13.07.2024

Noc Jazzu 2024

Noc Jazzu 2024

Moc jazzowych emocji w lipcową noc na scenie plenerowej NCK!
Wystąpią:
18.00 – NEW BONE
19.15 – LABORATORIUM
20.30 – AGNIESZKA WILCZYŃSKA & ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO

 

NEW BONE

Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Sześcioma, w tym trzema autorskimi, płytami zespół utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. O ich dotychczasowych dokonaniach niezwykle entuzjastycznie wypowiadali się cenieni w tej branży artyści i dziennikarze tacy jak: Jarek Śmietana, Piotr Baron czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie, zarówno polskiej jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju.

Kwintet New Bone wystąpił na wielu znaczących festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013), Varna Summer International Jazz Festival (Varna, Bułgaria – 2014).

Zespół wystąpi w składzie:
Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Tomasz Kudyk – trębacz, kompozytor, aranżer i producent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jazz stał się jego pasją już w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk (lider Jazz Band Ball Orchestra). W 1996 roku powołał do życia kwintet jazzowy New Bone, z którym nagrał pięć płyt,
w tym trzy autorskie: „Something for now” (2004), „It’s not easy” (2009) i „Destined” (2012), oraz album – „Follow me” – miał swoją premierę w 2014 roku i na specjalne zamówienie Teatru Witkacego płytę „OD-JAZZ-DOWO” (2015). Tomasz Kudyk jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół New Bone. Do tej pory miał okazję współpracować między innymi z takimi muzykami, jak: Janusz Muniak, Maciej Sikała, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Arek Skolik, Joachim Mencel, Andrzej Cudzich, Jan Pilch, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Adam Pierończyk. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka, a w styczniu 2015 roku nadano mu tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę trąbki jazzowej.

Bartłomiej Prucnal – najmłodszy członek zespołu. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej, w klasie dr Ryszarda Krawczuka. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granicą. Współzałożyciel formacji N.S.I. i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył
I miejsce i Grand Prix na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest, a także – I miejsce i Grand Prix na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in. Leszkiem Żądło, Wojciechem Groborzem, Zbigniewem Namysłowskim/Big Band, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem.

Dominik Wania – w 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation. Współpracuje z takimi muzykami, jak Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Lee Konitz, Eddie Henderson, Gary Thomas. Uczestniczy także w projektach Maciej Obara Quartet i Noise Trio. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe, udział w wielu festiwalach, a także liczne nagrody, m. in. na 41. Festiwalu Jazz Nad Odrą (2005) i w Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. Pracuje także na stanowisku asystenta/doktoranta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.  W czerwcu 2013 r. nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album „Dominik Wania Trio” prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”. W kwietniu 2014r. Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.

Maciej Adamczak – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

Dawid Fortuna – jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie – 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w  festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami – Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację – TTS Trio. Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.

 

LABORATORIUM

Grupa LABORATORIUM powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.

Na festiwalach „posypały” się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem ważnego festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zaczęli występować na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival). Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski zostaje laureatem Grand Prix  oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem zostaje zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz kilka dodatkowych koncertów w Indiach.

Generalnie cała dekada lat 70-tych, aż do zawieszenia działalności w roku 1988, to niekończące się trasy koncertowe Laboratorium, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP).

Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego box-u (CD) pn. „LABORATORIUM Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”. Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne „namowy” fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy LABORATORIUM.

O ile skład zespołu w 50-letniej karierze Laboratorium zmieniał się, o tyle filarami zespołu od początku powstania do dnia dzisiejszego są Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.

Zespół wystąpi w składzie:
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski – saksofony sopranowy i altowy, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marcin Ścierański – perkusja

oraz 

gość specjalny: Rasm Al-Masham – wokal

 

AGNIESZKA WILCZYŃSKA & ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO

W tym roku mija dwadzieścia lat od rozpoczęcia współpracy wokalistki Agnieszki Wilczyńskiej z Trio Andrzeja Jagodzińskiego, który z kolei w 2023 roku obchodził jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Ten czas owocny był w wiele projektów koncertowych i płytowych, w tym nominowanych do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK – Album Roku Jazz: 2020 – „Wilcze Jagody” – duet Agnieszka Wilczyńska/Andrzej Jagodziński, 2023 – „REQUIEM”.

W listopadzie ubiegłego roku ukazała się płyta „DEKALOG – piosenki na lepsze życie” z kompozycjami Andrzeja Jagodzińskiego do słów Wiesławy Sujkowskiej z udziałem Trio Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszki Wilczyńskiej oraz Adama Nowaka lidera zespołu RAZ DWA TRZY i trębacza Roberta Majewskiego.

W programie koncertu znajdą się utwory z kilku płyt i projektów: KOMEDA, WILCZE JAGODY, TUTAJ MIESZKAM, MUZYKA POLSKA, DEKALOG, JERZY DUDUŚ MATUSZKIEWICZ,  BACH, CHOPIN oraz standardy jazzowe w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego. 

Zespół wystąpi w składzie:
Agnieszka Wilczyńska – wokal
Andrzej Jagodziński – instrumenty klawiszowe
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław “Mały” Bartkowski – perkusja

Agnieszka Wilczyńska – czołowa polska wokalistka jazzowa, autorka tekstów, pedagog, trener wokalny, jurorka konkursów wokalnych, w tym finału 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. Trzykrotnie nominowana do nagrody Fryderyk. Laureatka nagrody “Fryderyk 2016” w kategorii Jazz za płytę „Tutaj mieszkam” – piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – “Pogadaj ze mną” (Wojciech Młynarski/ Włodzimierz Nahorny) i „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Ambasadorka Szczecina, projektu New Talents Generation iLegalnej Kultury. Laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin 2016, laureatka I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 2016 wybierana w wyniku głosowania do reprezentowania sekcji muzyki jazzowej w Radzie Akademii Fonograficznej – obecna edycja 2024-2027. Od 1998 roku, przez kolejnych 9 lat była wykładowcą śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą śpiewu jazzowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Indywidualną II Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce przyznaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Od 2004 roku współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego koncertując m. in. w Nowym Jorku Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej. Współpracowała m. in. z: Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną AUXO, Atom String Quartet, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Sinfonia Viva, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polską Filharmonią Sopot, Filharmonią Lwowską, Orkiestrą MACV. W 2013 r. w Teatrze Polskim w Warszawie zadebiutowała jako aktorka w spektaklu muzycznym „Listy na wyczerpanym papierze” w reżyserii Leny Frankiewicz. W 2017 r. wystąpiła w filmie „Młynarski – piosenka finałowa” w reż. Alicji Albrecht (Polska Nagroda Filmowa ORŁY 2018). W 2020 r. jako solistka wystąpiła w premierowym projekcie A. Jagodzińskiego „JAZZ SEBASTIAN BACH na orkiestrę, trio jazzowe, głos, violę da gambę”. W sierpniu 2022 ukazała się płyta REQUIEM (komp. Andrzej Jagodziński) z udziałem Agnieszki Wilczyńskiej, Grażyny Auguścik, Wojciecha Myrczka, Trio Andrzeja Jagodzińskiego i chóru Camerata Silesia (nominacja do nagrody Fryderyk 2023 Album Roku Jazz). W 2022 roku ukazała się książka „Młynarski światowe życie” Michała Ostrowskiego, która zawiera obszerny wywiad z wokalistką dotyczący współpracy z Wojciechem Młynarskim i powstawania materiału na płytę „Tutaj mieszkam”. 10 listopada 2023 miała miejsce premiera płyty „DEKALOG – piosenki na lepsze życie” z muzyką Andrzeja Jagodzińskiego, słowami Wiesławy Sujkowskiej.  W nagraniu płyty wzięli udział: Andrzej Jagodziński Trio, Agnieszka Wilczyńska, Adam Nowak (lider zespołu RAZ DWA TRZY), Robert Majewski. 20 listopada 2023 w Studio Koncertowym Polskiego radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Agnieszka Wilczyńska otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Jagodziński – pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975-1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. W swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi – m. in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartet” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku współpracuje z Ewą Bem. W roku 1993 stworzył istniejący do dzisiaj zespół firmowany swoim nazwiskiem – Andrzej Jagodziński Trio. W roku 1994 ukazała się płyta zespołu – „Chopin”, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk‘94 oraz Laur Melomani‘94– nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Nadal bazując na Trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i kompozytorskich jest jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, a także „Requiem” na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, kolejną inspiracją stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą oraz inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Trio tą inspiracją jest wielogłosowość oraz nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów (improwizacja polifoniczna) oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym. W grudniu 2020 roku ukazała się płyta Andrzej Jagodziński Trio – „Bach”. Kontynuując tę ścieżkę muzyczną artysta dokonał opracowania utworów J. S. Bacha na większy aparat wykonawczy: trio jazzowe, głos żeński, violę da gamba i orkiestrę. W 2022 premiera płyty REQUIEM – kompozycja Andrzeja Jagodzińskiego na Trio jazzowe, chór mieszany i troje solistów nominacja do FRYDERYKA 2023- album roku. W 2023 miała premierę płyta „DEKALOG – piosenki na lepsze życie”.

