23.02.2023

Scena Piosenki Autorskiej: Leszek Wójtowicz

Scena Piosenki Autorskiej: Leszek Wójtowicz

Wystąpi:
Leszek Wójtowicz – śpiew, gitara

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Leszek Wójtowicz – urodził się w Poznaniu, wychował w Nowym Sączu, krakowianin z wyboru; od jesieni 1980 r. związany z krakowską „Piwnicą pod Baranami”; poeta, pieśniarz, gitarzysta i autor muzyki, bard Solidarności. Swój pierwszy recital autorski pt. „Niepewna pora” przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980 r. W recitalu tym znalazła się „Moja litania” – nagrodzona później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1981 r. Piosenka ta stała się symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce, a jednocześnie gorzką przestrogą. Po latach, w 2017 r., w Plebiscycie „90 piosenek 90 Lat Radia Kraków”, zajęła pierwsze miejsce, co świadczy o tym, że stała się utworem ponadczasowym.

Kolejne recitale śpiewane w tzw. „drugim obiegu” to: „Złe godziny” (1982 r.), „Moja litania” (1983 r.) i „Mówią mi, że tam w Moskwie” (1985 r.). W „drugim obiegu” zostały wydane także dwie kasety autorskie Leszka Wójtowicza: „Moja Litania” (Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA 1984 r.), oraz „Mówią mi, że tam w Moskwie…” (Oficyna Fonograficzna CDN 1988 r.). Wynikiem „krakowskiego targu” z cenzurą były: „Polowanie na czarownice” (1986 r.) i „Jeszcze wszystko może się zdarzyć” (1988 r.).

Po 4 czerwca 1989 r. artysta dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym trzech recitali telewizyjnych. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych był współredaktorem (z Piotrem Skrzyneckim), a następnie redaktorem „Dziennika Piwnicy pod Baranami”. Sytuacja historyczna nie zmieniła artysty. Leszek Wójtowicz śpiewa „o sprawach, które wszyscy znamy…”. Spokojnie, bez egzaltacji, z uśmiechem, czasem ironicznym, czasem pobłażliwym przekazuje to, co ma do powiedzenia. Logika ballad jest niezawodna. Trzeba ich uważnie słuchać, aby nie stracić czegoś istotnego. Najbardziej lubi kameralne spotkania z publicznością. Swoje utwory śpiewał i śpiewa nadal w czasie spektakli Piwnicy pod Baranami, ale także prezentował swoje recitale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami – w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Baltimore, Bostonie, Pittsburgu, Paryżu, Wiedniu, Kuwejcie, Dubaju, Abu Dhabi i Magnitogorsku.

Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką Honoris Gratia, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego. Jest także laureatem Nagrody Miasta Krakowa. Jesienią 2022 r. wydał kolejną płytę zatytułowaną „Ważne dwa słowa”. Piotr Skrzynecki mawiał o nim „piwniczny bard”.

 

Autor fotografii – Andrzej Głuc

Czwartek, 23.02.2023, sala kameralna 203
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL