liteARTura: BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską
liteARTura: BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia
„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna.”
To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.
To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.
Magdalena Grzebałkowska – reporterka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Komeda” oraz „1945. Wojna i pokój”. Laureatka Nike Czytelników 2016.
fot. Łukasz Głowala
Spotkanie poprowadzi:
Łukasz Wojtusik – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. W radiu TOKFM prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program Poczytalni. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego (2013). Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor wraz z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”. Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca. Albo na Camino.
Środa, 11.12.2019, sala kameralna 203
godz. 18:00
Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: EDUKACJA@NCK.KRAKOW.PL