15.07.2023

Noc Jazzu 2023

Noc Jazzu 2023

Moc jazzowych emocji w lipcową noc na dużej scenie plenerowej przed NCK! Wystąpią: Stanisław Soyka & Arek Skolik TRIO – SWING REVISITED.

Największe jazzowe hity w wykonaniu prawdziwych wirtuozów. Koncert przeniesie nas do czasów, w których to samo „Hallelujah, I just love her so” śpiewał Ray Charles, „Don’t get around much anymore” Nat King Cole, a „Come Sunday” Mahalia Jackson. Poczujemy energię, która towarzyszyła złotym latom swingu.

„Ta muzyka już z górą 40 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych czy na scenach koncertowych, ale kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką, na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój.”

 

Na scenie:

Stanisław Soyka – śpiew

Arek Skolik – perkusja; zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Lista jego współpracowników jest bardzo długa i obejmuje zdecydowaną większość najlepszych polskich jazzmanów. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu, wielu innych.

Kajetan Galas – organy Hammonda; organista, pianista, lider autorskiej formacji Organ Spot, z którą wydał debiutancki album w 2012 roku; członek wielu zespołów, m.in. Yarosh Organ Trio, Patrycjusz Gruszecki Trio, Bartosz Pernal Quartet, Małgorzata Zuber Quartet. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; laureat nagrody fundacji My Polish Heart; wielokrotny stypendysta rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2010 roku w czołówce polskich organistów jazzowych wg dorocznej ankiety magazynu Jazz Forum. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Piotra Wyleżoła, studiował także w ArtEZ Enschede – jedynej szkole w Europie kształcącej w kierunku organów Hammonda, absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Pobierał nauki u organistów takich jak: Larry Goldings, John Hondorp, Brian Charette oraz pianistów: Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel, Dominik Wania, Wojciech Groborz, Jasper Soffers (Metropole Orchestra).Nagrał pięć długogrających albumów muzycznych wydanych na płytach CD: „Organ Spot” zespołu Organ Spot (2012), „Yarosh Organ Trio” zespołu Yarosh Organ Trio (2016), „Something about” Patrycjusza Gruszeckiego (2017), Ferias no Brasil zespołu Jamioł-Galas-Piątek wraz z Piotrem Baronem (2018) oraz „Alterakcje” Yarosh Organ Trio.
Jego wykonania znajdują się na wielu innych płytach – m.in. na albumach Mirosława Sitkowskiego z Krzesimirem Dębskim, czy Jazz in Academia – wydawnictwie Akademii Muzycznej w Krakowie, kompilacjach The Best of Cracow Jazz czy „Trójkowej” składance Piotra Kaczkowskiego.

Robert Murakowski – trębacz, znany z lirycznego, ciepłego, pełnego brzmienia. Kocha trąbkę, choć jeszcze większym uczuciem darzy flugelhorn i śmiało można powiedzieć, że z wzajemnością.
W swoich interpretacjach stara się przekazać emocje i  nastrój, który jako wrażliwy introwertyk potrafi po mistrzowsku przełożyć na język muzyki.
W 1998 roku ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa trąbki pod kierunkiem Piotra Wojtasika). Od tamtej pory nagrywa i koncertuje, współpracując m.in. z takimi artystami jak: Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Bogdan Hołownia, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Majewski, Krzysztof Herdzin, Aga Zaryan, Kuba Badach, Krzysztof Kiljański, Włodek Pawlik, Andrzej Dąbrowski, Czesław Bartkowski, Ronnie Cuber.  Brał udział w koncercie Raya Charlesa w warszawskim Teatrze Wielkim. Współpracuje z Orkiestrą Tomasza Szymusia, Nikolą Kołodziejczykiem oraz Big Collective Bandem Wiesława Pieregorólki. Ma na koncie nagrania muzyki do wielu polskich filmów, m.in. „Kryminalni”, „Dlaczego nie”, „Układ zamknięty”, „Czarny Mercedes”, „Ukryta gra”, „Bodo”.
Zdobył wiele nagród, m.in. I miejsce na konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Parnas Sextet; II miejsce na Festiwalu Jazz nad Odrą, oraz nagrodę indywidualną w słynnym siedleckim Konkursie Standardów Jazzowych.
Występował na festiwalach: „Jazz Jamboree”, „Jazz na Starówce”, „Złota Tarka”, „Summer Jazz Days”, a także na telewizyjnych galach festiwalowych „Top Of The Tops” , „Zaczarowana Piosenka” czy „KFPP OPOLE”. Jako instrumentalista uczestniczył w polskich edycjach programu „The Voice”. Nie lubi pośpiechu, presji i  przesadnie głośnego dźwięku.
Od 2021 roku uczy gry na trąbce w Krakowskiej Akademii Muzycznej.

 

Sobota, 15.07.2023, duża scena plenerowa
godz. 20:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL