesnym nauczycielom, którzy w szkole służyli Polsce, a także miejscowej ludności, która ich w tej służbie wspierała. To również hołd złożony wartościom, których od wieków uczyła polska szkoła, ukazując piękno życia ludzkiego w świetle prawdy, wolności i poszanowania każdego człowieka, ucząc obywatelskiej postawy i miłości Ojczyzny. Autorowi książki, Adamowi Gryczyńskiemu, należą się wyrazy wdzięczności nie tylko za to, że przypomniał dzieło polskich nauczycieli z podkrakowskich wsi, ale również za to, że ukazał sens wierności wskazywanym przez nich wartościom. One bowiem są ponad ideologiami, systemami politycznymi i wszelką władzą. Dzięki nim możemy zachować godność człowieka i Polaka w każdej epoce i każdym pokoleniu.
– prof. dr hab. Anna Raźny
Kierownik Katedry Rosyjskiej Kultury Nowożytnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Członek Rady Naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
Nauczycielowi, który prowadził nas ścieżkami dobra i prawdy, winni jesteśmy wdzięczność do końca życia. Wdzięczność ta jest tym większa, im trudniejsze są warunki nauczania, takie jak bieda, wojna, totalitaryzm. Wówczas nauczyciel, który nie zaprzepaści swojego powołania, staje się wręcz bohaterem. Ten piękny album to próba oddania hołdu wspaniałym i bohaterskim nauczycielom ziemi podkrakowskiej, o których Autor pamięta, by swą wdzięcznością dzielić się z innymi. To ważny i piękny gest.
– prof. dr hab. Piotr Jaroszyński
Kierownik Katedry Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Adam Gryczyński – pedagog, fotograf, redaktor, animator kultury i dokumentalista. W 1981 r. ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny II st. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Świętokrzyski), Krakowskiego Klubu Fotograficznego i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Od 1983 r. jest kierownikiem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury. Pod jego redakcją ukazały się wydawnictwa: „Franciszek Twaróg – nauczyciel z Luboczy” (2006), „Czas zatrzymany” (2006), „Nowa Huta – najmłodsza siostra Krakowa” (2007), „Czas zatrzymany 2” III tomy (2008), „Nowa Huta – nowa ewangelizacja” (2009), „Okolice Nowej Huty” (2018), „Czas zatrzymany 3. Nie tylko o szkole” (2019), „Czas zatrzymany 4. Z kart historii Pleszowa” (2019) oraz katalogi. Ważniejsze wystawy: „Remuh” (1986), „Krajobrazy z Nowej Huty” (1993), „Migawki z Turcji” (1993), „Poranek w Krakowie” (1994), „W duchu świętego Franciszka” (1996), „Foto-grafizacje” (1997), „Obrazki na koniec wieku” (1999), „Wenecja od rana do wieczora” (2000), „Już nie idą w cerkiew gromady” (2002), „Powroty do przeszłości” (2002), „Okolice Nowej Huty” (2018). Posiada: Medal 150-lecia Fotografii, Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera, tytuł Nowohucianina Roku 2008, Medal 70 lat Nowej Huty, odznaki; Zasłużony Działacz Kultury i Honoris Gratia oraz Nagrodę Polonia Minor. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce w kategorii: wydarzenia upowszechniające wiedzę o wartości i znaczeniu lokalnego dziedzictwa kulturowego za podjętą inicjatywę i realizację cyklu wydawniczego pn. „Czas zatrzymany”, popularyzującego wiedzę o rdzennych mieszkańcach terenów dzisiejszej Nowej Huty.
Publikację wydano dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krakowa w ramach obchodów 70. rocznicy powstania Nowej Huty.
Czwartek, 19.12.2019, FOTO-GALERIA
godz. 18:00
Dział Fotograficzno-Filmowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 30
e-mail: FOTOGALERIA@NCK.KRAKOW.PL