Adam Cegielski – kontrabasista, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Warszawie. Debiutował na scenie jazzowej w zespole Central Heating Trio, z którym zwyciężył w konkursie Jazz Juniors w Krakowie w 1990 roku zdobywając również nagrodę indywidualną. Z CHT uczestniczył w finałach dwu europejskich konkursów jazzowych – Leverkusen/Niemcy 1990 i Hoeilaart/Belgia 1990. W grudniu 1990 CHT otrzymało „Klucz do kariery” nagrodę publiczności dla najlepszego zespołu trasy koncertowej Pomorska Jesień Jazzowa. W roku 1994 nagrodzony został przez Fundację Kultury Polskiej doroczną „Nagrodą im. Krzysztofa Komedy”. W latach 1989–1991 Adam Cegielski grał w zespole Kazimierza Jonkisza, 1991–1993w zespole Quintessence, 1992–1995 w kwartecie Kuby Stankiewicza. W swej dotychczasowej karierze współpracował m. in z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Magdą Umer, Januszem Stroblem, Krystyną Jandą, Janem AP Kaczmarkiem. W latach 1991–1992 grał w orkiestrze kameralnej Concerto Avenna, 1991–1995 współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Od roku 1993 nieprzerwanie graw Andrzej Jagodziński Trio. Z Trio Andrzeja Jagodzińskiego od 1993 roku występuje także z Ewą Bem. Od 1994 roku zajmuje się działalnością pedagogiczną do dziś prowadząc klasę kontrabasu jazzowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie gdzie od roku 2005 pełni także funkcję wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego. W 2023 odznaczony brązowym Medalem  Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

Czesław „Mały” Bartkowski – legendarny perkusista jazzowy. Debiutował w 1960 r. w zespole Far Quartet Jerzego Pakulskiego. Koncertuje nieprzerwanie aż do dziś. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami – m. in.: Z. Namysłowskim, K. Komedą, A. Makowiczem, M. Urbaniakiem, T. Stańko, C. Niemenem, W. Karolakiem. T. Szukalskim, Ptaszynem Wróblewskim, U. Dudziak, E. Bem, G. Auguścik, A. Wilczyńską. Od 1993 członek utytułowanego zespołu Andrzej Jagodziński Trio i wykładowca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest autorem pierwszego w Polsce albumu sygnowanego przez perkusistę – Drums Dream. Uhonorowany m. in.: Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt działalności. Artystycznej w Polsce oraz Zasłużony Działacz Kultury. Zdobywca Złotego Fryderyka 2020 w kategorii: Muzyka Jazzowa.

Sobota, 13.07.2024, scena plenerowa NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL