09.08.2019

ŁUCZNICZKI – performans ruchowy

ŁUCZNICZKI – performans ruchowy

Performans ruchowy inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepcke z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

 

Performans ŁUCZNICZKI jest kontynuacją praktyki choreograficznej, prowadzonej przez Agnieszkę Kryst od 2015 roku, w której tworząc indywidualne partytury i pracując nad kompozycją ciała w czasie rzeczywistym, artystka eksploruje emocje i dekonstruuje ich wizualne realizacje.

koncept i choreografia – Agnieszka Kryst
kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst i Katarzyna Sikora
dramaturgia – Anka Herbut
muzyka – Kamil Tuszyński

Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznych galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy. Kuratorka rezydencji – Danka Milewska

 

Po pokazie zapraszamy na rozmowę, którą poprowadzą krytyczka tańca i recenzentka teatralna Alicja Mulller oraz Karolina Wycisk, menadżerka i producentka tańca.

 

Pokaz w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk „Celebracje. Choreografie kobiecości” wokół zagadnienia kobiecej choreografii, twórczości kobiet-artystek, ich metod pracy w obrębie współczesnej choreografii, zagadnień „eko-choreografii” oraz choreografii społecznie zaangażowanej. Realizacja projektu przypada na setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, a tym samym możliwości społecznego samostanowienia. Dlatego projekt przybiera formułę artystycznej „celebracji” — performatywnego programu, w ramach którego odbędą się pokazy performansów o tematyce społecznie istotnej, eksperymenty choreograficzne w przestrzeni publicznej oraz rozmowy z artystkami.

Zrealizowano w ramach stypendium twórczego Miasta Krakowa.

Piątek, 09.08.2019, Czarna Galeria CENTRUM
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL