„Jak to było naprawdę” – XIV Krakowskie Miniatury Teatralne
„Jak to było naprawdę” – XIV Krakowskie Miniatury Teatralne
KESZET Sławomir Holland
Spektakl w ramach festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne
Organizator – Krakowskie Forum Kultury
Czy można żyć bez mrzonki? To ważne pytanie Antoni Słonimski zadaje czytelnikom opowiadania „Jak to było naprawdę”, które stało się kanwą naszego monodramu. Zadaje to pytanie w roku 1966, w epoce pełnego rozkwitu gomułkowskiego PRLu, w świecie Galluxów, Komisów i bonów PKO, kiedy to poważni urzędnicy z dumą nosili na szyi wieńce z trudem zdobytego papieru toaletowego. Słonimski wykpiwa bezlitośnie ten świat, a uwikłanych w jego biurokratyczne meandry bohaterów traktuje z ciepłem i serdecznością. Wszyscy pielęgnowali wtedy złudzenie, że zły los można odwrócić. A my? Czy nie potrzebujemy mrzonki zdolnej odgrodzić nas od rzeczywistości? Być może starsi z nas potrzebują też wspomnień?
Antoni Słonimski stwarza świat, w którym zwykłym, szarym ludziom pomaga nadzieja i coś, co Francuzi nazywają pięknie „au dela” coś „poza” nami. Może to wiara, może wyobraźnia, może poezja…
Zanurzmy się choć na chwilę w tym pozornie tak odległym świecie, przejdźmy się ulicą Kniewskiego, (dawniej i obecnie Zgoda). Na tę wycieczkę zabierze nas Sławomir Holland, znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, twórca wielu cieszących się powodzeniem i nagradzanych monodramów. Zobaczymy, że małe i wielkie problemy zwykłych ludzi nic się nie zmieniły. Tragedie wyrzucanych na bruk lokatorów są takie same jak dramat jednego z bohaterów Słonimskiego, krawca Rajzemana. Jemu pomogła „mrzonka”. Niech nam też pomoże.
– Alicja Choińska
OBSADA
Sławomir Holland
TWÓRCY
reżyseria – Alicja Choińska
scenografia – Adam Jankiewicz
muzyka – Kuba Sienkiewicz
produkcja – KESZET Sławomir Holland
czas trwania: 60 minut (bez przerwy)
dla widzów 16+
Czwartek, 18.07.2024, Scena NCK
godz. 19:00
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL
Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.